Indonezyjski szyk prosto z Bali
Obecnie królują wnętrza inspirowane naturą. Wykorzystywane są motywy roślin, utrzymywana jest neutralna kolorystyka kojarzącą się z barwami ziemi, a meble i dodatki wykonywane są z tworzyw i materiałów pochodzenia roślinnego. Wśród eko aranżacji, znalazło się również miejsce na odrobinę egzotyki. Trend Bali, inspirowany indonezyjską wyspą, będącą celem podróży wielu ludzi szukających odpoczynku wśród palm, zawitał również do naszego kraju.
Naturalne materiały i tekstylia w stylu Bali
Styl balijski pozwala przemycić wyspiarski klimat, dzięki któremu pomieszczenia zyskują na jasności i przytulności. Dzięki połączeniu delikatnej kolorystyki z roślinnością, a także dodatkami stworzonymi z naturalnych tekstyliów, można poczuć się jak w tropikach. Wnętrze urządzone w stylu z Bali pomimo wielu dekoracji, akcesoriów i bujnej flory, emanuje lekkością. Zapewniają to materiały takie jak płótno, len, bambus czy wiklina, charakteryzujące się subtelnymi, jasnymi kolorami. Wykonane z nich meble, kosze, narzuty, a nawet lampy czy ręcznie tkane dekoracje na ściany, nie przytłaczają ani nie tworzą wrażenia przepychu. Wraz z pamiątkami przywiezionymi z podróży czy kupnymi figurkami tworzą niezwykle harmonijne i modne wnętrze.
Elementy, których nie może zabraknąć w balijskim stylu
Zdarza się, że okno w mieszkaniu lub domu nie wystarcza, by ilość wpadającego naturalnego światła była wystarczająca, by ożywić pomieszczenie. Jasność i przestronność idą w parze z wyspiarskim stylem wnętrzarskim, dlatego chcąc dobrze oddać klimat, a także optycznie powiększyć pomieszczenie, warto wykorzystać lustra. Najlepiej sprawdzą się do tego dekoracyjne zwierciadełka w obramowaniach z wikliny lub rattanu. Ramki kształtem i materiałem idealnie wpasują się styl balijski, a swoją taflą odbiją promienie słoneczne, rozjaśniając pomieszczenie. Dodatkowo można wykorzystać lustra o dużych powierzchniach, dzięki którym pojawi się wrażenie, że wnętrze jest bardziej przestronne niż w rzeczywistości.
Do przełamania surowości dekoracji z naturalnych materiałów, można wykorzystać tkany dywan o delikatnych wzorach. Dodatkowego charakteru odzwierciedlającego styl z Bali nadadzą frędzle zdobiące brzegi dywaników, narzut lub poduszek. Ciekawym akcentem będzie ustawienie zestawu do parzenia herbaty lub kadzidełek na rattanowym stoliku. Nieodłączne w balijskim stylu rośliny najlepiej umieścić w doniczkach bez zbędnych zdobień. Tu również można zdecydować się na materiały o naturalnym wyglądzie. Świetnie prezentować się będzie doniczka kamienna, ceramiczna czy gliniana. Gdy na podłodze zaczyna brakować odpowiedniej ilości miejsca lub roślina preferuje wyższe stanowiska, dobrym rozwiązaniem jest kwietnik ze sznurka, który pozwoli na zawieszenie kwiatu. Kwietniki tego typu można kupić lub wykonać samodzielnie, odpowiednio wiążąc supełki. Sznurek to odpowiedni materiał także na ozdoby. Plecione dekoracje stworzone z jego pomocą noszą nazwę makramy i idealnie pasują do pomieszczeń w stylu balijskim.
Jaka sztukateria pasuje do stylu Bali?
Urządzając wnętrze zarówno od podstaw, jak i w pomieszczeniu, które już było zaaranżowane w innym stylu, należy zwrócić uwagę na każdy najmniejszy szczegół. O ile o odpowiednim dopasowaniu wystroju do takich elementów jak drzwi i okna pamięta każdy, tak zadbanie o sztukaterię może umknąć. Do prostego i jasnego stylu balijskiego najlepiej sprawdzą się białe listwy przypodłogowe. Gładkie, bez zbędnych zdobień, pozwolą na zachowanie równowagi i nie stworzą wrażenia bałaganu czy przepychu. Ciekawym rozwiązaniem będą cokoliki z delikatnym frezowaniem lub sztukateria zbliżona kolorem do wikliny, rattanu czy drewnianych elementów.
W stylu balijskim można urządzić nie tylko pojedyncze pomieszczenia, równie dobrze będzie prezentować się całe mieszkanie, które dzięki temu zyska na harmonii, przemieniając się w prywatny rajski zakątek. Wiedząc, czym charakteryzuje się styl z Bali, odpowiednie zaaranżowanie kuchni czy łazienki nie będzie stanowić problemu. Sposobem na stworzenie wyspiarskiego klimatu, poza dodaniem roślinności, może być, chociażby, zmiana zwykłej akrylowej wanny na drewnianą, marmurową, kamienną lub imitującą te materiały, wzbogacenie pomieszczeń o tekstylia z płótna czy lnu, a także zmiana szklanych mis na owoce na ich bambusowe odpowiedniki.