Rodzaje listew przypodłogowych
Listwy przypodłogowe to element nie tylko dekoracyjny, ale także praktyczny. Ich zadaniem jest ochrona dolnej powierzchni ściany przed uszkodzeniami mechanicznymi wynikającymi z eksploatacji pomieszczeń. Kiedy remont dobiega końca przychodzi czas na wybór odpowiednich cokołów. Asortyment oferowany przez sklepy jest jednak tak szeroki, że wiele osób nie wie, jakie rozwiązania będą optymalnie sprawdzać się w danej sytuacji.
Białe listwy przypodłogowe – podział ze względu na kształt
Pierwszą rzeczą, na którą zwracają uwagę klienci poszukujący odpowiednich listew przypodłogowych jest ich kształt. Bardzo często to właśnie kwestie estetyki decydują o tym, który produkt zostanie zakupiony. Nie ma w tym nic dziwnego zważywszy na to, że właśnie dopasowanie cokołu do pomieszczenia jest tym, na czym zależy nam najbardziej.
Największym zainteresowaniem cieszą się proste listwy przypodłogowe. Producenci wykonują je zazwyczaj jako podłużne belki o przekroju prostokątnym dbając o to, by krawędź nieprzylegająca do ściany była lekko zaokrąglona. Frezowanie ma na celu nie tylko poprawienie estetyki elementów, ale także sprawienie by były one znacznie bardziej praktyczne. Na gładkiej powierzchni bez ostrych brzegów nie osadza się tak dużo kurzu, jak w przypadku ostrych zakończeń. Istotne jest także to, że wyroby tego typu bardzo łatwo utrzymać w czystości – wystarczy odkurzacz lub wilgotna ściereczka, aby skutecznie pozbyć się zabrudzeń. Proste listwy wykończeniowe doskonale będą prezentować się w pomieszczeniach stonowanych i nowoczesnych.
Dekoracyjne listwy, w przeciwieństwie do prostych, mają bardziej wyszukany kształt. Dodatkowe żłobienia, frezowanie oraz wcięcia różnej szerokości sprawiają, że uzyskany produkt jest bardziej dekoracyjny. Takie rozwiązania często stosowane są w pomieszczeniach o większej powierzchni lub w obiektach stylizowanych na bardziej eleganckie i dystyngowane.
Listwy wykończeniowe przypodłogowe – podział ze względu na materiał
Kolejną, bardzo istotną cechą listew przypodłogowych jest to, z jakiego materiału zostały wykonane. Pierwsze cokoły tego typu były wytwarzane z litego drewna, które po obróbce w warsztacie stolarskim trafiało do wnętrz. Dzisiaj takie rozwiązanie wykorzystywane jest niezwykle rzadko ze względu na wysoką cenę litego drewna. Nie bez znaczenia są także czynniki ekologiczne – przemysł dąży do wykorzystywania surowców wtórnych i ograniczenia wycinki drzew.
Alternatywą dla tego rozwiązania są nowoczesne listwy MDF. Wykonuje się je z wiórów i pyłu uzyskiwanego podczas obróbki drewna oraz specjalnych żywic i utwardzaczy. Mieszankę formuje się i utrwala w warunkach wysokiego ciśnienia i odpowiedniej temperatury. W ten sposób uzyskuje się komponent o bardzo dobrych parametrach technicznych, który można obrabiać podobnie jak klasyczne drewno. Oprócz MDF listwy przypodłogowe wykonuje się z tworzyw sztucznych PCV, metalu oraz lekkiego polistyrenu. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, a ostateczny wybór często zależy od preferencji i gustu zamawiającego.
Listwy wykończeniowe do zadań specjalnych
Podczas wybierania odpowiednich listew wykończeniowych należy zwrócić uwagę na to, że nie każdy produkt może być wykorzystany w każdym miejscu. W pomieszczeniach mokrych, takich jak łazienki, najlepiej sprawdzą się listwy przypodłogowe przeciwwilgociowe. Wykonane mogą być z MDF zmodyfikowanego w taki sposób, aby elementy nie wchłaniały wody, lub z tworzyw sztucznych. Wykorzystując takie wyroby możemy być pewni, że cokół przez bardzo długi czas będzie pięknie się prezentował i zdobił pomieszczenie. Producent dekoracyjnych listew na opakowaniu lub w opisie produktu umieszcza informację o tym, czy elementy są nienasiąkliwe.
Listwy przypodłogowe to niewątpliwie bardzo estetyczne wykończenie parkietu. Jednak aby przez bardzo długi czas prezentowały się one w sposób estetyczny i elegancki konieczne jest, by odpowiednio dopasować ich rodzaj do warunków pomieszczenia. Jeżeli mamy jakiekolwiek problemy bądź wątpliwości, zawsze możemy poprosić o radę specjalistę.