Listwy do starych budynków – jakie wybrać, na co zwrócić uwagę?

Według badań CBOS aż 9% Polaków deklaruje, że mieszka w kamienicy. Tego typu budynki posiadają wiele atutów, takich jak zabytkowe parkiety, wysokie sufity i duże okna. Często są położone w atrakcyjnej lokalizacji, co sprawia, że jest to świetna przestrzeń pod biuro, apartamenty na wynajem czy zwykłe mieszkania. Niestety nie zawsze możemy od razu cieszyć się zaletami kamienic - w niektórych przypadkach stan techniczny budynku wymusza przeprowadzenie remontu generalnego. Nawet przy zwykłym remoncie konieczne może okazać się zastosowanie konkretnych rozwiązań i materiałów budowlanych, w szczególności tych o podwyższonej odporności na wilgoć. Dotyczy to również elementów wykończeniowych, takich jak listwy ścienne, przypodłogowe i przysufitowe.

Podwyższona wilgotność a wybór listew

listy przypodłogowe salon

Podwyższony poziom wilgoci to jeden z najczęściej spotykanych problemów starego budownictwa. Ma on różne podłoże, ale przeważnie związany jest z brakiem odpowiedniej hydroizolacji, złą wentylacją i słabym ogrzewaniem. W zależności od nasilenia problemu stosuje się różne rozwiązania, od osuszania fundamentów, przez kładzenia nowej hydroizolacji, aż po używanie właściwych impregnatów. Bez względu na to, jakie rozwiązania zastosowano, do kamienic polecamy przede wszystkim listwy MDF wilgocioodporne oraz listwy polistyrenowe. Dlaczego? W przypadku remontu generalnego, wymiany tynków i posadzek, ściany i podłogi w pomieszczeniach będą jeszcze przez wiele miesięcy oddawać wilgoć. Należy mieć to na uwadze i dobrać materiały wykończeniowe, które są nienasiąkliwe lub które w procesie produkcji zostały dodatkowo zabezpieczone przed wpływem wilgoci. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mieć pewność, że wybrane cokoły będą w dobrym stanie przez wiele lat.

W przypadku gdy przeprowadzenie dużego remontu nie jest konieczne, ale poziom wilgoci jest stale lub okresowo nieco za wysoki, listwy z polistyrenu, polimeru o podwyższonej gęstości albo z odpowiednio zabezpieczonego MDF wciąż będą najlepszą i najbezpieczniejszą opcją. Nie będą się odkształcać i nie spęcznieją. Dodatkowo wybór wzorów listew wykonanych z tych materiałów jest bardzo szeroki, co pozwala na ich dopasowanie do każdego wnętrza.

Pamiętajmy również o czasie na aklimatyzację listew z MDF: zajmuje to 24-48 godzin. Następnie można przystąpić do cięcia i montażu cokołów, które, dzięki aklimatyzacji, nie będą się już kurczyć czy rozprężać.

Nierówne ściany – co zrobić?

listy przypodłogowe salon

Innym często napotykanym defektem starego budownictwa są nierówne ściany. Nierzadko nie zwracamy na to uwagi, dopóki nie przyjdzie czas na remont – a wtedy może okazać się, że w całym budynku nie ma ani jednej całkowicie prostej ściany. W takiej sytuacji stajemy przed dylematem: czy wydłużać remont, nawet o kilka tygodni, czy znaleźć prosty sposób na ominięcie tego problemu? W tym drugim wypadku sprawdzą się listwy elastyczne typu FLEX. Ten rodzaj listew, wykonanych z polimeru o podwyższonej gęstości, nie będzie odstawał od nierównych ścian, można je również montować na łukach i kolumnach. To odpowiednie rozwiązanie nie tylko w przypadku nierównych tynków, ponieważ warto po nie sięgnąć także wtedy, gdy chcemy we wnętrzu odsłonić ceglane ściany. Proste, jasne listwy pięknie je uzupełnią i podkreślą, ale mogą również tworzyć z nimi ciekawy wizualny kontrast. Wszystko zależy od efektu, jaki pragniemy osiągnąć.

Dobór listew do wysokich pomieszczeń

Pomieszczenia w kamieniach z reguły są bardzo wysokie – daje to dużą swobodę w doborze modelu listew. Popularnością cieszą się te wysokie, powyżej 8 cm, gdyż pozwalają one wizualnie nieco obniżyć sufit. We wnętrzach urządzonych w klasycznym stylu zastosować można nie tylko ozdobne listwy przypodłogowe, ale też ścienne i sufitowe, zrobione z MDF czy polistyrenu, które podkreślą klimat budynku i architektoniczne detale. W przemyślanych, designerskich wnętrzach, łączących tradycję z nowoczesnością, sprawdzają się różne wzory i kolorystyka listew. Bardzo ciekawy efekt można osiągnąć układając białe listwy, jak też w przypadku malowania ich na kolor ścian lub na kontrastową barwę. Zabawa kolorami pozwala wyróżnić jakiś element wnętrza, podzielić przestrzeń czy też stworzyć ciekawe tło dla reszty aranżacji.