Demontaż listwy przypodłogowej
Remont w przestrzeni, która jest użytkowana już od jakiegoś czasu, to rzecz konieczna.Nie tylko przyczynia się on do zmiany wyglądu otoczenia, ale również minimalizuje ryzyko wystąpienia np. wilgoci, która może doprowadzić do ogromnych szkód w całym mieszkaniu. Warto mieć jednak na uwadze, że aby stworzyć sobie odpowiednie warunki do renowacji, trzeba zadbać nie tylko o zabezpieczenie mebli czy sprzętów RTV/AGD, ale również o demontaż elementów na stałe przytwierdzonych do sufitów lub ścian, np. w postaci lamp czy listew przypodłogowych. Jak więc w prawidłowy sposób odkleić listwy od ściany bez uszkodzeń?
Jak wygląda proces usuwania listwy przypodłogowej?
Przed rozpoczęciem prac malarskich należy zadbać o to, aby przestrzeń była idealnie gładka od sufitu aż po sam koniec ścian. Na łączeniach ściany z podłogą najczęściej zamontowane są listwy, które maskują ewentualne niedociągnięcia i sprawiają, że wnętrze nabiera estetycznego wyglądu.
Należy pamiętać, że nie zaleca się przeprowadzania procesu malowania w momencie, kiedy listwy przypodłogowe MDF nadal znajdują się na łączeniu podłogi i ścian, ponieważ ewentualne odpryski farby mogą zostawić trwały ślad, niemożliwy do usunięcia po zaschnięciu. Wtedy defekt na listwie, zwłaszcza tej w białym kolorze, psuje estetykę całego pomieszczenia.
Aby proces demontażu listwy przebiegał sprawnie, warto zachować precyzję i ostrożność. Po pierwsze – to, co jest ważne przy demontażu listwy przypodłogowej MDF, to odpowiednie odklejenie maskownicy od ściany. Zazwyczaj do montażu listew używa się specjalistycznych klejów, które na stałe przytwierdzają ją do podłoża, co oczywiście przekłada się na trwałość samej listwy w pomieszczeniu, jednak może okazać się problematyczne właśnie podczas odklejania jej. Nie należy na siłę odrywać listwy od ściany, ponieważ w ten sposób z łatwością można uszkodzić drewnopodobne tworzywo MDF, co doprowadzi do jego pęknięcia w wielu miejscach. Warto mieć na uwadze, że listwy przypodłogowe MDF mogą być wykorzystywane wielokrotnie, np. jako element dekoracyjny w innych pomieszczeniach, dlatego zachowanie ich w jednym kawałku jest tak istotne.
W najprostszy sposób usuwa się listwy przypodłogowe MDF, które są zawieszone na haczykach, ponieważ wystarczy zdjąć listwę z mocowania, jednocześnie zachowując maskownicę w jednym kawałku. Jednak rozwiązanie w postaci klamry montażowej lub haczyków jest niezwykle rzadkie, dlatego większość osób decyduje się na zamontowanie listwy przy pomocy kleju. Aby przeprowadzić demontaż listwy przytwierdzonej na klej, należy najpierw delikatnie przyciąć lakier, który pokrywa górną część listwy, a następnie podważyć maskownicę stabilnym narzędziem, które bez uszkodzeń mechanicznych, pozwoli na odklejenie listwy od ściany i podłogi. Zazwyczaj kilka stanowczych ruchów w kilkunastocentymetrowych odstępach na długości maskownicy pozwala na odklejenie całej listwy przypodłogowej MDF od danej powierzchni.
Ponowny montaż listwy – o czym warto pamiętać?
Ponowne montowanie w tym samym miejscu lub też całkowicie nowe zastosowanie listwy przypodłogowej MDF musi również odbywać się przy zastosowaniu odpowiedniej metody. Przede wszystkim należy usunąć stare warstwy kleju od wewnętrznej strony – zaniechanie tej czynności może skutkować odklejaniem się listwy przymocowanej w nowym miejscu. Warto mieć na uwadze, aby przy kolejnym montażu listwy dodać większą warstwę nowego kleju, dzięki któremu maskownica ponownie dopasuje się do danej ściany.
Renowacja wnętrza może okazać się przyjemna i bezproblemowa, jeśli umiejętnie przeprowadzi się proces całego remontu, z zachowaniem ostrożności przy demontażu elementów i podczas ich ponownego wykorzystywania. Nadawanie drugiego życia wykorzystywanym już wcześniej komponentom przekłada się nie tylko na oszczędzenie niewielkiej sumy pieniędzy, ale ma także wpływ na środowisko, ponieważ nie są generowane dodatkowe odpady. Należy mieć jednak świadomość, że tylko odpowiednio przeprowadzony demontaż jest w stanie zagwarantować ich ponowne użycie.