Listwy przypodłogowe w łazience – kreatywna aranżacja wnętrza czy błąd aranżacyjny?

Szerokie grono osób wiąże listwy przypodłogowe tylko i wyłącznie z wnętrzami salonów, sypialni i korytarzy, jednak znajdują one o wiele szersze zastosowanie podczas aranżowania przestrzeni. Architekci wnętrz, profesjonalni dekoratorzy oraz coraz częściej również osoby prywatne zaczynają wykorzystywać te detale wykończeniowe w sposób, który dotąd nie cieszył się dużą popularnością. Doskonałym przykładem takiego działania jest ich montaż w łazience – i chociaż wielu osobom wydaje się to całkowicie nieopłacalnym zabiegiem, jeśli zadbamy o kilka szczegółów, możemy w nieszablonowy sposób wzbogacić wnętrze.

Jakie listwy przypodłogowe sprawdzą się w łazience?

listwy

Wybierając listwy przypodłogowe do łazienki, powinniśmy pamiętać, aby unikać tych wykonanych z litego drewna oraz materiałów drewnopochodnych o dużej nasiąkliwości. Takie elementy będą chłonąć zgromadzoną na podłodze oraz unoszącą się w powietrzu wodę, a w konsekwencji puchnąć i odkształcać się. Producenci oferują przeciwwilgociowe listwy przypodłogowe, które wykonane są z „zielonego” MDFu. Materiał ten, w przeciwieństwie do swojego podstawowego odpowiednika, podczas procesu produkcji został ulepszony specjalnymi środkami chemicznymi. Zastosowanie domieszek i dodatków sprawia, że uzyskane tworzywo jest odporne na bezpośrednie działanie wody oraz parę wodną znajdującą się w powietrzu. Z pewnością tego typu listwy przypodłogowe będą doskonale prezentowały się w łazience, przez długi czas zachowując swój nienaganny wygląd. Jeśli jednak mamy wątpliwości co do tego rozwiązania, zawsze możemy zastąpić MDF polistyrenem. Styropian również jest odporny na działanie wody, jednak elementy znacznie mniej trwałe niż w przypadku tych wykonanych z materiałów drewnopochodnych.

Listwy przypodłogowe do łazienki w stylu nowoczesnym lub klasycznym

Odpowiednio dopasowane cokoły wykonane z listew przypodłogowych mogą stać się dopełnieniem wnętrza urządzonego właściwie w dowolnym stylu. Najczęściej wykorzystuje się je jednak w aranżacjach nawiązujących do wystroju klasycznego i nowoczesnego. Aranżacje w stylu angielskim, francuskim i prowansalskim są niezwykle stylowe i eleganckie, a ich komponowanie wymaga skrupulatnego dobierania dodatków. Właśnie w takich wnętrzach dużą rolę odgrywa sztukateria, która w efektowny sposób zdobi każde pomieszczenie. Niestety wielu dekoratorów pomija w swoich planach łazienkę czy pokój kąpielowy, tworząc wnętrze całkowicie niespójne pod względem wystroju z pozostałą częścią mieszkania. Zamiast rezygnowania z wprowadzenia klasycznego stylu w łazience warto wykorzystać odporne na wilgoć listwy ścienne i przypodłogowe. Najlepiej sprawdzą się one na tych przegrodach, które zostały pokryte farbą – zastąpienie nią płytek ceramicznych jest coraz bardziej popularne.

W przypadku wnętrz nowoczesnych często w łazienkach i pokojach kąpielowych płytkami ceramicznymi pokrywa się jedynie przestrzeń w pobliżu prysznica, wanny oraz umywalki – reszta płaszczyzn pionowych wykończona jest farbą lub innymi, nowoczesnymi materiałami. W związku z tym zastosowanie listew przypodłogowych i tutaj się sprawdzi. Białe detale z MDF mogą łączyć ścianę z podłogą, na której ułożony jest gres, mikrocement, kamienne płyty lub inne materiały.

O czym warto pamiętać przy montażu listew przypodłogowych w łazience?

listwy

Jeśli zdecydujemy się na listwy przypodłogowe do łazienki, będą one przede wszystkim elementem dekoracyjnym. Ze względu na dużą wilgotność powietrza oraz możliwość częstego zachlapania ścian i podłóg, ich montaż musi odbywać się z uwzględnieniem kilku zasad. Fachowiec powinien zadbać o to, aby połączenie cokołu z posadzką było odpowiednio uszczelnione. Ma to na celu uniemożliwienie dostania się wody pod listwy – zgromadzona w szczelinach wilgoć jest niepożądana, ponieważ jej występowanie może prowadzić do rozwoju pleśni oraz bakterii. Na rynku dostępne są jednak specjalne gumowe podkładki, kleje, fugi oraz silikony, które umożliwiają wykonanie prawidłowego połączenia.

Zastosowanie listew przypodłogowych w łazience to ciekawy i jednocześnie nieszablonowy pomysł. Tak wykonane cokoły mogą całkowicie odmienić pomieszczenie, dodając mu unikalnego charakteru. To doskonałe rozwiązanie dla tych osób, którym zależy na uzyskaniu dopracowanych pod każdym względem wnętrz. Jeśli w łazience zostaną zastosowane elementy o odpowiednich parametrach technicznych, a montaż odbędzie się zgodnie z określonymi zasadami, to wykonana sztukateria będzie pięknie zdobić łazienkę przez bardzo długi czas.