Trendy na 2022 rok a listwy przypodłogowe

Nowy rok zawsze oznacza nadejście kolejnych trendów w różnych dziedzinach życia, zarówno jeśli chodzi o modę, urodę, jak i aranżację wnętrz. Pojawiają się nowatorskie elementy wystroju bądź też zupełnie odwrotnie – do łask powracają schematy, które były modne już jakiś czas temu. Warto mieć świadomość, że tak samo jak moda, tak i propozycje wnętrzarskie potrafią przysłowiowo zataczać koło. Od kilku lat w czołówce trendów króluje minimalizm, boho oraz styl glamour, a podstawowym elementem wykończeniowym mieszkania bądź domu są listwy przypodłogowe. Do wnętrz w jakim stylu będą one pasować zwłaszcza w nowym, 2022 roku? O tym przekonacie się w dzisiejszym wpisie.

Slow life – czyli naturalność na pierwszym planie

eko sypialnia z białymi listwami

Listę trendów z zakresu aranżacji wnętrza otwiera trend tzw. slow life, co w tłumaczeniu na język polski rozumiane jest jako powolny styl życia. Charakteryzuje się on przede wszystkim:

  • – stonowaną kolorystyką – wnętrza utrzymane są w odcieniach bieli, beżu i jasnej szarości,
  • – naturalnymi materiałami – w pomieszczeniach wykorzystuje się dodatki wykonane przede wszystkim z drewna, juty lub korka oraz metalu,
  • – akcentami natury w postaci żywych kwiatów (zazwyczaj polnych), traw oraz ozdobnych liści.

Recykling na piedestale

Kolejnym trendem panującym we wnętrzach na rok 2022 jest styl, który skupia się wokół recyklingu i filozofii less waste. W tym przypadku stawia się na wtórne wykorzystywanie elementów oraz nadawanie im drugiego życia, zarówno jeśli chodzi o meble, jak i inne komponenty wchodzące w skład pomieszczenia, w tym także listwy przypodłogowe. Do wnętrz w stylu bio, a także eko warto zastosować te wykonane z drewnopodobnego materiału, ponieważ przy ewentualnej renowacji wnętrza będzie można je w łatwy sposób zutylizować z biodegradowalnymi odpadami. Pomimo że listwy, np. te malowane fabrycznie na biało, nie są w 100% naturalne, to użyte do ich produkcji związki spajające materiał są ekologiczne i nie zawierają szkodliwych dla środowiska substancji. Z powodzeniem można więc zastosować listwy MDF w pomieszczeniach utrzymanych w duchu less waste.

Jeden, przewodni kolor

biała listwa przypodłogowa

Ostatnim z czołowych trendów jest urządzanie wnętrza w stylu monochromatycznym. W praktyce oznacza to, że w pomieszczeniu dominuje wyłącznie jeden kolor, a poszczególne elementy o konkretnej barwie różnią się od siebie tonacją, bądź wykończeniem (np. welurowe obicia kanapy w połączeniu z satynową zasłoną pozostające w jednej kolorystyce). Przykładem takiej przestrzeni może być m.in. sypialnia, w której przeważa butelkowa zieleń, a urozmaicają ją białe, minimalistyczne dodatki. Do takich elementów mogą zaliczać się również i listwy. Biel idealnie współgra z każdym kolorem we wnętrzu, co zwiększa możliwości jej zastosowania. Białe listwy przypodłogowe będą przepięknie kontrastować nie tylko ze wspomnianą butelkową zielenią, ale także z ciemnym granatem czy nawet z jasnym, pastelowym różem.

Każdy trend można dostosować do swoich preferencji oraz upodobań, choć, jak widać, niezależnie od stylu istnieją elementy pasujące do wszystkich aranżacji wnętrza. Listwy drewnopodobne MDF nadal więc będą zarówno praktycznym, jak i estetycznym akcentem w pomieszczeniach na 2022 rok, więc z powodzeniem można wykorzystywać je podczas remontu bądź w trakcie urządzania nowej przestrzeni. Najwyższej jakości materiały posłużą przez lata, dzięki czemu będzie można na długo cieszyć się pięknie zaaranżowanym wnętrzem.