Wnętrza w stylu boho – mieszkanie artystycznej duszy

Artystyczne dusze stawiają przeważnie na żywe barwy, kontrastowe kompozycje i liczne dzieła sztuki, które zdobią ściany czy meble. Propozycji dla cyganerii jest bardzo wiele – to chociażby styl industrialny, gdyż pierwsze lofty stworzyli właśnie dziko mieszkający artyści, którzy za dom obrali sobie opustoszałe hale przemysłowe. Jeszcze lepszym pomysłem dla osób za brat ze sztuką jest aranżacja boho, która cały czas zyskuje na popularności. Jak sama nazwa wskazuje, styl ten został stworzony przez artystyczną bohemę – malarzy, literatów i muzyków, którzy pokochali inspirującą przestrzeń do życia, kreowania czy spotkań towarzyskich. Czym są wnętrza boho i jaką sztukaterię wybrać do pomieszczeń budzących natchnienie artystów? Serdecznie zapraszamy do czytania artykułu.

Aranżacje boho – propozycja dla artystycznych dusz

salon w stylu bohoSwoboda w dobieraniu materiałów i wzorów czyni ze stylu boho idealną propozycję dla artystów, którzy nie lubią zamykać się w sztywnych ramach, aranżując pomieszczenie. Projektanci sięgają po kontrastujące ze sobą elementy wystroju i stawiają przede wszystkim na eklektyzm. W aranżacjach boho nie brakuje też naturalnych dekoracji, dzięki którym wnętrza nie są przesycone wyraźnymi deseniami czy mocnymi barwami kafelków, obrazów i mebli. Na ścianach można zawiesić tęczowe talerze, a na półkach postawić stworzone przez znajomych artystów rzeźby czy ceramikę – wszystko po to, aby każdy fragment domu stał się inspirującym dziełem sztuki. Kontrastujące barwy, niejednokrotnie krzykliwe, takie jak turkus, purpura czy karmazyn, powinny mieć spokojne tło w postaci pastelowych kolorów. We wnętrzach boho nie zabraknie również orientalnych tkanin czy dywanów, ale inspiracje mogą pochodzić również z afrykańskiego lub lokalnego folkloru.

Odmiany stylu boho: scandi, modern, loft

Styl boho to sposób, aby nadać industrialnym pomieszczeniom więcej barwy i wesołości. Na tle rustykalnych desek i poniszczonych cegieł fantastycznie wyróżnią się niebieskie krzesła czy wzorzyste poduszki oraz dywany. Warto zawiesić w salonie hamak i udekorować pomieszczenie koszami wyplatanymi z rattanu – surowe drewno czy metal będą doskonale kontrastowały z elementami wyposażenia rodem z wakacyjnego domku lub działki.

Propozycją dla projektantów jest też połączenie artystycznej scenerii z aranżacją modernistyczną. Obok prostych mebli vintage w pomieszczeniu można postawić wzorzyste pufy, a pod wszystko podłożyć barwny, duży dywan. To właśnie esencja stylu modern boho, który wyróżniają też liczne rośliny i mnóstwo wikliny. Warto jednak ograniczyć ilość drobiazgów – wybór odmiany modernistycznej to krok w stronę minimalizmu. Na akcentowej ścianie powinny znaleźć się geometryczne lub botaniczne wzory, jednak na pozostałych płaszczyznach najlepiej zadbać o stonowaną barwę i symboliczne ozdoby: plakaty i pamiątki. Do stylu modern boho zbliżona jest również odmiana scandi, w której obok hipisowskich wzorów sprawdzą się jednolite białe ściany, beże i écru – podkreślą skandynawską harmonijność.

Sztukateria i sztuka znakomicie się łączą

salon styl bohoUniwersalnym wyborem do aranżacji boho są białe listwy przypodłogowe bez rzeźbień – nie tylko optycznie powiększą wnętrze, ale będą też wspaniałym tłem dla papuzich dekoracji: obrazów, tkanin czy bibelotów. Ciekawym pomysłem jest delikatne ograniczenie ilości barwnych ozdób, aby zamiast nich zdecydować się na kolorowe cokoły w pastelowej barwie. W stylu boho loft można dodatkowo zastanowić się nad sztukaterią nawiązującą do koloru desek, zaś w odmianie scandi czy modern dobrym rozwiązaniem jest postawienie na białe listwy o delikatnym frezowaniu – to skuteczny sposób na podkreślenie elegancji pomieszczenia.

Artystycznym duszom spodobają się też inne odmiany modernizmu, ponieważ zarówno secesja, jak i futuryzm czy minimalizm stawiały na szukanie nowych, ciekawych motywów, a właśnie to jest nieodzowne w sztuce. Warto również zwrócić uwagę na styl eko, ponieważ modne rośliny idealnie pasują do wystroju pełnego zawieszonych obrazów czy kolorowej ceramiki. Bez względu na to, czy na ścianie zawisną ramki, rzemieślnicze talerze, czy też znajdzie się na niej duży mural lub fototapeta, doskonałym wyborem jest biała sztukateria – tym niższa, im więcej artystycznej ściany ma odsłonić.