Jak dobierać listwy przypodłogowe online?

Robienie zakupów online rozpowszechniło się na tyle, że obecnie nikogo nie dziwi zamówienie do domu nawet takich przedmiotów jak elementy aranżacyjne. Co więcej, na rynku internetowym wybór może okazać się większy niż w stacjonarnych sklepach budowlanych. Przemawia to za dokonywaniem transakcji online, jednak należy pamiętać, że takie przedsięwzięcie nie jest łatwe. Jesteśmy wtedy zdani sami na siebie. Również listwy przypodłogowe mogą być zakupione w sieci – także w naszym sklepie! Mamy świadomość, że proces ten nie jest oczywisty dla osób, które po raz pierwszy decydują się na skorzystanie z kupna wyposażenia przez Internet. Dlatego dziś postaramy się przedstawić najważniejsze kwestie dotyczące doboru sztukaterii drogą online.

Wskazówka nr 1. Wybierz kolor listew

kwiat w doniczce na podłodze z listwami

Ma on ogromne znaczenie w kontekście stylu, w jakim ma być urządzone wnętrze. Jeszcze na etapie projektowania swojej nowej przestrzeni lub uwzględniając już tę gotową (którą decydujemy się wyremontować), powinniśmy zdecydować o kolorze listew. Do przestrzeni minimalistycznej bądź rustykalnej najlepiej sprawdzą się białe, klasyczne listwy, z kolei do tej nowoczesnej, industrialnej – czarne. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować listwy w kolorze mebli (czyli na wzór surowego drewna), jednak jak wiadomo, umeblowanie to element, który szybko się nudzi. Z tego powodu warto od samego początku postawić na listwy pasujące do przestrzeni niezależnie od dodatków, jakie się w niej znajdują.

Wskazówka nr 2. Weź pod uwagę odcień

Jeśli zdecydujecie, że w Waszych pomieszczeniach zagoszczą białe listwy, istotne będzie podjęcie decyzji o ich odcieniu – czy ma być to ciepła, czy może zimna barwa bieli. Z pomocą przychodzą określenia kolorów z palety RAL, a konkretniej numery. Oznaczenie RAL 9003 wskazuje, że listwa będzie mieć cieplejszy odcień, delikatnie idący w stronę żółtego, jednak uspokajamy – nie będzie to sztukateria całkowicie żółta ani przypominająca tę odbarwioną. Jeżeli jednak uznacie, że lepszą opcją będą elementy w zimnych tonach, zaleca się wybór listew w kolorze RAL 9016. Chcąc jeszcze bardziej ułatwić Wam podjęcie decyzji, zamieściliśmy zdjęcia oddające realny wygląd oraz różnicę w tonach poszczególnych wariantów.

Wskazówka nr 3. Wybierz tworzywo listew

Do wyboru pozostają trzy: płyta MDF, polistyren oraz trwały polimer. Od tego, jakie wnętrze ma zostać wykończone, będzie zależeć wybór konkretnego tworzywa listew. Te wykonane z polimeru zaleca się zastosować wszędzie tam, gdzie pojawiają się zaokrąglone ściany – ponieważ sztukateria ta cechuje się wysoką elastycznością. Z kolei listwy MDF oraz te polistyrenowe można wykorzystać w miejscach, w których przeważają typowe kąty 90°.

Wskazówka nr 4. Zmierz potrzebną ilość listew

biała listwa przypodłogowa

Przechodzimy do praktyki – odmierzenia odpowiedniej ilości sztukaterii wymaganej do zaaranżowania posiadanego wnętrza. Należy uwzględnić plan pomieszczenia, najlepiej jeśli posiadamy go w gotowym projekcie. Jeżeli jednak decydujemy się na kupno listew w celu remontu użytkowanej już przestrzeni, wtedy należy zmierzyć jej długość i szerokość, a następnie określić, czy wszędzie listwy przypodłogowe będą potrzebne. Może bowiem zdarzyć się, że wykorzystamy meble w zabudowie, a przecież za nimi nie ma potrzeby montażu sztukaterii. Podanie konkretnej ilości nie jest więc możliwe – wszystko zależy od wymiarów konkretnego pomieszczenia. Jednak to, o czym zawsze trzeba pamiętać, to nadwyżka: nie zalecamy kupowania dokładnie takiej ilości listew, jaka jest potrzebna do maskowania łączeń ścian z podłogą. Może okazać się bowiem, że powierzchnia została źle wymierzona lub zaistniała konieczność cięcia listew, a ich fragmenty nie są w stanie stworzyć spójnej całości.

Co jeszcze jest ważne podczas doboru listew online?

  • Zwrócenie uwagi na wykończenie listew – a dokładnie na ich wersję: lakierowaną bądź matową.
  • Dobieranie listew z jednej partii – czyli kupowanie odpowiedniej ilości sztukaterii z tej samej serii oraz w jednakowym stylu (zwłaszcza gdy listwy mają charakterystyczne frezy).
  • Wyposażenie się w akcesoria do ich montażu. W końcu kupno listew to jedno, ale po nim przyjdzie czas na ich zamontowanie w pomieszczeniu.

Zakup listew przypodłogowych przez Internet wcale nie musi być trudny, jeśli weźmie się pod uwagę wszelkie niezbędne kwestie. Z naszym mini poradnikiem czynność ta nie powinna już sprawiać żadnych kłopotów – choć jeśli takowe się pojawią, zawsze służymy pomocą. Pora wykończyć wnętrze!