Akcesoria do montażu listew przypodłogowych

Kiedy wybierzemy już odpowiednie białe listwy przypodłogowe z MDF warto zgłębić temat ich montażu. Pomimo że cały proces nie jest skomplikowany, należy wyposażyć się w niezbędne do wykonania estetycznego cokołu akcesoria. Ich lista, w przeciwieństwie do wykończeń wykonanych z innych materiałów, nie jest długa, jednak bez części z nich niemożliwe byłoby odpowiednie zamocowanie listew. Czego będziemy potrzebować podczas montażu i na co zwracać uwagę dokonując zakupu dodatkowych elementów?

Klej do montażu listew MDF

klej do montażu listew

Specjaliści stosują dwie metody zakładania listew przypodłogowych, jednak w przypadku elementów wykonanych z MDF znacznie częściej niż klamry montażowe stosowany jest klej. Często zadawanym przez osoby podejmujące się wykonania cokołów w swoim domu lub mieszkaniu pytaniem jest to, jaki produkt wybrać, aby uzyskać trwałe połączenie listwy ze ścianą. Najlepiej zaopatrzyć się w dwa rodzaje produktów — pierwszym z nich jest klej montażowy, a drugim klej do wykonania łączeń dwóch stykających się elementów. Pakowane są najczęściej w praktyczne tuby o pojemności około 310 ml. Do aplikacji używa się specjalnego wyciskacza, który można nabyć w bardzo atrakcyjnej cenie. Jeśli zależy nam na wysokiej jakości połączeń warto wybierać produkty od sprawdzonych już producentów. Wszystkie dodatkowe informacje na temat wydajność kleju montażowego, sposobu jego aplikacji oraz ewentualnych środków ostrożności znajdują się na opakowaniu. Warto się z nimi zapoznać przed przystąpieniem do realizacji prac.

Podczas montażu białych listew podłogowych może być przydatny także klej aplikowany na gorąco. Specjalny pistolet umożliwia precyzyjne ułożenie rozgrzanej substancji. Z pomocą tego urządzenia można dokleić cokół w tych miejscach, w których nie przylega do ściany. Bezbarwny kolor kleju to jego dodatkowy atut – będzie pasował do każdego typu listew przypodłogowych z MDF. Tego rodzaju spoiwa nie używa się jednak jako zamiennika preparatów montażowych w kartuszach, ponieważ po rozprowadzeniu zastyga, zanim zostanie zaaplikowany na całej powierzchni listwy.

Akcesoria do precyzyjnego docinania MDF

skrzynka uciosowa

Precyzyjne docinanie białych listew MDF nie jest trudne, jednak może stanowić wyzwanie dla osoby początkującej. Wybór odpowiednich narzędzi znacznie ułatwi tę czynność, dzięki czemu wszystkie cięcia będą wykonane bardzo dokładnie. Umożliwi to staranne dopasowanie do siebie zbiegających się elementów. Do cięcia doskonale nadaje się ukośnica, czyli stołowa odmiana piły tarczowej, która ma możliwość zmiany kąta ustawienia tarczy. Jeśli jednak nie dysponujemy takim sprzętem możemy wykorzystać tradycyjną piłę ręczną. Uzyskanie w ten sposób prostych krawędzi jest jednak znacznie trudniejsze, dlatego warto zaopatrzyć się dodatkowo w skrzynkę uciosową. W zależności od wymiarów jest to koszt kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych. Ten gadżet jest bardzo praktyczny – wystarczy włożyć w środek listwę i prowadzić piłę wybraną szczeliną, aby uzyskać perfekcyjnie sfrezowaną krawędź.

Materiały do wykańczania cokołu

Nawet bardzo precyzyjnie ułożone listwy przypodłogowe MDF wymagają odpowiedniego wykończenia miejsc, w których zbiegają się poszczególne elementy. W celu zamaskowania połączeń warto zakupić akryl, bardzo drobny papier ścierny oraz specjalny lakier. Najpierw w narożnikach i na łączeniach listew nakłada się akryl. Po jego wyschnięciu należy delikatnie wyszlifować wszystkie wcześniej pokryte substancją punkty. W tym celu zalecane jest używanie papieru ściernego 500 (lub drobniejszego). W ten sposób uzyska się bardzo gładką powierzchnię, którą w ostatnim kroku pokrywa się kilkoma warstwami lakieru. Istotne podczas dokonywania zakupu jest to, aby kolor farby dopasować do barwy zakupionych wcześniej białych listew MDF.

Większość akcesoriów, takich jak kleje, akryl czy lakier do maskowania połączeń między listwami to niezbędnik, w który należy się zaopatrzyć, aby możliwe było precyzyjne ułożenie i wykończenie cokołów. Inne warto kupić, aby w znaczny sposób ułatwić sobie realizację prac. Zawsze jednak opłacalne jest wybieranie produktów sprawdzonych i cenionych na rynku producentów.