Czarne listwy MDF – jak wkomponować je do wnętrza?

Wydawać by się mogło, że element wykończeniowy, jakim są listwy przypodłogowe w białym kolorze, będzie dobrze prezentował się w każdym wnętrzu, ze wszystkimi rodzajami posadzki czy kolorami ścian. Jednak zdarzają się sytuacje, w których ponadczasowa i klasyczna biel nie zawsze dobrze skomponuje się z resztą wystroju wnętrza. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy oznacza to konieczność zrezygnowania z listew w pomieszczeniach? Podpowiadamy – absolutnie nie.

Charakterystyka czarnych listew przypodłogowych

salon z czarną podłogą i listwą 

Jeśli nie białe listwy, to jakie? Spieszymy z odpowiedzią: czarne! To zdecydowanie bardziej wyraziste i rzucające się w oczy dodatki aranżacyjne niż ich biała wersja. Miłośnicy efektownych rozwiązań z pewnością będą chcieli wykorzystać je we wnętrzach swoich pomieszczeń od razu, gdy tylko zapoznają się z pomysłami na ich zastosowanie. Warto wspomnieć, że czarna wersja listew jest równie trwała, jak ta w tradycyjnej bieli. Czarne listwy wykonuje się z odpornej na uszkodzenia płyty MDF, dzięki czemu odmienność kolorystyczna nie oznacza obniżenia standardów użytkowania. To ten sam produkt, różniący się jedynie barwą! Czy są jednak one w 100% identyczne, jak listwy w białym kolorze? W kwestii wykonania tak, w kwestii stylu, niekoniecznie. Przedstawiamy propozycje wystroju wnętrz, w których można wykorzystać właśnie czarną sztukaterię.

Czarne listwy – pomysły na ich wykorzystanie

Listwy i podłoga w czerni – czyli klasyka z nowoczesnością w jednym. Brzmi jak zestawienie dwóch niemożliwych do połączenia cech wystroju wnętrza, jednak gwarantujemy, że czarne listwy przypodłogowe będą prezentować się niezwykle efektownie, jeśli połączymy je z podłogą w tym samym odcieniu. Aby nie doprowadzić do wrażenia „zlania” się sztukaterii z posadzką w jedną płaszczyznę, warto postawić na odmienne tworzywa – stąd też dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na czarne listwy przypodłogowe MDF oraz na duże, ciemne kafle. Całość stworzy monochromatyczny pod względem odcienia efekt, a jednocześnie będzie sprzyjać eklektyzmowi w zakresie tworzyw. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkich w kuchniach – zarówno tych otwartych, połączonych z salonem, jak i zamkniętych.

Czarne listwy w tzw. man cave – poruszaliśmy już temat wystroju typowo męskiej przestrzeni, jednak w tym przypadku wprost musimy odnieść się do tego rodzaju stylu. Pokój przeznaczony wyłącznie dla męskiego grona cechuje się bowiem obecnością ciemnych barw i takich samych elementów dekoracyjnych. Z tego powodu warto w trakcie aranżacji wykorzystać czarne listwy MDF, które zabezpieczą styki ścian z podłogą, a jednocześnie nie będą wyróżniać się na tle pozostałych elementów we wnętrzu. Ciemne, hebanowe panele w połączeniu z czarnymi listwami to strzał w dziesiątkę!

Czerń i biel – klasyka ponad wszystko. Mamy tu na myśli pomieszczenia, w których m.in. ściany zostały pokryte białą farbą, a pozostałe elementy są utrzymane w ciemnej tonacji. Taki zabieg aranżacyjny szczególnie sprawdzi się w salonie bądź pokoju gościnnym – warto wtedy postawić na czarne drzwi, a także na meble bądź dodatki (poduszki dekoracyjne, ramki na zdjęcia) w tym samym kolorze. Czarno-biała przestrzeń to świetne miejsce do zastosowania zarówno białych, jak i czarnych listew przypodłogowych, choć zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie tych drugich. Ciemny odcień sztukaterii wprost idealnie kontrastuje z bielą ścian. Fani minimalistycznych rozwiązań z pewnością pokochają taki wystrój wnętrza.

sypialnia z jasną podłogą i ciemną listwą

Weź pod uwagę, że…

 …istnieje jedna zasada, która określa, jaki kolor listew dobrać do konkretnego pomieszczenia – wielkość przestrzeni. Z tego powodu, gdy jesteśmy właścicielami mieszkania o stosunkowo niewielkim metrażu, warto zdecydować się na jaśniejszą wersję listew, która optycznie powiększy dane wnętrze. Z kolei, jeśli pomieszczenia są dość ustawne i przestronne, wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać czarną sztukaterię.

Mamy nadzieję, że powyższe zachęciły Was do wypróbowania czarnej sztukaterii w Waszej przestrzeni domowej. Listwy przypodłogowe to prawdziwy must have w każdym wnętrzu, jednak warto wykorzystywać je nie tylko ze względów praktycznych, ale także estetycznych. Czarne czy białe? Wybór należy do Ciebie!