Nie tylko do drewnianej podłogi – białe listwy MDF w każdym wnętrzu

Listwy przypodłogowe to nic innego jak elementy, które montuje się na styku podłogi i ścian. Pełnią one szereg funkcji użytkowych – zakrywają dylatację powstającą podczas wykonywania „pływających” wykończeń posadzki, chronią dolną powierzchnię ścian przed uderzeniami oraz ułatwiają czyszczenie podłogi zabezpieczając krawędź pionowych przegród budowlanych przed zmoczeniem. Zdarza się także, że dekoracyjne elementy są osłoną przewodów, które rozciągnięte są po pomieszczeniach. A gdyby tak na chwilę pominąć praktyczne wykorzystanie listew przypodłogowych i zastanowić się tylko nad ich walorami estetycznymi?

Białe listwy MDF jako istotny element dekoracyjny

sypialniaWłaściwie każdy element znajdujący się we wnętrzu ma wpływ na to, w jaki sposób prezentuje się cała aranżacja. Od wykończenia ścian, poprzez zastosowaną stolarkę okienną i drzwiową, aż po elementy wyposażenia – wszystko przyczynia się do tego, czy w przestrzeni czujemy się komfortowo, czy też nie. Dzisiaj do estetyki przykłada się coraz większą wagę, ponieważ każdy chce mieszkać i funkcjonować w jak najbardziej użytecznej i przytulnej przestrzeni. Czasami stosunkowo niewielki dodatek sprawia, że całe mieszkanie jest zupełnie odmienione. Jednym z takich elementów są z pewnością listwy przypodłogowe, które wraz z innymi fragmentami sztukaterii w znaczny sposób wpływają na aranżację przestrzeni. W zależności od tego, na jaki model cokołów z MDF się zdecydujemy, możemy optycznie zmienić rozmiar pomieszczenia, dodać mu szlachetności lub po prostu wprowadzić kontrast z wyrazistymi motywami pojawiającymi się w aranżacji.

Nie tylko do drewnianych podłóg

Wiele osób uważa, że listwy przypodłogowe z MDF można wykorzystywać tylko w przypadku podłóg drewnianych. Oczywiście wtedy ich stosowanie jest uzasadnione właściwościami użytkowymi – estetyczny cokół ma przykrywać przerwy dylatacyjne między deskami lub panelami a ścianą. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Listwy dekoracyjne — szczególnie te w białym kolorze — mogą być z powodzeniem montowane również wtedy, gdy posadzka jest wykończona innym materiałem niż drewno. Taki trend zapoczątkowali architekci wnętrz, którzy zauważyli potencjał jasnych cokołów i zaczęli z powodzeniem go wykorzystywać. Umieszczają je nie tylko w salonach i sypialniach, w których wierzchnia warstwa podłogi wykonana jest z drewna, ale także w holach, łazienkach i kuchniach, w których panele zastąpione są płytkami ceramicznymi, kamieniem naturalnym lub nawet betonem. Uzyskany w ten sposób efekt jest warty uwagi pod wieloma względami. Właśnie dlatego coraz szersze grono osób decyduje się na wykorzystanie takich motywów w swoim domu lub mieszkaniu.

Szeroki asortyment białych listew przypodłogowych

listwy w łazienceStosowanie białych listew MDF w pomieszczeniach mokrych nie byłoby możliwe, gdyby nie bardzo rozbudowana oferta producentów. Proponują oni specjalne listwy cokołowe odporne na działanie wilgoci, które doskonale sprawdzają się w kuchniach, łazienkach i innych pomieszczeniach o wyższej wilgotności powietrza. Wiele możliwości dekoracyjnych dają także listwy elastyczne, które bez problemu można przyklejać do słupów i zaokrąglonych ścian. Kiedy wykorzystujemy cokoły z MDF we wnętrzach, w których podłoga jest wykonana z innych materiałów niż drewno, możemy zdecydować się na znacznie węższe elementy. Podczas zakupu warto także zastanowić się nad tym, czy lepiej sprawdzą się elementy gładkie, czy o większej wartości dekoracyjnej. Ilość zdobień powinna być dopasowana w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać.

MDF – klasyczny i modyfikowany pod kątem poprawy odporności na wilgoć – to materiał bardzo trwały. Dzięki odpowiednio przeprowadzonemu procesowi produkcji wykonane z niego listwy wyróżniają się niezwykle estetycznym wyglądem, co jest ogromnym atutem tej grupy produktów. Odpowiednio zamontowane cokoły prezentują się bardzo dobrze nie tylko w przestrzeni urządzonej w stylu klasycznym, ale także w nowoczesnych minimalistycznych wnętrzach. Warto więc rozważyć ich zastosowanie, szczególnie jeśli szukamy nieszablonowych rozwiązań.