Jak dopasować listwy przypodłogowe do podłogi?
Choć najczęściej wybieranym elementem w zakresie wykończenia posadzki wnętrza są panele, to jednak spora część osób nie chce posiadać tego typu podłóg. Chodzi tu nie tylko o względy wizualne, ale praktyczne – nie zawsze drewniana lub drewnopodobna posadzka sprawdzi się na całej powierzchni pomieszczenia. Sytuacja ta szczególnie ma miejsce w przypadku aranżacji łazienki, a także salonu i kuchni. Pojawia się wtedy pytanie, jakie listwy maskujące nieestetyczne łączenia ścian z podłogą dobrać do płytek łazienkowych oraz kuchennych? A jakie z kolei wykorzystać w salonie, gdzie królują panele? Czy wszystkie typy sztukaterii będą odpowiednie do każdego pomieszczenia? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie w niniejszym wpisie. Zapraszamy!
Listwy przypodłogowe w łazience
Jako że często w tym pomieszczeniu na podłodze znajdują się kafle, sztukateria powinna być dopasowana także do ich wyglądu. Płytki nie pochłaniają wody, a przez to nie ulegają zniszczeniu, tak jak miałoby to miejsce w przypadku zastosowania drewnianych paneli. A co w przypadku listew? Czy trzeba wyposażyć się w specjalny model, który będzie dobrze współgrał z płytkami w łazience? Odpowiedź na to jest prosta – tak. Listwy przypodłogowe do łazienki muszą być odpowiednio dobrane, by nie uległy one deformacji. Do podłogi w łazience najlepiej wykorzystać listwy przypodłogowe wilgocioodporne. Powstają one z tworzywa o wysokiej gęstości włókien, a przez to woda zdecydowanie wolniej przedostaje się do ich wnętrza. Istotne jest, aby listwy przeznaczone do łazienki były pokryte dodatkową warstwą lakieru lub specjalnym izolantem, który zabezpieczy listwy przed wilgocią. Nie będzie zaskoczeniem fakt, że najbardziej podatne na uszkodzenia są listwy w okolicy kabiny prysznicowej lub wanny, gdzie woda niepostrzeżenie może przedostać się na podłogę. W takim wypadku konieczne jest zastosowanie właśnie wilgocioodpornej sztukaterii. Listwy przypodłogowe MDF będą zatem idealne do łazienki. Dobrze jest, aby współgrały one z całym wystrojem, a jako że najczęściej wybieraną armaturą jest ta w kolorze białym, również i na taki odcień listew warto postawić w tym pomieszczeniu.
Listwy przypodłogowe a podłoga w salonie
Nieco inna sytuacja jest w przypadku posadzki wykorzystanej w salonie czy nawet w kuchni. Nie musi być ona aż tak odporna na zachlapanie, ponieważ zminimalizowane jest ryzyko wystąpienia wysokiego stopnia wilgoci. Z podłogą drewnianą lub wykonaną z kafli zdecydowanie najlepiej połączą się klasyczne listwy z płyty MDF bądź też te elastyczne. Można wykorzystać także listwy polistyrenowe. Ważny jest również kolor podłogi w pomieszczeniu, a co za tym idzie, dopasowanie do niego odcienia listew. Do najpopularniejszych barw posadzek w salonie należą różne wersje brązu lub szarości – czyli barwy neutralne, a to otwiera szerokie pole do popisu w zakresie doboru sztukaterii. Zarówno do jaśniejszych, jak i ciemniejszych paneli lub płytek sprawdzą się białe listwy, choć można pokusić się także o zastosowanie czarnej wersji. Wszystko zależne jest od tego, jakiego efektu oczekujemy.
Listwy przypodłogowe powinny współgrać z podłogą w pomieszczeniu. Należy zatem zapamiętać te zasady:
- do kafli łazienkowych dobieramy listwy wilgocioodporne;
- z panelami drewnianymi łączymy listwy przypodłogowe z płyty MDF, listwy elastyczne Flex bądź wersję polistyrenową,
- uwzględniamy kolor listew – najlepiej wykorzystać białą sztukaterię, która sprawi, że będzie ona wyglądać jeszcze bardziej schludnie.
Białe listwy przypodłogowe mdf będą idealnie współgrały z różnymi rodzajami podłóg, jednak należy wziąć pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia. Sztukateria do łazienki powinna być wykonana z wilgocioodpornych materiałów, z kolei listwy przeznaczone do salonu czy korytarza mogą być wykonane z innych tworzyw. W żadnym wypadku nie można rezygnować z ich montażu, ponieważ stanowią ochronę ścian oraz podłóg, a dodatkowo wyglądają estetycznie i są idealnym elementem wykończeniowym we wnętrzach. Czekamy na Wasze realizacje z udziałem naszych białych listew MDF i innych w roli głównej.