Białe listwy - w jakim stylu urządzania wnętrz się sprawdzą?

Szerokie grono osób nie zdaje sobie sprawy w jak wielu wnętrzach sprawdzą się białe listwy przypodłogowe z MDF. Te uniwersalne detale można wykorzystać na różne sposoby, zmieniać ich kolor, dopasowywać wielkość i ilość zdobień, przez co bez problemów wpasować nawet w najbardziej wymagającą aranżację. W związku z tak różnorodnym zastosowaniem cokołów z MDF podsuwamy kilka propozycji ich zastosowania.

Białe listwy we wnętrzach klasycznych

białe listwy elastyczne

Bez wątpienia właśnie w takim wnętrzu najlepiej prezentują się listwy przypodłogowe w białym kolorze. Doskonale pasują do stonowanych kolorów - brązu, beżu i szarości. Bardzo dobrym wyborem w takiej aranżacji będą cokoły wyższe, dekoracyjne. Delikatne zdobienia bądź ich brak świetnie wpiszą się w stylistykę poukładanego klasycyzmu i sprawią, że pomieszczenie będzie ożywione. Warto pamiętać, że w aranżacjach będących przeciwieństwem wyszukanego i bogato zdobionego rokoko dominują proste kształty, niewielka ilość rzeźbień i naturalne materiały. Aby taki wystrój nie był nudny warto zadbać o każdy detal, a odpowiednie listwy przypodłogowe będą z pewnością doskonałym dodatkiem ożywiającym wnętrze.

Styl francuski - elegancko i z klasą

Troszkę odmiennym charakterem wyróżniają się wnętrza nawiązujące swoim wystrojem do eleganckiego stylu francuskiego. Dla szerokiego grona osób opływowe kształty mebli, lekko błyszczące tkaniny, tapety w ledwo widoczne wzory i jasne barwy są spełnieniem marzeń. Co ciekawe w tego typu wystroju również doskonale sprawdzą się listwy przypodłogowe wykonane z MDF. Powinny jednak być dobrane z większą starannością, ponieważ ich nieodpowiednia wielkość może spowodować efekt odwrotny do zamierzonego. Wielu inwestorów decyduje się na uzupełnienie francuskiego stylu niskimi listwami narożnymi. Takie detale doskonale maskują dylatację i jednocześnie nie rzucają się nadmiernie w oczy. Zamiast tego stanowią harmonijne połączenie z pozostałymi dekoracjami i podkreślają ekskluzywność wnętrza. Dodatkowym atutem białych listew będzie to, że pasują właściwie do każdego typu podłogi - nie tylko wykonanej z drewna. Oznacza to, że łatwiej będzie wykonać cokół w otwartych przestrzeniach, w których okładzina posadzki się zmienia.

Bezpretensjonalny, prowansalski klimat

wnętrze z listwamiPrzeciwieństwem aranżacji w stylu francuskim jest pochodzący z tego samego kraju styl prowansalski. Tutaj dominującymi akcentami są jednak elementy proste i naturalne. Integralną częścią takiego rozwiązania są barwy stonowane jednak ciepłe i pastelowe. Zarówno meble, jak i okładziny ścian, sufitów i posadzek prezentują się bezpretensjonalnie. Pierwszym skojarzeniem ze stylem prowansalskim dla wielu osób jest niewielki domek zbudowany wśród pięknego krajobrazu, w którym pomimo prostoty jest przytulnie i rodzinnie. Nic dziwnego, że aranżacje tego typu cieszą się dużą popularnością. Listwy przypodłogowe można w nich wykorzystać nie tylko jako cokół przy dolnej krawędzi ściany. Szersze modele sprawdzą się jako elegancka sztukateria wokół ościeżnic drzwi wewnętrznych, co będzie doskonale komponowało się z boazerią czy delikatnymi odcieniami ścian.

Shabby chic i styl nowoczesny

Uniwersalność i szeroki wybór białych listew przypodłogowych sprawia, że można je bez obaw stosować również we wnętrzach bardziej wyszukanych. Doskonałym przykładem aranżacji, w której cokoły z MDF się sprawdzą może być styl shabby chic. Dominują w nim elementy, które są specjalnie postarzane. Listwy przypodłogowe białe również w prosty sposób można postarzyć - w sklepach otrzymamy farbę, która nada elementom nieco odmiennego charakteru. W nowoczesnych wnętrzach białe listwy przypodłogowe stanowią często istotny element dekoracyjny. W obu przypadkach należy jednak pamiętać, by przed wyborem cokołu zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać. Listwy, w zależności od modelu, mogą bowiem być eleganckim uzupełnieniem aranżacji, bądź całkowicie ją zdominować.

Z oczywistych względów bardzo rzadko chcemy, aby listwy przypodłogowe odgrywały pierwsze skrzypce w aranżacji. Zdarza się jednak, że sztukateria ma być widoczna i przerysowana - z takich rozwiązań częściej korzystają architekci wnętrz, którzy realizują bardziej odważne projekty. Wybierając listwy należy także pamiętać o ich zadaniu - mają one przede wszystkim przykrywać dylatację i chronić dolną krawędź ściany przed uszkodzeniem. Na szczęście asortyment sklepów jest tak duży, że bez problemów można znaleźć elementy doskonałe nie tylko pod kątem użytkowym, ale również dekoracyjnym.