Aranżowanie wnętrz lokali gastronomicznych — o czym warto pamiętać?

Przepis na sukces przedsiębiorstwa gastronomicznego może wydawać się dość prosty — szczypta kreatywności, garść dobrze dobranych pomysłów i tona zaangażowania. Z perspektywy trzeciej osoby być może taka uszczuplona recepta jest kluczem do zdobycia renomy. Nie zapominaj jednak, kto w tym wszystkim jest kucharzem. Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać, aranżując wnętrze lokalu, aby sukces Twojej firmy był nie tylko powierzchowny, ale całkowity.

Pomyśl i pamiętaj o swoich klientach

kawiarnia

Podstawowa zasada dobrze prosperującego lokalu gastronomicznego — to klienci są dla Ciebie, a nie Ty dla klientów. Doskonale opisują to słowa Kate Zabriskie, popularnej szkoleniowiec ze Stanów Zjednoczonych: „To, jak klient postrzega świat — to Twoja rzeczywistość”. Zdecyduj więc, jak wyglądają i co reprezentują Twoi przyszli goście, a następnie spójrz ich oczami. Zobaczysz w ten sposób, czy lokal jest dla nich wystarczająco atrakcyjny. Chcesz, by Twoją restaurację odwiedzały rodziny z dziećmi? Zagospodaruj przestrzeń rozrywkową dla maluchów i pomyśl o rodzinnych stołach czy toaletach.

Bez względu na to, jaki kierunek obierzesz, nie zapominaj o grupach niedocelowych. Miej na uwadze, że do Twojego lokalu mogą przyjść osoby, o których wcześniej nie pomyślałeś. Umieść więc na przykład w restauracji stricte dla par, również większe stoły dla rodzin czy przyjaciół. Nie zapominaj o udogodnieniach dla niepełnosprawnych, matek z dziećmi iosób starszych, niedowidzących.

Zadbaj o właściwy komfort i wystrój lokalu

„Wygląd nie ma znaczenia…” — wbrew pozorom tyczy się to także lokali gastronomicznych. Z pewnością zezłościsz się, kiedy Twoja elegancka, stylowo wyposażona restauracja będzie rzadziej odwiedzana niż niezbyt estetyczny bar z naprzeciwka. Co może być tego powodem? Otóż prawdopodobnie przesadnie skupiłeś się na wystroju, a zapomniałeś o komforcie swoich klientów. Goście nie będą przychodzić do lokalu, w którym czują się nieswojo, coś ich denerwuje lub im przeszkadza. Co jest najczęstszymi powodami rezygnacji?

— Niewłaściwie zaaranżowane stoły i krzesła. Często biznesmeni przekonani są, że im więcej przestrzeni przeznaczą na miejsca siedzące, tym zysk będzie większy. Nic bardziej mylnego. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której goście siedzą tak blisko siebie, że szturchają się łokciem czy obcierają plecami. Co gorsze, kelner nie będzie w stanie przejść między krzesłami, co będzie wymagało ciągłego wstawania lub przesuwania się gości. To samo tyczy się stołków barowych — nie powinny one znajdować się zbyt blisko stolików, gdyż powoduje to dyskomfort.

— Spójność kontra przesycenie wnętrza. Współczesną modą jest tworzenie wnętrz, które dobrze będą prezentowały się na zdjęciach — rzecz jasna w celu zachęcenia influencerów do udostępniania miejsca. Często można przez to popaść w paranoję i całkowicie odbiec od pierwotnych założeń lokalu. Wówczas we wnętrzach pojawia się mnóstwo kolorów, dekoracji, a często także rażące oświetlenie, które sprzyja robieniu zdjęć, jednak klimat, charakter i profil firmy stają się zaburzone. Zachowując umiar i spójność, wnętrze będzie wyglądało elegancko i nie będzie odpychało klientów. Świetnym dowodem na to jest świeżo zaaranżowana restauracja „Lucky Cat”, światowej klasy mistrza kuchni, Gordona Ramsaya. Bez wątpienia przyciąga swoim stylem.

brązowa listwa przypodłogowa

Dobierz odpowiednie oświetlenie i skup się na bezpieczeństwie

W restauracjach funkcjonujących za dnia warto skupić się na świetle naturalnym, czyli zdecydować się na dużą ilość okien (jednak pamiętając, że nie zawsze goście czują się komfortowo, kiedy ktoś patrzy na nich z ulicy, gdy jedzą). Oczywiście powinno też zamontować się oświetlenie wiszące, jednak nie bezpośrednio nad stolikami gości. Muszą widzieć, co będą jedli, ale też nie chcą mieć zbyt jasno. Lokale działające nocą powinny postawić na subtelne oświetlenie — niezbyt jasne lampy na ścianę, podświetlenie ważnych miejsc (bar, toaleta). Wieczorami stworzy to wspaniały klimat.

Z kolei jeśli chodzi o bezpieczeństwo — nie ma gorszego doświadczenia dla lokalu, niż krzywda klienta. Zadbaj o to, żeby żadne kable czy przewody nie znajdowały się na widoku. Zastosuj listwy przypodłogowe, w których umieścisz całe okablowanie. W zależności od stylu, w jakim aranżujesz wnętrze, możesz wybrać ciemne, rzeźbione lub całkiem białe listwy przypodłogowe, które oprócz poprawy bezpieczeństwa, wpłyną też na estetyczny wygląd lokalu. Co więcej, listwy mają też inne zastosowanie. Skutecznie chronią ściany przed obijaniem ich krzesłami oraz umożliwiają częste czyszczenie podłóg, bez ryzyka uszkodzenia ściany. Temat listew szczegółowo poruszyliśmy we wpisie: „Biały listwy przypodłogowe w hotelach i restauracjach”.

To tylko kilka z podstawowych zasad aranżacji lokali gastronomicznych. Warto pamiętać, że nie ma wnętrz idealnych — liczy się kreatywność, lecz z zachowaniem pewnego umiaru, komfortu i bezpieczeństwa. Czy jest to klucz do sukcesu? Trudno powiedzieć, dlatego że prawdziwy sukces odniesie ten, który nie będzie tworzył restauracji pod zysk, lecz z miłości, pasji i zaangażowania. Pieniądz z pewnością przyjdzie z czasem.