Man cave – jak urządzić wygodne i praktyczne męskie sanktuarium?

Każdy z nas potrzebuje własnej przestrzeni, w której może wyciszyć się i zrelaksować, zajmować się swoimi hobby i spędzać czas ze znajomymi. Takie domowe sanktuaria dla mężczyzn określane są jako „man cave”, czyli „męska jaskinia”. Może być to garaż czy warsztat, ale coraz częściej do tego celu adaptowane są wolne pokoje w domu, piwnice i poddasza. Nie brakuje też… domków na drzewie, choć w naszym kraju nie jest to popularna opcja. Czym należy się kierować, urządzając tego typu przestrzeń i jak dobrać elementy wykończenia wnętrz? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami.

Wyposażenie man cave

biurko i komputerMęskie azyle często urządzane są w pomieszczeniach, które wcześniej nie były zagospodarowane: na poddaszach czy w piwnicach. Ze względu na ich rozmiary i często niski sufit w takim wnętrzu sprawdzają się dobrze jasne, stonowane kolory: biel, beże i szarości, które można przełamać mocniejszym kolorowym akcentem dekoracji – czerwienią czy granatem – lub zestawić z kontrastowymi, ciemnymi meblami. Man cave to idealne miejsce na skórzany komplet wypoczynkowy, z kolei meble takie jak komody czy regały powinny być maksymalnie proste, pojemne i funkcjonalne. Nie może zabraknąć barku bądź małej lodówki na napoje, ani stołu czy stolika kawowego. Ten ostatni może mieć półkę, która ułatwi uporządkowanie pilotów czy padów oraz pozwoli mieć najnowsze wydanie gazety zawsze pod ręką. Ciekawym, nowoczesnym rozwiązaniem są też półki samowiszące na każdej ścianie. Ich prosta forma pasuje do nieco surowego charakteru wnętrza, stanowiąc też fantastyczny sposób na wyeksponowanie kolekcji gier, filmów czy figurek.

Należy mieć na uwadze, że czarne meble mogą przytłaczać małe pomieszczenie, a do tego szybciej widać na nich osiadający kurz. Lepiej więc zdecydować się na meble w jaśniejszych barwach, na przykład w naturalnym odcieniu drewna. Wykończeniem podłóg na styku ze ścianą mogą być jasne listwy przypodłogowe, które wizualnie rozjaśnią i powiększą wnętrze. Najlepsze modele w tym wypadku to listwy proste, średniej wysokości, pozbawione ozdobnych frezów – nie tylko będą doskonale pasowały do charakteru wnętrza, ale też w mniejszym stopniu osadza się na nich kurz i łatwiej utrzymać je w czystości. Ciekawą opcją są także minimalistyczne ćwierćwałki. Odpowiednie będą zarówno listwy MDF, jak też elastyczne FLEX, które łatwo dopasować do nierównych ścian.

Dobór materiałów i oświetlenia

pokój facetaZ przymrużeniem oka można powiedzieć, że „jaskinia” wymaga zastosowania odpowiednio prostych materiałów: drewna, kamienia, skór i futer (sztucznych, oczywiście). Wykończenie ścian drewnem tworzy nastrojowy klimat oraz pomaga dodatkowo wygłuszyć i docieplić pomieszczenie. Z kolei betonowe płyty dekoracyjne bądź gipsowe panele 3D doskonale wpisują się w klimat nowoczesnej, męskiej przestrzeni i mogą dodatkowo ją wygłuszyć – przyda się to podczas emocjonującej gry na konsoli bądź w trakcie kibicowania ulubionej drużynie sportowej. W niewielkich wnętrzach do aranżacji warto wykorzystać duże fototapety, które, umiejętnie dopasowane, pozwolą optycznie znacznie powiększyć pomieszczenie. Do każdego z wymienionych przypadków odpowiednie są wspomniane proste listwy, które w stonowany sposób uzupełniają ścienne dekoracje. Można je zestawić z listwami ściennymi, odpowiednimi, aby ochronić ścianę przed uszkodzeniem spowodowanym na przykład uderzeniem oparcia fotela lub krzesła. Dodatkową zaletą tych rozwiązań jest możliwość ukrycia kabli i przewodów między listwą a ścianą.

Nie należy zapominać także o oświetleniu. Spędzanie czasu w całkowicie ciemnym pomieszczeniu niekorzystnie wpływa na wzrok, z kolei silne światło w jednym punkcie podczas gry na konsoli czy oglądania telewizji działa rozpraszająco i odbija się od ekranu. Idealnym rozwiązaniem w tym wypadku może być subtelne oświetlenie liniowe – na podłogach, ale też na ścianach czy suficie. Dodatkową zaletą, zwłaszcza w przypadku kolorowego światła, jest tworzenie ciekawego klimatu i możliwość podziału pomieszczenia na strefy, np. do gier i majsterkowania. Ten rodzaj oświetlenia fantastycznie wygląda prowadzony wzdłuż listew ściennych i podłogowych: białe bądź kolorowe światło dodatkowo podkreśla te elementy wnętrza i tworzy z nich intrygującą dekorację.

Jeśli chodzi o skóry i futra, wspomniany wcześniej skórzany komplet wypoczynkowy doskonale wpisze się w taką stylistykę wnętrza. Wśród atrakcyjnych dodatków wyróżnia się sztuczna owcza skóra na podłogę… lub cokolwiek innego, co pasuje do gustu osób, które będą korzystać z tego pomieszczenia, a co odzwierciedli ich charakter i zainteresowania.