Inspiracje wnętrzarskie na rok 2021

Rok 2020 zrewidował prognozy dotyczące trendów wnętrzarskich – domownicy szukali już nie tylko przestrzeni do weekendowego czy popołudniowego wypoczynku, ale też do całorocznej pracy i urlopowania. Pewne przewidywania jednak całkowicie się sprawdziły. Do aranżacji pewnym krokiem wszedł design biofilny – projektanci chętnie stawiali na rośliny, a także na barwy związane z przyrodą: oliwkową i szmaragdową zieleń czy kolor piaskowy. Istotnym zjawiskiem było też przywiązywanie coraz większej wagi do środowiska i recyclingu, dlatego w aranżacjach zagościły materiały naturalne, takie jak rattan, bambus czy kamień. Czy obłe meble, doniczki oraz surowce z odzysku pozostaną we wnętrzach na dłużej? Zapraszamy do czytania artykułu, w którym opowiemy, co czeka aranżacje w roku 2021.

Moda wnętrzarska 2021 – cały czas blisko natury

rośliny w pokojuRozłożyste liście monstery, drewniane meble i metalowe drobiazgi – w mieszkaniach pojawi się coraz więcej dekoracji z nurtu ekologicznego. Popularne będą ozdoby z bioplastiku, czyli pozyskiwanego z roślin tworzywa, które szybko się rozkłada, dlatego nie stwarza dużego zagrożenia dla środowiska naturalnego. W aranżacjach nie zabraknie wikliny, szkła, drewna czy ceramiki. Ta ostatnia pojawi się nie tylko w postaci doniczek rzemieślniczych, ale też misek o nieregularnym kształcie, które znacznie uatrakcyjnią wystrój stolika lub ławy. W dość zróżnicowanej, ale harmonijnej aranżacji najlepiej sprawdzą się białe listwy przypodłogowe o prostym wykończeniu. Jasna sztukateria nie tylko stworzy spójną całość ze ścianami, ale też optycznie powiększy pomieszczenie, co jest szczególnie ważne w czasach zdalnej nauki i domowego biura.

Kwiecisty deseń czy ściana z cegły?

Motywów florystycznych nie powinno zabraknąć też na ścianach. Od kilku lat do łask wracają tapety, jednak ich wzory nie przypominają już dekoracji rodem z poprzedniego ustroju. Kwiecisty deseń z motywem dużych kwiatów czy liści to idealne tło dla opływowych mebli o aksamitnych i welurowych obiciach – modnych w 2021 roku. Postawić można też na geometryczne wzory w stylu art déco lub rybią łuskę. Jeśli pod tynkiem kryją się cegły, warto je odsłonić, jeśli nie – do dyspozycji są płytki lub deski ze starego drewna. Pod ścianą będącą tak mocny akcentem najlepiej zamontować niski cokół, na przykład ćwierćwałek, który nie zasłoni kwiecistej, ceglastej czy geometrycznej ozdoby.

Japandi, czyli japońskie spojrzenie na Skandynawię

pokój dzienny styl japandiJednym z najbardziej popularnych stylów projektanckich staje się japandi, czyli połączenie aranżacji japońskiej ze skandynawską. Projektanci podejmujący się syntezy kierują się minimalizmem, stawiając na funkcjonalność i tylko kilka, za to niezwykle wyróżniających się dekoracji. Skandynawsko-japońskie aranżacje łączą nowoczesne ozdoby z naturalnymi elementami, które podkreślają przytulność pomieszczeń. Kolorami dominującymi w stylu japandi są: beż, szarość czy łagodna zieleń, która znakomicie komponuje się z nielicznymi roślinami. Nie zawsze muszą to być żywe kwiaty – wspaniale sprawdzą się wazony z suchą trawą czy trzciną, która nie bez powodu kojarzy się z orientem. Do aranżacji japandi najlepsza będzie prosta, niska sztukateria. Białe listwy przypodłogowe to uniwersalny wybór, jednak warto wziąć pod uwagę także kolor szary lub piaskowy.

Od poprzednich lat dwudziestych dzieli nas już wiek, jednak projektanci cały czas chętnie czerpią z okresu międzywojnia. Przejawem tego zjawiska może być nabierający na znaczeniu styl art déco, w którym obok ekskluzywnych zdobień – złotych i srebrnych – pojawiają się meble z drogich gatunków drewna. Tym razem oprócz kunsztownych dekoracji warto zadbać o rośliny, aby wnętrze było zgodne z duchem czasów. Interesującą propozycją dla projektantów są też aranżacje modern country life. Są zbliżone nieco do rustykalnych, jednak w większym stopniu nowoczesne i nawiązujące do stylu eco. W każdym z wymienionych stylów świetnie sprawdzi się biała sztukateria, szczególnie że doskonale pasuje do modnych dekoracji florystycznych.