Klejenie listew przypodłogowych

Montaż cokołów to prosta czynność, której nie musimy powierzać specjalistom – z całą pewnością poradzimy sobie z nią sami. Należy zacząć od określenia wymiarów listew przypodłogowych, a następnie zamówić odpowiednią ich ilość, pociąć je przy pomocy piły oraz przystąpić do mocowania. Chociaż istnieją różne rodzaje montażu, w poniższym wpisie skupiliśmy się na zaletach oraz specyfice bardzo prostego i skutecznego sposobu, jakim jest klejenie listew przypodłogowych.

Zalety mocowania listew przypodłogowych za pomocą kleju

listwy przypodłogowe

Mocowanie cokołów za pomocą kleju to niezwykle szybka metoda. Wystarczy wyposażyć się w wyciskacz do kleju, a następnie pokryć spoiwem tylną powierzchnię listwy. Po przyłożeniu cokołu do ściany zadanie jest w zasadzie skończone. W niektórych przypadkach na czas schnięcia można przystawić do listwy coś ciężkiego – przydaje się to szczególnie, gdy ściana jest krzywa.

Prostota montażu wynika również z dostępności środków jednoskładnikowych, których nie trzeba mieszać z innymi preparatami – są od razu gotowe do użycia. Plusem jest także możliwość przyklejania listew w miejscach, w których użycie wiertarki oraz kołków byłoby niemożliwe, np. w bardzo ciasnych zakamarkach. Warto pamiętać, że podłoże, do którego zamierzamy przykleić cokół, musi być wytrzymałe – podobnie jak pokrywająca je farba.

Dzięki temu, że klejenie listew przypodłogowych nie wymaga mocowania żadnych części montażowych, metoda ta nie wiąże się z pogorszeniem wyglądu cokołów. Zaschnięte spoiwo ukryte jest pod spodem listwy, co pozwala zachować jej estetykę – inaczej jest w przypadku mocowania na kołki, ponieważ ten sposób wymagać może przewiercenia cokołu.

Mocując listwy przypodłogowe na klej, można ułatwić sobie przepuszczenie pod nimi przewodów np. od Internetu czy kina domowego. Aby to uczynić, należy w trakcie montażu pozostawić pod listwą sznurki, a następnie zawiązać je na końcu kabla. Po skończonym mocowaniu wystarczy przeciągnąć przewód przez wyżłobienie w tylnej ściance listwy MDF – w tym miejscu kabel idealnie się układa.

Narzędzia do klejenia listew przypodłogowych

listwy

Do klejenia listew przypodłogowych potrzebna jest bardzo niewielka liczba akcesoriów, które nie są drogie. Pistolet do kleju czy wyciskarka to zdecydowanie tańszy sprzęt niż wiertarka, której trzeba użyć, stosując kołki. Należy zaznaczyć, że narzędzie do wyciskania spoiwa jest bardzo łatwe w obsłudze. W przypadku wiertarki konieczna jest umiejętność właściwego się nią posługiwania – trzeba uważać, aby nie uszkodzić ściany i kabli, a w stuprocentowy sposób uchroni przed tym jedynie dodatkowe urządzenie w postaci wykrywacza przewodów.

Istotny jest właściwy wybór akcesorium do aplikowania kleju. Pierwszy rodzaj tego narzędzia stanowi wyciskacz ręczny, inaczej zwany wyciskarką, który służy do wyciskania kleju na zimno. Idealnie sprawdza się w przypadku domowego remontu, gdzie do przyklejenia jest niewielka liczba listew. Wzmocniona konstrukcja wyciskacza ze stali nierdzewnej pasuje do tuby z klejem, a prosta regulacja pozwala dostosowywać narzędzie do kartuszy o różnych rozmiarach. Niektóre modele wyciskaczy są zasilane na akumulator, dzięki czemu aplikowanie kleju nie wymaga użycia siły.

Drugim urządzeniem, które służy do wyciskania spoiwa, jest pistolet do klejenia na gorąco. Jego niewielki rozmiar i lekkość zwiększają wygodę użytkowania. Poszczególne pistolety do kleju różni moc – większa skraca czas nagrzewania i pozwala osiągnąć wyższą temperaturę spoiwa. Dzięki temu ma ono bardziej spójną konsystencję – dokładnie rozpuszczona substancja klei listwę równomiernie na całej długości. Pistolet do kleju pozwala przyspieszyć remont, gdyż wiązanie jest skończone, gdy tylko spoiwo wystygnie.

Klejenie listew przypodłogowych to prosta i szybka metoda mocowania cokołów. Nie wymaga fachowej wiedzy i kupowania dużych ilości drogich akcesoriów – wystarczy klej i narzędzie do wyciskania spoiwa. Klejenie pozwala zachować nienaruszoną estetykę cokołu, jednak należy uważać, aby spoiwem nie pokryć przypadkowo ściany nad listwą. Dodatkowo ta metoda montażu może być stosowania w bardzo ciasnych zakamarkach oraz pozwala na ułatwione przeciąganie przewodów z tyłu listwy.