Listwy przypodłogowe w przestronnych wnętrzach – nastrojowe kontrasty i inne tricki wnętrzarskie

Otwarte i przestronne przestrzenie jakiś czas temu zdominowały rynek. Wiele osób poszukujących mieszkania czy budujących dom zwraca szczególną uwagę na funkcjonalny układ pomieszczeń. Salon połączony z kuchnią i jadalnią czy sypialnia z wielkim przeszkleniem i drzwiami prowadzącymi na taras to coraz chętniej wybierane rozwiązania. Przestronne pomieszczenia zawdzięczają swoją popularność nie tylko funkcjonalności, ale również nieograniczonym możliwościom aranżacyjnym. W przeciwieństwie do ciasnych pokoi te o dużej powierzchni są jednak o wiele bardziej wymagające, a ich dekorowanie powinno być przeprowadzone z głową.

Rola listew przypodłogowych w dużych przestrzeniach

listwy

Niezagospodarowane wysokie ściany o dużej powierzchni mogą okazać się nudne i przytłaczające, przez co cały urok wymarzonego mieszkania szybko odejdzie w niepamięć. Na szczęście dobierając odpowiednie dodatki można niskim kosztem uniknąć takich problemów i stworzyć wyjątkowe, przytulne i eleganckie aranżacje. Jednym ze sposobów na subtelną i jednocześnie wystarczająco rzucającą się w oczy dekoracją mogą być listwy przypodłogowe. Te praktyczne elementy można wykorzystać na szereg sposobów, a korzystając z mnogości dostępnych wzorów uzyskać nieszablonową i zachwycającą kompozycję. Warto pamiętać, że listwy przypodłogowe MDF można montować nie tylko na styku ścian i podłogi – równie dobrze sprawdzą się jako zdobienie przy suficie czy dekoracyjna sztukateria na ścianach. To cecha, którą także można wykorzystać podczas urządzania dużych i przestronnych przestrzeni, w ten sposób zmieniając optycznie ich geometrię.

W jakich stylach sprawdzą się białe listwy MDF?

Otwarte przestrzenie to znak rozpoznawczy nie tylko wnętrz nowoczesnych urządzonych w stylu minimalistycznym. Oczywiście białe cokoły będą doskonałym dopełnieniem aranżacji czerpiącej ze skandynawskich nurtów, jednak znacznie ciekawsze efekty można uzyskać wkomponowując je w bardziej złożone fasony dekoracyjne. Listwy to nieodzowny element przede wszystkim stylu klasycznego, angielskiego, francuskiego oraz prowansalskiego. Do takich wnętrz doskonale będą pasowały listwy wyższe z większą ilością zdobień. Z powodzeniem można wykorzystać je również jako łatwą w montażu sztukaterię wewnętrzną uzyskując w ten sposób nie tylko doskonałą kompozycję pod względem estetycznym, ale również idealną przestrzeń na co dzień. Projektanci wnętrz decydujący się na odważne rozwiązania cenią białe listwy przypodłogowe ze względu na ich funkcjonalność oraz możliwość łatwej zmiany koloru. Wystarczy wysokiej jakości farba i pędzel, aby wykonana na ścianie sztukateria nabrała jeszcze bardziej wyjątkowego charakteru.

Jakie listwy MDF wykorzystać w przestronnych pomieszczeniach?

listwy

Dysponując wnętrzami przestronnymi o dużej powierzchni warto uwzględnić dwa rodzaje listew przypodłogowych. W narożnikach – zarówno tych powstających z połączenia ścian z podłogą, jak i sufitem – dobrze jest wykorzystać listwy o wysokości minimum 10 centymetrów. Jest to wskazane szczególnie przy wysokich pomieszczeniach, ponieważ takie rozlokowanie detali pozwoli na optyczne obniżenie przegród pionowych. Szeroka listwa bogato zdobiona może być umieszczona również na pewnej wysokości przegrody. Jest to bardzo elegancki sposób na wykończenie boazerii. Drugim typem listew są te wyróżniające się mniej skomplikowanym wzornictwem, o mniejszym formacie. W dużych, otwartych przestrzeniach będą one doskonale prezentować się jako sztukateria dzieląca ściany na mniejsze powierzchnie. Takie rozwiązanie sprawi, że cała kompozycja będzie nie tylko przytulniejsza, ale również bardziej ekskluzywna.

W ostatnim czasie modne jest montowanie białych listew przypodłogowych na ścianach o ciemnych, wyrazistych barwach. Uzyskany w ten sposób kontrast jest alternatywą dla klasycznych, szablonowych i niczym niewyróżniających się wnętrz. Decydując się na takie rozwiązanie należy jednak dokładnie zaplanować swoje działania – w przeciwnym razie zamiast nowoczesnego, zachwycającego efektu uzyskamy kiczowate i nieestetyczne wykończenie. Dobrym rozwiązaniem jest skonsultowanie swojego pomysłu z architektem wnętrz lub dekoratorem. Z pewnością pomoże on dopasować wszystkie elementy w taki sposób, aby listwy były wspaniałym uzupełnieniem całej aranżacji.