Listwy przypodłogowe w modnych aranżacjach
Białe listwy przypodłogowe występują w dwóch odmianach – prostej i ze wzorami. Ta pierwsza to sprawdzone rozwiązanie do niemal każdego stylu wnętrza, gdyż pozbawiony detali cokół doskonale wpasowuje się w tło pomieszczenia pełnego dekoracji, które chcemy wyeksponować. Zaletą wzorzystych listew przypodłogowych jest to, że stanowią ozdobę same w sobie. Odpowiednio wybrany kształt, wysokość i rodzaj frezowania sprawi, że cokół będzie spójną częścią modnego designu w stylu rustykalnym, etno, glamour czy loftowym.
Styl rustykalny i loftowy – niskie cokoły
Oba style – rustykalny i loftowy – łączy wykorzystanie starodawnych lub naturalnych materiałów. Elementami tego pierwszego, określanego czasem też jako wiejski, będą między innymi pochodzące z rozbiórki cegły, drewno o dobrze widocznych słojach czy kamionkowe garnki w kuchni. Styl loftowy, inaczej industrialny, wywodzi się z czasów recesji w Stanach Zjednoczonych, kiedy artyści zamieszkiwali duże przestrzenie fabryk czy magazynów. Stąd też wzięły się, charakterystyczne dla tych aranżacji, ozdoby w postaci metalowych lamp niczym z hal produkcyjnych oraz ściany pokryte betonem architektonicznym. Tło tego rodzaju, podobnie jak rustykalne deski czy cegły, dobrze jest wyeksponować, dlatego cokół nie może być wysoki. Najlepiej postawić na proste i niskie, sześciocentymetrowe modele lub też ćwierćwałki, które przykryją jedynie szczelinę dylatacyjną, pozostawiając surowe ściany prawie całkowicie odsłonięte.
Listwy przypodłogowe w aranżacjach etno
Podobne rozwiązania sprawdzą się również w aranżacjach etno, ale z zupełnie innych powodów. Projektanci wnętrz tego typu skupiają się na licznych dekoracjach z całego świata – dotyczy to nie tylko mahoniowych mebli, ale również symbolów kultur afrykańskich czy maoryskich, a także egzotycznych wazonów i plecionych żyrandoli niczym z dawnych kolonii brytyjskich. Ze względu na bogactwo kolorowych dodatków, które nie powinny jednak przytłoczyć patrzącej na nie osoby, warto zadbać, aby cokoły w mieszkaniu etno były proste i utrzymane w stonowanej kolorystyce. Doskonale sprawdzą się niskie białe listwy przypodłogowe, które przykryją szczeliny, jednak nie odciągną wzroku od żywej barwy obrazów oraz innych ozdób.
Frezowane cokoły w stylu glamour
Glamour to styl wnętrzarski, który występuje w wielu odmianach – są nimi między innymi barokowy old-world, lżejszy hollywood oraz vintage, w którym dekoracje retro łączą się ze swobodnym szykiem artystycznej bohemy. Styl glamour powstał w opozycji do panującego w latach 30-tych minimalizmu, dlatego charakteryzuje go splendor przejawiający się luksusowymi zdobieniami, błyszczącymi materiałami oraz mocnymi barwami, takimi jak krzykliwy róż czy głęboki fiolet. Istotą aranżacji glamour jest również eklektyczność – mieszkanie w tym stylu jest pełne kontrastów, łączenia starego z nowym i zestawiania pełnych szczegółów mebli z elementami minimalistycznymi. Sprawia to, że w aranżacji glamour możemy zdecydować się na kształtne, wysokie cokoły z licznymi frezami. Wyprofilowane listwy przypodłogowe fantastycznie wpasują się w otoczenie pełne wyrazistych dekoracji, takich jak wzorzyste tapety, rozbudowane ramy luster czy luksusowe żyrandole.
W większości wnętrz najbardziej sprawdzonym rozwiązaniem okazują się białe cokoły, które pasują do każdej kolorystyki, jednak w niektórych aranżacjach warto postawić na mocniejszy akcent. Do mieszkań w stylu glamour doskonale nadadzą się listwy wykończone różowym lakierem, zaś w pomieszczeniach rustykalnych czy etno wspaniale spisze się półmatowa powłoka imitująca brązową powierzchnię drewna. Warto wspomnieć o popularnych aranżacjach marynistycznych, do których pasują cokoły w odcieniach niebieskości: granatowe, błękitne czy seledynowe. Modne są również beżowe listwy podłogowe, pasujące do prawie każdego designu, w którym dominują ciepłe barwy. W wielu domach wspaniale sprawdza się także głęboka czerń – tego rodzaju cokoły wytyczają wyraźną granicę między ścianą a podłogą, co stanowi mocny akcent pasujący do niektórych nowoczesnych wnętrz.