Listwy przypodłogowe dobrane do drewna
Drewno to materiał wykorzystywany nie tylko do wykonywania zdobień, ale także budowania konstrukcji nośnych. Jest wytrzymały i naturalny, dzięki czemu dodaje wnętrzu surowości, którą trudno uzyskać, stosując imitacje z tworzyw sztucznych. Dzięki temu, że gatunków drewna jest całe mnóstwo, z łatwością można wybrać materiał ciemniejszy lub jaśniejszy. Istotna jest także faktura, gdyż świadczące o wieku drzewa słoje i żłobienia dodają wnętrzu charakteru. Do drewna należy dopasować różne elementy wystroju, na przykład sztukaterię, która podkreśli piękno naturalnego materiału.
Jakie cokoły pasują do drewnianej podłogi?
Między drewnianą podłogą a ścianą występuje wyraźna szczelina dylatacyjna, którą skutecznie zakryją listwy przypodłogowe MDF. Najlepiej niech to będą białe cokoły, które rozjaśnią wnętrze, optycznie je powiększając. Gładka i jednolita powierzchnia sztukaterii pasuje do desek o zróżnicowanej fakturze. Równie fantastycznym rozwiązaniem są wyższe i frezowane listwy przypodłogowe, dodające wnętrzu elegancji, której nie może zabraknąć na przykład w wystroju klasycznym czy francuskim. Jeśli umeblowanie i ściany są w tym samym kolorze co sztukateria, uzyskuje się doskonały efekt polegający na skontrastowaniu drewnianej podłogi z resztą pomieszczenia. Inną opcją jest wybór listew o barwie zbliżonej do desek podłogowych. Cokoły imitujące drewno są wtedy spójne z podłogą – razem odznaczają się od mebli i ścian.
Listwy podłogowe we wnętrzach aranżowanych drewnem
Dobrym przykładem aranżacji bogatych w drewno są pomieszczania w naszym rodzimym stylu zakopiańskim. O ile stworzona przez Stanisława Witkiewicza architektonika kojarzy się głównie ze spadzistymi dachami Podhala, o tyle witkiewiczowskie wnętrza pasują nawet do niewielkich mieszkań w bloku. Styl zakopiański cechują wszechobecne drewniane deski, które warto przełamać czymś żywszym. Dobrą propozycją jest fototapeta z ośnieżonymi świerkami czy jasne ściany, pod którymi wspaniale wyglądać będą listwy przypodłogowe białe lub w barwie zbliżonej do koloru drewna.
Inspiracji wnętrzarskich można szukać też w zimowej stolicy, już nie Polski, tylko Stanów Zjednoczonych. Leżące w stanie Kolorado Aspen stało się miejscem narodzin designu, w którym surowe drewno sąsiaduje z licznymi przeszkleniami oraz stalowymi lampionami, a wszystko to podświetlane jest ciepłym blaskiem kominka. Charakterystyczne dla stylu Aspen są luksusowe ozdoby – obicia mebli z naturalnej skóry oraz wzorzyste perskie dywany. Szykowność dekoracji można podkreślić, stosując frezowaną sztukaterię w kolorze białym lub czarnym. Pierwsza barwa optycznie powiększy pomieszczenie, druga zaś doda mu elegancji.
Drewna nie powinno zabraknąć również w aranżacjach kolonialnych, rodem z Indii, Birmy czy Australii, czyli prowincji należących kiedyś do Imperium Brytyjskiego. Meble z egzotycznych gatunków drzew – takich jak teczyna, mahoń, palisander i heban – są zwykle zdobione rzeźbieniami z motywami charakterystycznymi dla lokalnych kultur. Warto zaznaczyć, że orientalne wnętrza wypełniają drobne dodatki w postaci statuetek, jedwabnych poduszek czy lampek z abażurami. W stylu kolonialnym nieodzowna będzie wysoka sztukateria pełna wzorów. Uniwersalnym kolorem listew przypodłogowych pasującym do licznych zdobień jest barwa biała, która optycznie powiększy pomieszczenie.
Dobierając listwy przypodłogowe, należy wziąć pod uwagę gatunek drewna, który dominuje w aranżacji. Najpopularniejsza jest sosna – to wysoce wytrzymały materiał o jasnej barwie. Drewno sosnowe może być z powodzeniem sparowane z prostymi, białymi cokołami, które nie będą odciągały wzroku od wyraźnego usłojenia sośniny. Gładszą fakturą cechuje się drewno brzozowe i bukowe, dlatego w ich przypadku szczególnie warto zastanowić się nad wyraźniejszym akcentem w postaci wzorzystych cokołów. Ciemne gatunki drzew – mahoń, heban czy orzech amerykański – są symbolem splendoru, jednak w znacznym stopniu optyczne pomniejszają wnętrze. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem będą białe listwy przypodłogowe, które w delikatny sposób zmniejszą ten efekt.