Jakie listwy przypodłogowe dobrać do ściany o nietypowej powierzchni?

Przy doborze listew przypodłogowych powinniśmy wziąć pod uwagę całą aranżację – drzwi, umeblowanie, podłogę i oczywiście ściany. Najłatwiej jest dopasować listwy przypodłogowe do jednolitych powierzchni, wyzwaniem zaś okazują się boazerie, tapety czy płytki naścienne o różnorodnych kolorach i wzorach. Istotną kwestią jest zarówno grubość, kolor i wzorzystość cokołu, jak i jego wysokość, gdyż niska listwa pozostawia więcej miejsca na dekorację.

Listwy przypodłogowe do kamienia naturalnego

listwy przypodłogoweKamienne płytki to naturalna ozdoba o urozmaiconej strukturze i niejednolitej powierzchni – pełno w niej pęknięć i żłobień, które przyciągają oko. Wśród najbardziej popularnych kamieni znajdują się marmur, łupek i kwarcyt. Cechują je rozmaite kolory – różne barwy mogą występować nawet w obrębie pojedynczej płytki – dlatego warto dobrać do nich proste, białe lub czarne cokoły. Wybór pada często też na piaskowiec, czyli kamień o ciepłej kolorystyce, do którego pasują listwy przypodłogowe w podobnych barwach.

Warto zadbać o to, aby cokół był zdecydowanie wyższy lub niższy od płytek, co w większym stopniu wyróżni ozdobę. Pogłębić ten efekt można dobierając listwy cieńsze lub grubsze od dekoracji ściennej. Innym rozwiązaniem jest dobranie listew przypodłogowych o dokładnie takiej grubości jak płytki, czego efektem będzie ściana o równej płaszczyźnie.

Cokół i wzorzysta tapeta lub mural

listwy przypodłogoweWracająca do łask tapeta to łatwy sposób na ciekawą ścianę pełną bogatych wzorów. Przed zamocowaniem listwy przypodłogowej do wcześniej wytapetowanej powierzchni warto przeciąć fragment tapety na wysokości cokołu, a następnie zwilżyć go, aby materiał łatwiej odchodził. Zdarza się, że jego usunięcie jest trudne – w ostateczności można przykleić listwę przypodłogową bezpośrednio do tapety, używając do tego mocnych preparatów na bazie poliuretanu.

Dużo więcej pracy wymaga naniesienie na ścianę muralu stanowiącego jednak unikalne dzieło sztuki, nieporównywalne z masowo produkowaną tapetą. Cokół staje się dolnym obramowaniem malowidła, warto więc zadbać o jego wyrazistość i kolory nawiązujące do barw obrazu. Do wyboru są modne motywy florystyczne, geometryczne czy art déco o błyszczących, złotych i srebrnych detalach. Im wzór jest bardziej regularny, tym listwa przypodłogowa powinna mieć więcej frezów, które dobrze pasują do płaskiej ozdoby. W przypadku przestrzennych fototapet lub malatur z efektem 3D warto zastanowić się nad prostym cokołem w uniwersalnym kolorze białym.

Farba tablicowa nad listwą przypodłogową

Na ścianie pokrytej silikonową farbą tablicową można rysować kredą – to doskonałe rozwiązanie do pokoju dziecięcego i nie tylko. Jeśli dodatkiem do emulsji jest sproszkowane żelazo, na ścianie będzie można umieszczać magnesy: pamiątki z wakacji, kolorowe literki czy upominki ze sklepu. Listwy przypodłogowe pod tego rodzaju tablicą łatwo ulegają zabrudzeniu, dlatego warto wybierać modele o lakierze odpornym na wodę, które nie zniszczą się podczas czyszczenia. Im niższy jest cokół, tym więcej powierzchni do rysowania i pisania – to istotne, zwłaszcza gdy ściana jest przeznaczona dla małych dzieci.

Wspaniałym pomysłem na ciekawą ścianę są także panele 3D, czyli wzorzyste ozdoby z gipsu, poliuretanu czy PCV. Wybierając cokół należy uwzględnić wypukłość i nieregularność panelu, aby uzyskać estetyczny efekt. Interesującą propozycję stanowią również stare deski czy pochodzące z rozbiórki cegły, które nadają mieszkaniu rustykalny charakter. W loftach, czyli mieszkaniach w stylu industrialnym, doskonale sprawdzi się także beton w postaci płyt lub tynk architektoniczny, dzięki którym ściana nabierze atrakcyjnego, surowego wyglądu. Nawiązując do czasów z poprzedniego systemu, można zastanowić się też nad boazerią, która będzie stanowiła fantastyczną dekorację retro. Aby dobrze wyeksponować ozdobę ścienną, należy postawić na niski, sześcio- czy ośmiocentymetrowy cokół lub ćwierćwałek. Stosując listwy przypodłogowe grubsze od dekoracji, można na nich umieścić oświetlenie podkreślające atuty ozdoby – wieczorami ściana będzie zyskiwała niepowtarzalny wygląd.