Wysokie listwy przypodłogowe – gdzie warto je stosować?
Każda listwa przypodłogowa charakteryzuje się dwoma podstawowymi wymiarami. Pierwszym z nich jest oczywiście szerokość danego elementu wykończenia. Ze względu na to, że zadaniem dekoracyjnych detali montowanych na styku podłogi i ściany jest przede wszystkim ukrycie dylatacji powstającej po ułożeniu drewnianego wykończenia posadzki, należy zadbać o to, aby była ona odpowiednia. Drugim parametrem wyróżniającym każdą dekoracyjną listwę jest jej wysokość, którą każdy może dopasować do swoich potrzeb i gustu.
Najczęściej wybierane białe listwy MDF
Zdecydowanie najczęściej stosowane są przypodłogowe listwy MDF niskie, czyli o maksymalnej wysokości do 8 cm. Jest tak, ponieważ są one wystarczające do ukrycia dylatacji i jednocześnie nie mają dużego wpływu na aranżację wnętrza. W zależności od tego, na jaki wzór i kolor elementów się zdecydujemy, możemy uzyskać efekty nie przytłaczające pomieszczeń, a jednocześnie wyróżniające się gustownym wyglądem i elegancją. Niektórzy inwestorzy wolą zastosować jeszcze niższe niż 60 – 80 milimetrów wyroby. Tak zwane ćwierćwałki nie mają większego wpływu na aranżację, jednak są estetycznym wykończeniem szczeliny dylatacyjnej podłóg pływających.
Wyższe listwy z MDF
Listwy o wysokości maksymalnej 8 centymetrów nie są oczywiście granicą w ofercie producentów – wręcz przeciwnie, w sklepach znajdziemy rozwiązania o znacznie większym rozmiarze. Faktem jest jednak to, że stosowanie przypodłogowych elementów dekoracyjnych wystających ponad powierzchnię wykończenia podłogi o 10, 12, 15 lub więcej centymetrów jest dość ryzykowne. Dlaczego? Powodów jest wiele, jednak głównym z nich jest oczywiście ich wpływ na wykończenie wnętrz. Im wyższe są eleganckie listwy z materiału drewnopochodnego MDF, tym trudniej jest dopasować je do stylu architektonicznego, na który zdecyduje się inwestor. Oczywiście nie oznacza to, że listwy o większej wysokości nie powinny być stosowane. Ich wykorzystanie może przynieść bardzo ciekawy efekt, należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, by były one jak najlepiej dopasowane do pozostałych elementów aranżacji.
Jakie możliwości dają wysokie listwy przypodłogowe?
Wysokie listwy przypodłogowe mają wiele cech, które w odpowiednich warunkach mogą przysłużyć się aranżacji wnętrza. Oprócz znacznego rozmiaru elementów wysokie listwy dekoracyjne są przede wszystkim pięknie profilowane. W elementach montowanych na styku podłogi i ściany zdobienia są niezwykle istotne, ponieważ w przeciwnym razie każdy z nich byłby nudny. Dzięki wykonanym z dużą precyzją akcentom listwa prezentuje się elegancko i ekskluzywnie. Kolejną zaletą tego typu elementów jest ich duży wpływ na estetykę pomieszczenia.
Gdzie warto stosować przypodłogowe listwy MDF?
Skoro nie wszędzie sprawdzą się wysokie listwy przypodłogowe, to gdzie w takim razie warto rozważyć ich montaż? Pierwszym kryterium wyboru powinna być ocena, jak duży wpływ na aranżację wnętrza mają mieć listwy montowane na styku podłogi ze ścianą. Jeśli zależy nam na wprowadzeniu do pomieszczeń detali, które będą tworzyć elegancki kontrast z wyraźnymi barwami innych materiałów wykończeniowych to z pewnością białe listwy będą tutaj doskonałym rozwiązaniem. Oprócz tego dekoracyjne elementy tego typu sprawdzają się w pomieszczeniach o znacznej wysokości. Będą nie tylko dobrze wyglądać, ale także optycznie obniżać przestrzeń. Zakrywające dylatację elementy o niestandardowym rozmiarze świetnie będą prezentować się w pomieszczeniach, w których przewidziana jest także sztukateria ścienna i przysufitowa. Razem z delikatnymi kolorami ścian całość stworzy aranżację nawiązującą do historycznych dworków zamieszkiwanych przez arystokrację.
Wysokie cokoły w salonie, korytarzu czy sypialni mogą prezentować się pięknie, jednak aby efekt był zachwycający należy podejść do tego tematu z wielką rozwagą. Nie do każdego wnętrza będą bowiem pasowały listwy przypodłogowe o większej wysokości niż 8 centymetrów. Jeśli jednak zdecydujemy się na ich wykorzystanie w aranżacji, efekty mogą być zachwycające.