Listwy ścienne z polistyrenu – cechy i zastosowanie

Sztukateria stosowana we wnętrzach może przybierać naprawdę zachwycające formy. Dzisiejsze możliwości technologiczne przyczyniają się do tego, że elementy mogą być wykonane nie tylko z gipsu, ale również innych materiałów. Jednym z najbardziej popularnych jest polistyren, który przez większość osób znany jest pod nazwą „styropian”. To lekkie tworzywo ma bardzo wiele zalet, które zostały docenione i wykorzystane przez producentów listew ściennych, przysufitowych i przypodłogowych.

Zalety lekkich listew ściennych

listwy scienne z polistyrenu

Polistyren, z którego wykonuje się listwy ścienne, ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim elementy z niego wyprodukowane charakteryzuje niewielki ciężar objętościowy. Niska waga znacznie ułatwia montaż detali, ponieważ ich przyklejenie do ściany nie wymaga użycia siły czy dużej ilości czasu. Oprócz tego, że listwy są lekkie, wyróżniają się także elastycznością. Sprężystość polistyrenu po pierwsze pozwala na lepsze dopasowanie prefabrykowanej sztukaterii do ściany, dzięki czemu z łatwością uzyskamy bardzo eleganckie wykończenie. Dodatkowo możliwość delikatnej, chwilowej deformacji listew w znacznym stopniu ułatwia ich transport – podczas wyginania należy jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ styropian przy nadmiernym odkształceniu może popękać. Korzystający z tego typu elementów doceniają również odporność listew na wilgoć i wodę oraz możliwość zmiany ich koloru. Lekka sztukateria ścienna dostępna jest w bardzo wielu wielkościach i wzorach, co daje właściwie nieograniczone możliwości aranżacyjne. Co więcej, profile są dostępne w atrakcyjnych cenach, przez co niewielkim kosztem można odmienić charakter każdego wnętrza.

Sposób na ciekawe dopełnienie aranżacji

Listwy ścienne z polistyrenu to bardzo ciekawy sposób na dopełnienie aranżacji wnętrz. Producenci oferują modele charakteryzujące się ciekawym wzornictwem, co daje właściwie nieograniczone możliwości. Dekoracyjne listwy ścienne mogą stanowić między innymi część boazerii angielskiej, czyli dzielić ścianę na prostokątne ramki. Tak powstałe płyciny można pomalować farbą lub wypełnić tapetą. Polistyrenowe listwy można wykorzystać także do oddzielenia od siebie różnych fragmentów ściany. Doskonałym przykładem jest wykończenie jednej płaszczyzny w jakiejś części farbą i tapetą – powstała pomiędzy materiałami krawędź będzie prezentowała się o wiele lepiej, gdy przykryjemy ją delikatną listwą. Oprócz walorów estetycznych elementy sztukaterii ze styropianu mogą stanowić osłonę dla przewodów. Dzięki temu kabel od telewizora lub innego urządzenia nie będzie ciągnął się po podłodze.

Inne elementy sztukaterii z polistyrenu

listwy

Ścienne listwy wykonane z twardego polistyrenu to nie jedyny popularnie wykorzystywany element sztukaterii wykonany z tego materiału. Równie często stosowane są listwy przypodłogowe i przysufitowe w różnych kształtach i rozmiarach. Ciekawie prezentują się także opaski drzwiowe, które montuje się wokół ram. Dla osób, którym zależy na wykonaniu pełnej sztukaterii, doskonałym rozwiązaniem mogą okazać się listwy narożne. Elementy można dopasowywać do siebie pod względem kształtu, rozmiaru oraz ilości zdobień. Ich ogromnym atutem jest możliwość zmiany koloru, należy jednak zwrócić uwagę, aby stosowane farby nie zawierały rozpuszczalników. Detale z polistyrenu można malować przed montażem lub po ich przyklejeniu do ściany. Mogą przybierać barwę powłoki malarskiej wykonanej na płaszczyznach lub stanowić dla niej kontrast. Wszystko zależy od naszego gustu i pomysłowości przy tworzeniu aranżacji.

Wszystkie wyżej wspomniane aspekty decydują o tym, że listwy z polistyrenu są doskonałym sposobem na udekorowanie właściwie każdego wnętrza. Wystarczy odpowiednio dobrać ich kształt oraz ilość zdobień, aby uzyskać ciekawy efekt aranżacyjny. Elementy te sprawdzają się zarówno w pomieszczeniach, których wystrój nawiązuje do stylu klasycznego, jak i w bardziej nowoczesnych kompozycjach. Wszystko to sprawia, że sztukateria z polistyrenu doceniana jest nie tylko przez osoby prywatne, ale przede wszystkim profesjonalnych dekoratorów i architektów wnętrz.