Listwy w wystroju pokoju dziecięcego

Właściwy wybór materiałów wykończeniowych, mebli i dodatków do pokoju dziecka ma szczególnie duże znaczenie. Musimy zadbać, aby pomieszczenie było całkowicie bezpieczne dla malucha: należy wyeliminować ostre krawędzie, ryzyko poślizgnięcia się czy zaplątania się o coś. Dodatkowo wystrój powinien być dla dziecka atrakcyjny i stymulujący jego rozwój. Gdzie w tym wszystkim miejsce na listwy przypodłogowe i ścienne, jak je dobrać, na co zwrócić uwagę? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższym artykule.

Podział pokoju na trzy strefy

listwy przypodłogowe w pokoju dziecka

Przejrzysty podział na strefy związane z nauką, wypoczynkiem i zabawą jest bardzo ważny. Ułatwia on dziecku skupienie się na jednej czynności, ale ma też znaczenie czysto praktyczne, gdyż łatwiej zaprowadzić i utrzymać porządek w pokoju, w którym każda rzecz ma jasno sprecyzowane miejsce. W funkcjonalnym dzieleniu przestrzeni wykorzystać można odpowiedni układ mebli oraz zróżnicować kolorystykę poszczególnych części pomieszczenia: na przykład błękitna ściana przy łóżku, a żółta przy biurku. Aby wnętrze nie było zbyt chaotyczne, wykorzystane w nim listwy przypodłogowe można malować na ten sam kolor, co ściany – da to bardzo spójny, jednolity efekt i stworzy ciekawe tło dla całego wyposażenia danej strefy.

Inną interesującą opcją jest sięgnięcie po kolorowe listwy ścienne. Ściany w jednolitym kolorze, przedzielone w pionie kontrastowymi listwami, to znacznie subtelniejszy sposób wyznaczenia stref, pasujący do bardziej stonowanego wystroju. Tego rodzaju listwy sprawdzają się w jeszcze innym przypadku: kiedy rodzeństwo dzieli jeden pokój, jego przejrzysty podział pozwoli uniknąć wielu potencjalnych sprzeczek. Każde dziecko ma poczucie, że posiada „swoją” sypialnię i łatwiej jest zachować granicę między nimi.

Listwy a bezpieczeństwo dziecka

Małe dzieci częściej przewracają się i potykają, nieraz w trakcie zabawy. W minimalizowaniu ewentualnych obrażeń istotne jest, aby we wnętrzu nie było ostrych kantów – dotyczy to nie tylko mebli, ale też listew. Zarówno proste modele z MDF, jak i bardziej dekoracyjne cokoły w przeważającej części posiadają zaokrąglone krawędzie, co sprawia, że są bezpiecznym wyborem do pokoju malucha. Warto rozważyć także bardziej „miękkie” materiały, takie jak polistyren. Wykonane z niego listwy są równocześnie bardzo trwałe, a przy tym elastyczne. Pokrywa się je specjalnymi polimerami HD, które chronią je przed zarysowaniami i ułatwiają ich czyszczenie.

Zastosowanie właściwych listew, czy to przypodłogowych, czy to ściennych, ma też niebagatelne znaczenie, gdy przychodzi do ukrycia kabli i przewodów, co podyktowane jest względami bezpieczeństwa. Kształt listew pozwala schować przewody między jej środkową częścią a ścianą. Maluch jest więc bezpieczniejszy, natomiast rodzice – spokojniejsi.

Element wystroju, który zmienia się wraz z dzieckiem

listwy przypodłogowe w pokoju dziecka

Pokój niemowlęcia z biegiem lat staje się pokojem przedszkolaka, dziecka w wieku szkolnym, potem nastolatka. Oznacza to co kilka lat zmianę wystroju, aby odzwierciedlał zainteresowania i potrzeby pociechy. Mimo wszystko pewne elementy wyposażenia – jak stolarka okienna czy drzwiowa – z reguły się nie zmieniają lub wymagają jedynie odświeżenia. W przypadku listew wystarczy tylko je przemalować wraz ze ścianą na nowy kolor, wykorzystując do tego celu farby bezpieczne dla dzieci. Jeśli wystrój pokoju jest tematyczny, pomalowanie listew sprawi, że staną się znacznie ważniejszym elementem aranżacji: możemy sięgnąć po farbę barwy starego złota do pokoju małej księżniczki lub wybrać produkt dający efekt postarzenia i przetarcia, gdy planujemy pokoik w stylu retro. Warto skorzystać z szablonów do malowania, które pozwalają stworzyć kolorowy wzór na cokole, taki jak rybki czy motylki.

Podłoga w pokoju dziecięcym

Posadzki w pokoju dziecka powinny zostać wykończone materiałami bezpiecznymi i praktycznymi, odpornymi na ścieranie i antypoślizgowymi. Rodzice przeważnie wybierają panele podłogowe i podłogi drewniane, a do pokoi najmniejszych pociech dywany i wykładziny. Coraz modniejsze stają się ekologiczne podłogi z korka w kolorze naturalnym lub białe. Listwy przypodłogowe z MDF i innych materiałów stanowią doskonałe uzupełnienie każdej z tych podłóg; subtelnie podkreślają całą aranżację lub tworzą dla niej niebanalny kontrast. Dzięki możliwości przemalowania na dowolny kolor listwy będą pasować do pokoju dziecka w każdym wieku.