Zakończenia listew – dlaczego warto je wykorzystać?

Gotowe rozwiązania, które usprawniają pracę z zakresu aranżacji wnętrza, potrafią znacznie przyspieszyć cały proces remontu. Dzięki nim nie ma powodów do obaw czy przestrzeń będzie spójna i estetyczna – dostępne na rynku wnętrzarskim akcesoria można z powodzeniem dopasować zarówno do stylu, w jakim jest urządzone dane pomieszczenie, jak i do rozwiązań w nim zastosowanych. Niekiedy problematyczne mogą okazać się meble, a dokładniej mówiąc, ich ustawienie. Tworzone na wymiar szafy pod zabudowę znacznie utrudniają dostęp do krawędzi ścian, a tym samym nie można wykorzystać maskownic na ich łączeniach z podłogą w całym pokoju. Jednak rynek aranżacyjny oferuje możliwości, które sprawiają, że przestrzeń może być jednocześnie funkcjonalna i estetyczna. Z pomocą przychodzą zakończenia listew przypodłogowych.

Rodzaje zakończeń listew

zakończenie listwy przypodłogowej

Dlaczego tak istotne jest zastosowanie takich elementów jak zakończenia listew? Spójny i estetyczny rezultat w postaci dobrze prezentującej się przestrzeni to efekt, do którego dąży się w trakcie remontu. Obecnie znaleźć można różnego rodzaju zakończenia, w tym:

– tradycyjne – proste, minimalistyczne zakończenia do listew przypodłogowych, charakteryzujące się klasycznym wyglądem i kolorem, który łatwo można dopasować do pozostałych elementów. Stosuje się je zazwyczaj do łączenia fragmentów listew na rogach ścian. Taki zabieg zapewnia spójny wygląd całego pomieszczenia, a także sprawia, że jest ono wykończone w każdym calu. Mają one kształt prostokąta i dopasowuje się je do wysokości listwy we wnętrzu;

– dekoracyjne – w przypadku tego typu zakończeń bierze się pod uwagę nie tylko aspekt praktyczny, ale również zachowuje styl, w jakim jest urządzony pokój (przede wszystkim jeśli ma on charakter np. rokoko bądź retro). Różnego rodzaju żłobienia, wzory i motywy sprawiają, że nawet taki element wykończeniowy jak listwy pasuje do reszty pomieszczenia. Co ciekawe, znaleźć można zakończenia zarówno lewe, jak i prawe, dzięki czemu jeszcze lepiej można je dopasować do konkretnego miejsca, w którym mają być zamontowane.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Podczas zakupów warto mieć jednak na uwadze pewne szczegóły. O ile w przypadku prostych, tradycyjnych zakończeń nie trzeba zwracać uwagi na konkretny profil, a jedynie na ilość sztuk, o tyle jeśli skłaniamy się ku ozdobnym elementom, należy najpierw zakupić potrzebną ilość listew przypodłogowych MDF, a następnie uwzględnić, które z nich mają być zakończone profilem tradycyjnym, a które dekoracyjnym. Takie oszacowanie pozwoli na dokonanie sprawnych zakupów bez konieczności zaopatrywania się w kolejne elementy bądź ich zwracania.

Zalety zakończeń listew

wykorzystanie zakończeń listew

A jakie zalety mają zakończenia listew, zarówno te tradycyjne, jak i dekoracyjne? Po pierwsze dzięki nim wnętrze jest zdecydowanie bardziej estetyczne. Położone na stykach ścian z podłogą listwy, które nie łączą się ze sobą w jedną, spójną całość nie będą prezentować się ani stylowo, ani estetycznie. Kolejną zaletą wykorzystania zakończeń jest możliwość wyeksponowania ich – tyczy się to zwłaszcza tych fragmentów listew, które posiadają ozdobne wykończenia. W przypadku, kiedy róg ściany nie może zostać połączony w spójną całość z resztą powierzchni, ponieważ np. – utrudnia to szafa wnękowa – warto zastosować właśnie taki ozdobny element. Istotną kwestią jest również fakt, że zakończenia pochodzące od tego samego producenta będą idealnie pasować do reszty listew zarówno pod względem zastosowanego tworzywa, jak i koloru. Nie ma przecież nic gorszego niż różniące się odcieniem elementy aranżacyjne, które zakłócają spójny wygląd całej przestrzeni. Do niewątpliwych zalet tego typu zakończeń należy także ich trwałość – jako że wykonuje się je z tego samego tworzywa, co resztę listew, są one odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także pozostają niewrażliwe na działanie środków do czyszczenia. Z powodzeniem można je pielęgnować w taki sam sposób jak pozostałe elementy.

Rynek aranżacyjny to niekończąca się przestrzeń, w której znaleźć można oryginalne pomysły na dekorację swojego wnętrza. Dzięki takim rozwiązaniom jak zakończenia listew pokój zyskuje na jeszcze lepszym wyglądzie i jest dopracowany w każdym szczególe. To prawdziwa gratka dla osób, które zwracają uwagę na wszystkie detale, mające wpływ na prezencję ich domu lub mieszkania.