Cokoły we wnętrzach aranżowanych florystycznie
Rośliny są nieodzownym elementem większości mieszkań. Nie tylko wprowadzają do wnętrza żywy zielony kolor, ale też zachwycają fakturą liści oraz barwą kwiatów. Gdy zbadano wpływ domowej flory na czystość powietrza, okazało się, że wiele popularnych roślin doniczkowych – takich jak skrzydłokwiat czy bluszcz – filtruje zanieczyszczenia w postaci benzenu i amoniaku. Zajmowanie się domowymi kwiatami dostarcza również mnóstwa satysfakcji, szczególnie jeśli naturalna dekoracja z roku na rok wygląda coraz piękniej, a zioła mogą być wykorzystane w kuchni. Ponieważ w wielu mieszkaniach rośliny są niezwykle liczne i bujne, nie sposób pominąć ich, planując aranżację. Niemieszczące się na parapecie duże doniczki stawiane są na podłodze, gdzie bezpośrednio sąsiadują z listwami przypodłogowymi – mają wpływ na ich postrzeganie i vice versa.
Dom pełen roślin – jakie listwy przypodłogowe wybrać?
Biel we wnętrzu wypełnionym roślinami daje poczucie, że mają one odpowiednią ilość światła – odbite promienie dostarczają dodatkowej dawki energii niezbędnej do wzrostu flory. Z tego powodu najlepszym dopasowaniem do zielonych liści są uniwersalne listwy przypodłogowe w białym kolorze, który optycznie powiększa pomieszczenie. Rośliny cechuje różnorodny i wyrazisty wygląd, dlatego liście, pędy czy kwiaty najlepiej wyróżnią się przy cokołach o gładkiej powierzchni. Dobierając wysoką listwę przypodłogową, można zadbać o właściwe tło dla doniczek, dlatego warto wziąć pod uwagę ich kolor czy kształt.
Listwy podłogowe w stylu botanicznym
Oprócz ogólnych wskazówek zestawienia cokołów z roślinami dobrze jest uwzględnić styl aranżacyjny, który wymusi pewne ustępstwo od reguły, na przykład w postaci koloru innego niż biały lub zastosowania frezowanej sztukaterii. Jedną z fantastycznych propozycji urządzenia wnętrza jest styl botaniczny, czyli namiastka lasu deszczowego w mieszkaniu. Charakterystyczne dla niego zielone dekoracje – dywany, meble czy zasłony – stwarzają iluzję przebywania w środku lasu. W aranżacjach botanicznych znajdzie się też miejsce dla ratanowych koszy czy bambusowych donic, a także surowych betonowych ścian pokrytych tynkiem architektonicznym. Kolor zielony powinien współgrać jedynie z uniwersalnymi kolorami, dlatego najlepsze będą białe lub szare listwy przypodłogowe. Można się też zastanowić nad butelkową bądź szmaragdową barwą – będzie stanowiła mocny akcent w pomieszczeniach, w których nie ma zbyt wiele innych dekoracji.
Cokoły w przeszklonej i kwiecistej loggii
Większość roślin potrzebuje dużo światła – nie wystarczy postawić ich na zacienionej półce, gdyż właściwszy będzie dobrze oświetlony parapet, balkon lub przeszklona loggia. W tej ostatniej, o ile tylko występuje w wersji zamkniętej, warto zadbać o eleganckie listwy przypodłogowe, które będą wysoce odporne na działanie wilgoci. Woda jest w loggii używana do podlewania kwiatów, ale dostaje się też przez nieszczelne lub regularnie otwierane okna – taki już charakter często wietrzonej wnęki, która może stanowić zaadaptowany balkon. W pomieszczeniach tego typu najlepiej sprawdzą się listwy podłogowe z lekkiego polistyrenu lub zielonej płyty MDF o wysokim zagęszczeniu włókien, które stanowią skuteczną barierę dla wody. Istotną funkcję pełni też izolant, który powinien znajdować się na dolnej krawędzi listwy przypodłogowej, gdyż znacznie zmniejsza jej chłonność.
Uniwersalnym pomysłem na wnętrze pełne roślin jest prosta i biała listwa przypodłogowa – pasuje do zielonego koloru i nie odciąga wzroku od kształtnych liści. W przypadku niewielkiej ilości dekoracji dobrze sprawdzą się też frezowane cokoły, które dodadzą pomieszczeniu elegancji. Duże stojące na podłodze doniczki mają istotny wpływ na postrzeganie cokołu, dlatego dobrze jest wziąć je pod uwagę przy wybieraniu odpowiedniej sztukaterii. Warto wspomnieć o tym, że motywy florystyczne mogą pojawić się także na rozległej fototapecie z ilustracjami przedstawiającymi liście oraz kwiaty – taka ozdoba pasuje między innymi do stylu botanicznego, skandynawskiego czy eco.