Styl hamptons - co go wyróżnia?
Jasne, przestronne i przytulne, ale też eleganckie, luksusowe i ponadczasowe - takie są wnętrza w stylu nazywanym hamptons. Jego nazwa pochodzi od The Hamptons, nadmorskich kurortów na Long Island popularnych wśród bogatych nowojorczyków. Charakterystyczny styl wystroju wnętrz rozpowszechnił się z czasem wśród osób ceniących sobie naturalność wystroju, nienachalny luksus oraz sprytne połączenie rozwiązań eleganckich i praktycznych.
Kolorystyka stylu hamptons
Jego podstawę stanowi biel - ścian, sufitów, sztukaterii, stolarki okiennej i drzwiowej, dywanów i mebli. Uzupełniają ją kolory kojarzące się z piaszczystymi plażami, czyli różne odcienie beżu, kości słoniowej, ecru, a także brąz naturalnego drewna, przeważnie jasnego, często bielonego. Nie mogłoby zabraknąć kolorów morza: błękitów, seledynów i granatów, od delikatnych pasteli, przez odcienie złamane szarością wzburzonej wody, aż po czyste, nasycone chabry i kobalty, stosowane jednak z umiarem. Biel stylu hamptons, przede wszystkim ścian, mebli i listew podłogowych, uzupełniają kolorowe dodatki: tapicerki, poduszki, koce, dywaniki, zastawa stołowa…
Materiały rodem z luksusowego kurortu
Styl hamptoński stworzony został z myślą o relaksie i wypoczynku, z dala od miejskiego zgiełku, a bliżej natury. Nie ma w nim miejsca na marmury czy kapiące złotem elementy wystroju: luksus leży w wysokiej jakości naturalnych surowców oraz starannym, rzemieślniczym wykonaniu. Nie sposób urządzić wnętrza w tym stylu, oszczędzając na materiałach. Zamiast po panele podłogowe, należy sięgnąć po drewniane deski i parkiety, plastikowe listwy zastąpić eleganckimi, frezowanymi cokołami z MDF, a w miejsce sztucznych tkanin i plastiku wykorzystać naturalne materiały. Hamptons to połączenie drewna, rattanu i wikliny, wełny, lnu i juty, szkła, porcelany i ceramiki. Prawda, że przytulnie?
Jak urządzić salon i sypialnię?
W obu pomieszczeniach kluczową rolę grają meble: duży zestaw wypoczynkowy oraz wygodne łóżko z zagłówkiem, najlepiej w rozmiarze king size. Koniecznym elementem wyposażenia są wygodne fotele, w których można się zrelaksować i zagłębić w lekturze. Ciepła i wygody wnętrzu nadadzą puszyste dywany, liczne kolorowe poduszki oraz pasiaste koce. Do oświetlenia, poza eleganckim, kryształowym żyrandolem, można wykorzystać też kinkiety lub lampy stojące z materiałowymi kloszami i mosiężną, porcelanową lub drewnianą podstawą. Ważne, aby oświetlenie pozwalało na stworzenie nastrojowego klimatu i subtelnie podkreślało całość aranżacji, jasne meble i wiklinowe czy rattanowe kosze.
Kuchnia w stylu hamptons
Przestronna, jasna i pełna światła - tak powinna wyglądać kuchnia urządzona w stylu hamptons. Stylistyką nawiązuje do kuchni angielskich: białe, frezowane fronty, pomalowane matową farbą uzupełniają eleganckie metalowe uchwyty, na przykład w kształcie muszelek. Przeszklone górne szafki i półki, dzięki dyskretnemu podświetleniu, pozwalają eksponować zastawę i szkło. Kontrast dla frontów często stanowią blaty, z drewna lub kamienne: tu można zdecydować się na ciemną barwę, na naturalne brązy, szarości i czerń. W dużej hamptońskiej kuchni konieczny element stanowi wyspa, oddzielająca ją od salonu. Ciekawy zabieg wyróżniający tę część wyposażenia stanowi pomalowanie wyspy na inny kolor niż pozostałych mebli. Dzięki powieszonym nad nią ozdobnym lampom i stojącym przy niej hokerom wyspa kuchenna stanie się prawdziwym centrum domowego życia. Aby przemyślany wystrój przez wiele lat dobrze się prezentował, do kuchni należy wybrać materiały odporne na działanie wilgoci lub dodatkowo zabezpieczone przed wodą. Frezowane białe listwy z wilgocioodpornego MDF podkreślą charakter wnętrza, a przy tym będą znacznie trwalsze niż modele z innych materiałów.
Warto pamiętać, że styl hamptons, ze względu na jego pochodzenie, doskonale uzupełnią marynistyczne dodatki, takie jak okrągłe, wiszące lustra, duże muszle czy obrazy i ryciny przedstawiające statki i morze. Sposobem na ożywienie wnętrza są egzotyczne rośliny: monstery, sagowce, filodendrony czy palmy, zarówno w doniczkach, jak i jako pojedyncze liście, zastępujące w wazonach świeże kwiaty.