Listwy przypodłogowe w nietypowych wnętrzach

pomieszczenie

Niestandardowe wnętrza wciąż cieszą się popularnością, zwłaszcza wśród fanów stylu retro. Kto przecież nie marzy o pięknym pokoju dziennym, przypominającym ten pałacowy? Z pewnością jest wiele takich osób! Oczywiście efekt salonowego wnętrza sprzed lat można uzyskać za pomocą dekoracji, stylowych mebli czy innych estetycznych rozwiązań, jednak to sam kształt pomieszczenia gra w tym przypadku pierwsze skrzypce. Nieodłącznie z pałacem kojarzą się kolumny, zaokrąglenia czy wykusze – dodają one wnętrzu elegancji i sprawiają, że nawiązuje ono do tradycji sprzed lat. Jak jednak zamaskować łączenia podłóg ze ścianami we wnętrzu, w którym przeważają niestandardowe kształty? Czy w takiej przestrzeni sprawdzą się wszystkie listwy przypodłogowe? Czas rozwiać wszelkie wątpliwości, ale podpowiadamy już na wstępie: nie ma konieczności rezygnowania z estetyki na rzecz funkcjonalności!

W tym wpisie:

→ przedstawimy zalety listew MDF i elastycznych,
→ podpowiemy, czy do łuków lepiej dobrać listwy proste, czy żłobione.

Listwy MDF czy elastyczne – które z nich wykorzystać?

We wnętrzu, w którym nie są zachowane standardowe kąty 90°, pod uwagę należy brać wyłącznie
takie elementy architektoniczne, które pozwalają na nieograniczone możliwości aranżacyjne. I tak
jest w przypadku listew przypodłogowych. Fakt, że w pomieszczeniu znajdują się kolumny, zaokrąglone bądź kanciaste wnęki na okna i wiele innych wizualnych atrakcji, nie oznacza, że łączenia ścian z podłogą muszą być widoczne. Przeciwnie, jeśli zostałyby odkryte, całe wnętrze straciłoby na swojej estetyce. Na co więc zwrócić uwagę?

  • Tworzywo listew.
  • Dopasowanie sztukaterii do wnęki.

Tworzywo

Listwy wykonane z MDF z powodzeniem można wykorzystać w całym wnętrzu, podczas gdy na łuku bądź w miejscu wykuszu należy zastosować te elastyczne. Jednak drewnopodobna sztukateria również może znaleźć się na łuku – musi być jedynie wyprodukowana na specjalne zamówienie, według szablonu. Wniosek? Wnętrze z wykuszem, łukami czy kolumnami może zostać wyposażone w listwy elastyczne, choć nie ma powodu, by rezygnować w nim z drewnopodobnej sztukaterii.

Dopasowanie sztukaterii do wnęki

Listwy przypodłogowe w niestandardowych wnękach muszą być do nich w 100% dopasowane, dlatego najlepiej zdecydować się na fachową pomoc. Profesjonaliści pomogą w zmierzeniu łuków/wykuszy i korzystając ze specjalnego szablonu, stworzą odpowiednie listwy pasujące w każdym calu do danego zaokrąglenia.

Listwy do łuków i wykuszy – proste czy ze zdobieniami?

W przypadku listew przeznaczonych do montażu na zaokrąglonych powierzchniach warto wziąć pod uwagę ich formę. Elastyczna sztukateria, w przeciwieństwie do tej drewnopodobnej, nie musi mieć przecież foremnych kształtów! Do wyboru pozostają listwy przypodłogowe i ścienne, których przekrój przypomina literę „C”, modele trapezowe idealne do zastosowania w przypadku geometrycznych wykuszy, a także proste listwy z zaokrąglonym cokołem. To tylko jedne z przykładów, gdyż możliwości jest o wiele więcej! Do wyboru pozostaje też rozmiar: można zdecydować się na niskie lub wręcz przeciwnie, postawić na te wyższe. W każdym przypadku istnieje możliwość schowania pod nimi kabli bądź oświetlenia LED.

listwy przypodłogowa położone w wykuszu z oknami

Listwy przypodłogowe położone w wykuszu z oknami

A jakie listwy będą najlepsze do łuków i wykuszy: te proste czy może żłobione? W głównej mierze decyzja zależy od stylu, w jakim jest urządzone wnętrze.

  • Do salonów klasycznych lepiej wybrać listwy ze wzorami, np. frezowane pojedynczo bądź podwójnie w górnej części. Doda to wnętrzu elegancji i będzie świetnie współgrało z innymi dodatkami.
  • Do salonów nowoczesnych warto postawić na listwy proste, które swoim minimalistycznym designem świetnie wpiszą się w wystrój całego pomieszczenia. W tym przypadku, zarówno w wykuszach, jak i na łukach, dobrze sprawdzą się te wysokie.

Piękne, klasyczne bądź przeciwnie, nowoczesne wnętrze zyskuje na estetyce, jeśli wykorzystane są w nim różne rozwiązania. Możliwości, które daje obecny rynek, są w stanie sprawić, że pomieszczenie będzie prezentowało się po prostu pięknie! Listwy przypodłogowe są zatem odpowiedzią na problemy wszystkich osób ceniących sobie ciekawe aranżacje salonowe – teraz śmiało możecie projektować Wasze nowe domy z kolumnami, wykuszami czy łukami w przestronnym salonie bez obaw o dopasowanie do nich sztukaterii!