Jak dopasować listwy do wnętrza?

Listwy przypodłogowe to niepozorny element, do którego większość osób nie przykłada dużej uwagi podczas aranżacji nowego miejsca czy też remontu wieloletniej przestrzeni. Najważniejsze dla wszystkich podejmujących się remontu lokatorów jest dobranie odpowiedniego koloru farby na ścianę, wzoru tapety czy dodatków w postaci luster i dekoracji. To jednak nie wszystkie elementy, jakie wchodzą w skład wykończenia wnętrza. Istotną rolę odgrywają listwy MDF, dzięki którym można zamaskować nieestetyczne łączenia ścian i podłogi, a także ukryć np. widoczne okablowanie. Mogą one także być pomocne w zamontowaniu oświetlenia w formie pasków LED, które zostaną umieszczone pod listwami. Zalet listew MDF jest naprawdę sporo, jednak jak dopasować je do konkretnego wnętrza?

Jaką wielkość wybrać?

zakończenie listwy przypodłogowej

Po pierwsze, trzeba wziąć pod uwagę, w jakiego rodzaju pomieszczeniu ma zostać umieszczona listwa przypodłogowa. Główną cechą odróżniającą od siebie wszystkie listwy jest ich wielkość. Na rynku dostępne są zarówno listwy bardzo cienkie, zupełnie nierzucające się w oczy, jak i te kilku, a nawet kilkunastocentymetrowe. Nie tylko są one elementem praktycznym, ale stanowią także odrębny detal aranżacyjny. Warto wziąć pod uwagę, że w zależności od przeznaczenia pokoju, trzeba dopasować do niego odpowiedni wymiar listw. I tak – do pomieszczenia dla dzieci, zwłaszcza dla tych, które raczkują i spędzają czas na dywanie, np. podczas zabawy, najlepsze będą listwy z jak najmniejszym rantem i progami. Taki rodzaj listew mógłby negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo maluchów, ze względu na zagrożenie uderzenia częścią ciała o ostry kant. Stąd też pokój dziecięcy to idealna przestrzeń do montażu wąskich listew. Z kolei salon czy sypialnia to pomieszczenia, w których można z powodzeniem wykorzystać wyższe listwy. Wtedy zaletą tego wymiaru będzie możliwość schowania pod listwy MDF pasków LED, których światło będzie pięknie prezentować się zapalone po zmroku i pełnić funkcję delikatnego, klimatycznego oświetlenia.

Kolor listew w pomieszczeniach – czy ma znaczenie?

Przy wyborze listew warto zwrócić uwagę także na rodzaj oraz kolor podłogi we wnętrzu. Niektórzy producenci proponują listwy w wielu odcieniach, jednak nie zawsze szeroki asortyment to gwarancja udanego dopasowania elementu do danej przestrzeni. Wiadome jest to, że panele różnią się od siebie odcieniami w zależności od modelu i nie każdy z nich będzie dobrze komponował się z daną listwą. Nie można więc zakładać, że – przykładowo – jasnobrązowe panele będą zawsze dobrze prezentować się z jasnobrązową listwą. W przypadku, kiedy chce się mieć jednolitą podłogę i listwy, warto korzystać z rozwiązań proponowanych od jednego producenta. Wtedy można uniknąć ewentualnych niezgodności. Identycznie sytuacja ma się w przypadku ścian i ich koloru. Nie zawsze jest możliwość montażu pasujących idealnie listew do odcieni farby, ponieważ emulsja, zwłaszcza po wyschnięciu, może odbiegać od koloru wybranej przez nas listwy. To spowoduje, że zaburzona zostanie estetyka w pomieszczeniu. Co w przypadku, kiedy w asortymencie całkowicie nie można znaleźć odpowiadających naszemu gustowi paneli, farb i listew? Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie wybór białych listew podłogowych. Dzięki swojej neutralnej barwie wpiszą się one w każde wnętrze, jednocześnie maskując niechciane łączenia.

sypialnia z białymi listwami

Białe listwy przypodłogowe również same w sobie będą stanowić piękną ozdobę, przykuwającą uwagę każdego mieszkańca oraz gości. Co ważne, neutralna biel będzie wyglądać klasycznie i elegancko, dlatego świetnie sprawdzi się we wnętrzu w każdym stylu. Estetyka w połączeniu z funkcjonalnością to zdecydowana przewaga na korzyść białych listew podłogowych.

Jak widać, dopasowanie listew do pomieszczenia może być na pierwszy rzut oka problematyczne, jednak fachowe doradztwo specjalistów zdecydowanie ułatwia dobór odpowiedniego rodzaju elementów do aranżacji wnętrza. Listwy podłogowe to zatem niewątpliwie jedno z lepszych rozwiązań w tematyce wykańczania pomieszczeń.