Lakier do korekcji łączeń – czym jest i jak go używać?

Wykończona w estetyczny sposób przestrzeń cieszy oko domowników, ale też stanowi niejako wizytówkę ich domu bądź mieszkania. Z tego powodu warto przykładać szczególną uwagę do tego, aby wszystko było w niej dopracowane niemalże do perfekcji. Tyczy się to nie tylko wystroju wnętrza w postaci dekoracji – ramek, obrazów czy kwiatów – lecz również najmniejszych elementów wykończeniowych, takich jak listwy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak istotną rolę odgrywa ich montaż, a to właśnie on w 90% odpowiada za finalny wygląd całej aranżacji. Pomocne mogą okazać się także akcesoria, które zapewniają efekt nieskazitelnej prezencji listew. Jakie? O tym dowiecie się, czytając wpis.

Lakier do korekcji łączeń – co to takiego?

lakier do korekcji łączeń Largus

Montaż listew, choć nie powinien sprawiać kłopotu, może niekiedy okazać się problematyczny i to nie w zakresie samego przymocowywania sztukaterii do ścian, ale odpowiedniego łączenia poszczególnych jej fragmentów. Na szczęście producenci listew MDF wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, proponując specjalne produkty, które ułatwiają maskowanie szczelin powstałych w wyniku montażu odcinków listew przypodłogowych wzdłuż ścian czy na ich brzegach. Takim preparatem jest lakier do korekcji listew firmy LARGUS. To nic innego jak akrylowy lakier, którego głównym zadaniem jest nadanie jednolitego wyglądu fragmentom listew – naniesiony na miejsce ich łączenia tworzy warstwę scalającą całą aranżację. Warto wspomnieć, że lakier ten występuje w dwóch tonacjach – ciepłej i zimnej, aby można było dopasować go do sztukaterii, jaką wykorzystaliśmy w naszych pomieszczeniach. W końcu preparat ten nie może w żaden sposób wyróżniać się na ich tle, dlatego odcień musi być w 100% dopasowany do tonacji białych listew. Ponadto lakier ten dostępny jest w innych kolorach, w tym czarnym czy szarym, a to jeszcze bardziej zwiększa możliwości jego zastosowania w pomieszczeniach. Wspominaliśmy już o czarnych listwach i ich aranżacji m.in. w przeszklonym patio. To idealny przykład przestrzeni, w której można zastosować listwy, a do zakrycia ich łączeń – wykorzystać właśnie lakier maskujący.

Instrukcja użycia lakieru krok po kroku

A jak w praktyce wygląda użycie tego rodzaju specyfiku? Postanowiliśmy ułatwić Wam to zadanie i sporządziliśmy instrukcję przedstawiającą krok po kroku czynności, jakie należy podjąć.

Krok 1) Należy odpowiednio zamontować listwy – przyciąć je pod właściwym kątem, a następnie przymocować do ściany przy pomocy spoiwa bądź haczyków.

Krok 2) Kolejnym etapem jest usunięcie z powierzchni sztukaterii kurzu, pyłu bądź osadu powstałego podczas szlifowania/wygładzania ścian. Listwy muszą być także wolne od wszelkich tłustych substancji, aby lakier mógł zadziałać we właściwy sposób. Wystarczy użycie najpierw mokrej, a następnie suchej, miękkiej szmatki, żeby listwy były gotowe do dalszych czynności.

Krok 3) Na stykach fragmentów przyciętych listew należy nałożyć warstwę akrylu. Nadmiar, który powstanie, trzeba wyszlifować – z zachowaniem szczególnej ostrożności, aby nie zetrzeć wierzchniej warstwy lakieru wykończeniowego znajdującego się na sztukaterii. Pomocny może okazać się papier ścierny, np. o granulacji 1000, za pomocą którego w prosty i efektywny sposób usuniemy nadwyżkę akrylu.

Krok 4) Na wyszlifowany akryl nanieść lakier do maskowania łączeń. Czynność tę należy powtórzyć trzykrotnie, w odstępach czasowych wynoszących co najmniej 30 min, do momentu uzyskania jednolitej powierzchni.

kawałki listew

Tak przeprowadzony proces maskowania połączeń fragmentów przyciętych listew gwarantuje jedno – udaną aranżację, która prezentuje się jednolicie i nie zakłóca spójnego wyglądu całej przestrzeni.

A czy Wy wiedzieliście o istnieniu lakieru do korekcji łączeń listew przypodłogowych? Jeśli nie – wierzymy, że od teraz sztukateria w Waszych pomieszczeniach będzie prezentowała się jeszcze lepiej, jeśli zdecydujecie się na jego wykorzystanie. Z naszą instrukcją i poprzednimi wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji oraz montażu listew prace pójdą szybko, a także sprawnie.