Pielęgnacja sztukaterii – jak czyścić listwy przypodłogowe?
Sztukateria służy nie tylko do zakrywania szczelin dylatacyjnych – chroni też ściany przed zabrudzeniem oraz może zasłaniać kable, zwiększając tym samym estetykę pomieszczenia. Zarówno wysokie cokoły, jak i niskie listwy przypodłogowe są też ważnym elementem dekoracyjnym, który warto odpowiednio wyeksponować. Stosując białą sztukaterię, optycznie powiększa się wnętrze, co jest przydatne zwłaszcza w ciaśniejszych pomieszczeniach. Aby listwy prezentowały się zawsze znakomicie – nie żółkły, nie ciemniały, nie blakły i nie porastały grubym kurzem – należy zadbać o ich właściwą pielęgnację, co nie należy do trudnych czynności.
Jak pielęgnować sztukaterię?
Listwy wykonane z płyty MDF są wysoce odporne na szkodliwe czynniki, szczególnie jeśli pokrywa je wytrzymała warstwa poliuretanowego lakieru. Powłoka chroni sztukaterię przed wilgocią, promieniami ultrafioletowymi oraz związkami chemicznym, a także sprawia, że kurz nie dostaje się do zagłębień we włóknach drzewnych. Dzięki temu łatwiej się go pozbyć – wystarczy odkurzyć, stosując szczotkę z miękkim włosiem, lub przetrzeć suchą ściereczką z bawełny czy mikrofibry. W przypadku większych zabrudzeń można nieco zwilżyć materiał, a nawet dodać słabszy detergent, taki jak płyn do podłóg czy do mycia szyb. W celu pozbycia się środka chemicznego z powierzchni listwy należy przetrzeć ją mokrym materiałem, a następnie osuszyć, aby całkiem zniwelować ryzyko zawilgnięcia włókien.
Nawet najbardziej odporna na wilgoć sztukateria z zielonej płyty MDF, stosowanej często w łazienkach czy kuchniach, może zmienić swoje właściwości pod wpływem stałego działania wody. Podobnie szkodliwym czynnikiem jest skrajna temperatura – ekstremalne warunki mogą z czasem przełożyć się na wyjątkowo trudne do usunięcia zabrudzenia, przejawiające się żółknięciem białej powierzchni bądź też blaknięciem kolorowych listew. Do wywabienia takiego brudu niezbędny będzie mocniejszy środek, na przykład mleczko do czyszczenia. Za wszelką cenę należy unikać jednak rozpuszczalników, które naruszyłyby lakier.
Sztukateria bezpieczna dla alergików
Usuwając z powierzchni listew przypodłogowych kurz, pozbywamy się żyjących w nim roztoczy – mikroskopijnych stworzeń z gromady pajęczaków. Organizmy te przenoszą liczne alergeny, dlatego częsta pielęgnacja sztukaterii to nieodzowna czynność w domu alergika. Warto jednak zaznaczyć, że wybierając odpowiednie listwy, można skutecznie ograniczyć ilość odkładającego się na nich kurzu.
Wzorzysta sztukateria prezentuje się wspaniale między innymi w aranżacji klasycznej lub nowojorskiej, jednak na fantastycznych zdobieniach w postaci frezów zbiera się brud pełen alergenów. Właśnie dlatego alergikom warto polecić proste listwy przypodłogowe. Istotne jest, aby cokoły miały niewielką grubość – kurz zbiera się głównie na górnej powierzchni sztukaterii, dlatego im jest ona mniejsza, tym mniej osadzi się pyłu i innego brudu. Istotna jest też wysokość listwy podłogowej – najlepiej postawić na niskie cokoły, jednak nie w formie ćwierćwałka, którego zaokrąglony kształt przekłada się na dużą ilość odkładającego się kurzu.
Pielęgnowanie listew przypodłogowych to niezwykle prosta czynność, która w dużej mierze polega na przecieraniu powierzchni suchą szmatką lub używaniu wyposażonego w miękką szczotkę odkurzacza. Jeśli na sztukaterii znajduje się trudniej usuwalne zabrudzenie, konieczne może być czyszczenie za pomocą wilgotnego materiału z detergentem. W większości przypadków wystarczy delikatny środek, jednak i on powinien być po myciu dokładnie usunięty, a cokół – osuszony. Czystość listew przypodłogowych to ważna kwestia nie tylko ze względu na estetykę pomieszczenia, ale również zdrowie, ponieważ w kurzu bytują przenoszące alergeny roztocza. Alergikom można też polecić montaż odpowiedniej sztukaterii, która będzie gładka i cienka, gdyż brud w dużej mierze zbiera się na frezach lub górnej powierzchni cokołów. To dobre rozwiązanie również dla osób, które nie chcą poświęcać zbyt dużo czasu na sprzątanie. Nie trzeba czyścić zagłębień – wystarczy pojedyncze przetarcie szmatką, aby osiągnąć przyjemny dla oka efekt.