Jak dopasować listwy do charakteru wnętrza?

Listwy przypodłogowe pełnią kilka funkcji we wnętrzach. Przede wszystkim zasłaniają dylatację powstającą między ścianą a elementami wykończeniowymi podłogi oraz chronią dolną część przegrody pionowej przed uszkodzeniami mechanicznymi. Czasami też stanowią skrytkę dla ciągnących się po podłogach kabli i przewodów. Jednak poza ich rolą praktyczną, cokół jest także niezwykle istotnym elementem aranżacji wnętrz. W związku z tym, decydując się na zakup listew, należy szczególną uwagę zwrócić na ich walory dekoracyjne.

Szeroki wybór listew przypodłogowych

niskie listwy ze żłobieniem

Listwy przypodłogowe oferowane przez producentów różnią się pod wieloma względami. W przypadku tych wykonanych z materiałów drewnopochodnych dostępnych jest wiele ciekawych fasonów. Wysokość cokołu wykonanego w pomieszczeniu może wahać się od niespełna 2,5 centymetra do nawet 15 cm. To bardzo duża rozpiętość, dzięki czemu możemy wybrać takie rozwiązanie, które pomoże uzyskać zamierzony efekt dekoracyjny. Drugim kryterium podziału listew MDF z pewnością jest ilość zdobień wykonanych przez producenta. Najprostsze cokoły są gładkie z delikatnie zaokrągloną krawędzią, inne mają nierzucające się w oczy frezy, a najbardziej dekoracyjne modele mają wyraźne rzeźbienia. Aby nie przytłoczyć wnętrza należy dobrze zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać i wybrać pasujące do niego cokoły.

Białe listwy przypodłogowe do każdego wnętrza

wysokie listwy ze żłobieniem

Dlaczego właśnie w białym kolorze jest najwięcej dostępnych na rynku listew przypodłogowych z MDF? Jak się okazuje nie jest to przypadek. Elementy właśnie w tym kolorze do niedawna były popularne głównie w krajach wywodzących się z kultury anglosaskiej. Niezmiennie od lat są tam symbolem dostatku — to subtelny i jednocześnie luksusowy dodatek aranżacji wnętrz. Montować je można nie tylko na styku podłogi i ściany, ale również wokół drzwi, na pewnej wysokości ścian jako elegancką dekorację lub w narożnikach powstających poprzez połączenie ścian i sufitu, uzyskując w ten sposób ciekawy efekt.

Gładkie cokoły w jasnym kolorze bez obaw można montować jako dodatek w aranżacjach minimalistycznych. Będą w subtelny sposób oddzielać parkiet od ścian, nie przytłaczając swoim wyglądem pozostałych elementów wyposażenia. Jeśli pomieszczenie jest wysokie i urządzone w stylu klasycznym lub retro listwy przypodłogowe z MDF mogą być wysokie i bardziej dekoracyjne. Ich biały kolor będzie się doskonale komponował z dębowymi meblami, kamiennymi podłogami oraz ścianami w stonowanych kolorach. Jeśli szukamy rozwiązań, które będą odgrywać rolę typowo dekoracyjną, warto sięgnąć po listwy rzeźbione. Nieszablonowy kształt będzie doskonałym dopełnieniem przestronnych pomieszczeń.

Listwy dopasowane do stolarki okiennej i drzwiowej

Podczas wyboru listew przypodłogowych wiele osób sugeruje się nie tylko stylem danego wnętrza. Ciekawy efekt można uzyskać także wtedy, gdy dopasowuje się je do okien i drzwi. W takiej sytuacji niektórzy decydują się na wykonanie cokołów w kolorze ościeżnic, jednak rozwiązanie to nie sprawdzi się w każdym wnętrzu. Jeśli stolarka jest w białym kolorze, listwy należy dobrać pod kątem ich wielkości, wykonanych na nich frezów i rzeźbień oraz odcienia.

Listwy w kolorze ściany

To rozwiązanie dla osób, które dysponują niewielkimi wnętrzami lub nie chcą, aby cokoły pełniły funkcję dominującą w pomieszczeniach. W takiej sytuacji warto zakupić albo listwy barwione (jednak trudno dopasować ich kolor do wybranego odcienia farby), albo zdecydować się na zakup elementów przystosowanych do malowania. W takiej sytuacji wyprodukowane z MDF wyroby przykleja się do ściany w klasyczny sposób, a po wyschnięciu kleju i wygładzeniu połączeń maluje razem ze ścianą. Korzystając z tej metody należy jedynie pamiętać o odpowiednim zabezpieczeni podłogi, którą bardzo łatwo pobrudzić nakładając farbę na listwy.

Listwy przypodłogowe mogą dopełnić aranżację właściwie w dowolny sposób. Wystarczy odpowiednio dopasować ich wysokość oraz kształt, aby optycznie zmienić rozmiar przestrzeni, dodać jej eleganckiego wyglądu lub stonować ekspresyjne elementy wykończenia. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz wybranego kierunku aranżacji mieszkania czy domu