Listwy przypodłogowe w kawalerce

Jednopokojowe mieszkanie, potocznie zwane kawalerką lub garsonierą, to popularna oferta sprzedaży, a zwłaszcza wynajmu w mieście. W zależności od aglomeracji kawalerki stanowią od kilku do ponad dwudziestu procent całego rynku i są chętnie wybierane przez singli lub pary, które marzą o jak najlepiej zaaranżowanym mieszkaniu typu studio. Ze względu na to, że w kawalerce sypialnia jest połączona z jadalnią, kuchnią i przedpokojem, elementy ich wystroju powinny być ze sobą spójne, co dotyczy także niewielkich detali, w tym listew przypodłogowych.

Cokoły w małym mieszkaniu typu studio

pomarańczowe krzesłoW najmniejszych kawalerkach warto postawić na uniwersalny model, który sprawdzi się w każdej części mieszkania – nawet tej najbardziej narażonej na zabrudzenia. Odpowiednie będą listwy przypodłogowe z zielonej płyty MDF, gdyż cechują się one wyższym zagęszczeniem włókien, dzięki czemu w mniejszym stopniu chłoną wodę. Istotny jest także właściwy lakier na powierzchni cokołów. Jeśli mają być one odporne na każdy czynnik, doskonale spisze się powłoka poliuretanowa – zabezpiecza listwy przypodłogowe przed ścieraniem, środkami chemicznymi i promieniem ultrafioletowym, dzięki czemu można je zamontować nawet w bardzo nasłonecznionym miejscu. Warto upewnić się, czy na dolnej powierzchni sztukaterii znajduje się izolant zmniejszający chłonność cokołu od spodu, ponieważ najczęściej tą drogą woda dostaje się do włókien listwy.

Im mniejsza jest kawalerka, tym lepiej sprawdzą się białe listwy przypodłogowe, które optycznie powiększą przestrzeń. Warto zaznaczyć, że świetnie pasują do aranżacji klasycznych, prowansalskich czy stylu francuskiego. Bez względu na to czy chodzi o dodanie szczypty elegancji, czy po prostu spójne dopasowanie do szarych, brązowych i beżowych ścian, biel sprawdzi się znakomicie. Dodatkową zaletą białych cokołów jest to, że pasują do każdego rodzaju podłogi, a w obrębie kawalerki często uświadczyć można zarówno kafelki, jak i drewnianą posadzkę czy wykładzinę. Wysokość listew przypodłogowych powinna być dobrana względem stylu wnętrza – na przykład w mieszkaniu rustykalnym wspaniałe będą ćwierćwałki, nad którymi odpowiednio wyeksponowana będzie surowa ozdoba. Istotna jest też wzorzystość cokołów, gdyż frezowane listwy przypodłogowe same w sobie są dekoracją, która pasuje między innymi do eleganckich pomieszczeń w stylu glamour.

Duża kawalerka – jakie listwy przypodłogowe wybrać?

szezlongW większej kawalerce można wydzielić strefy. Wybór wilgocioodpornych listew przypodłogowych do części kuchenno-jadalnej i łazienki oraz standardowych modeli do reszty mieszkania pozwoli zaoszczędzić nieco pieniędzy. Zaletą jest też to, że kupując duże ilości sztukaterii, można zdecydować się na kolorowe cokoły – w przypadku mniejszych kompletów jest to niemożliwe lub mało opłacalne.

Należy zaznaczyć, że w obrębie jednego mieszkania typu studio cokoły nie muszą różnić się wyglądem, chociaż w przypadku większych kawalerek warto to rozważyć. Wyraźnemu zaznaczeniu granicy między częścią kuchenną a sypialną, na przykład za pomocą innego rodzaju płytek podłogowych, może towarzyszyć także różnica w zastosowanych cokołach. To doskonały pomysł na ciekawy efekt we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych – w przestronnej części sypialnej można postawić na kontrastujące ze sobą czarne ściany i białe listwy, a w kuchennej na odwrotne kolory.

Dobór odpowiednich listew przypodłogowych powinien być podyktowany między innymi metrażem, ale też wysokością kawalerki. W ciasnych poddaszach czy niskich mieszkaniach w bloku lepiej postawić na białe cokoły, które optycznie powiększają pomieszczenie. Łatwo znaleźć uniwersalny model jasnej sztukaterii pasujący do każdej części kawalerki oraz wysoce odporny na wilgoć. Inna sytuacja ma miejsce w dużych przestrzeniach kamienicy, gdzie pod wysokimi ścianami można zamontować listwy przypodłogowe w ciemniejszych barwach. Doskonałe będą cokoły dziesięciocentymetrowe lub większe – istotne jest zadbać, aby zarówno wysokość, jak i frezowanie listwy były dostosowane do stylu aranżacji.