Jak odświeżyć listwy przypodłogowe?
Dbanie o przestrzeń domową wymaga regularnego zaangażowania ze strony domowników – tylko takie działanie jest w stanie zagwarantować, że wnętrza pomieszczeń będą prezentować się nienagannie przez długi czas. Z tego powodu cyklicznie odkurzamy pokoje, przecieramy z kurzu dekoracje, które zdobią przestrzeń, a także raz na jakiś czas dokonujemy generalnych remontów. W końcu w nowym i czystym miejscu pracuje się, a także mieszka zdecydowanie lepiej.
Nie tylko funkcjonalność, ale też estetyka!
Warto jednak mieć świadomość, że dbanie o przestrzeń to nie tylko ogólne sprzątanie – to także skupienie uwagi na rzeczach, które są dość często pomijane, a mowa tu o listwach przypodłogowych. One też wymagają od domowników szczególnej pielęgnacji, aby prezentowały się jak najlepiej przez jak najdłuższy czas. Zazwyczaj największą uwagę listwom poświęca się podczas ich wyboru oraz montażu, a więc na etapie wykończenia wnętrza. Jednak jest to dość ryzykowne posunięcie – kiedy po przymocowaniu sztukaterii traktujemy ją wyłącznie jako element maskowania łączenia ścian i podłóg, a nie jako komponent dekoracyjny, możemy doprowadzić do sytuacji, w której listwy będą prezentować się nieestetycznie. Odbarwienia, jakie na nich osiądą, mogą na stałe zostać na ich powierzchni, a to doprowadzić może nawet do konieczności wymiany listew. Z tego powodu warto regularnie je odświeżać. Przedstawimy Wam mini poradnik, jak tego dokonać. A zatem:
Krok 1) Przecieranie listew z kurzu – raz w tygodniu
Niemalże każdy z nas przeznacza jeden dzień w tygodniu na generalne porządki, w ramach których dokładnie pielęgnujemy panele czy dywany – dlaczego więc, jeśli już i tak skupiamy się na czyszczeniu podłogi, nie poświęcić chwili na odkurzenie listew? Wystarczy użyć miękkiej szmatki, nawet suchej, aby pozbyć się wierzchniej warstwy zanieczyszczeń.
Krok 2) Mycie na mokro – raz w miesiącu
Wyżej wspomnieliśmy o przecieraniu listew szmatką na sucho, a tym razem przedstawiamy krok, w którym czyszczenie będzie odbywało się za pomocą mokrej ściereczki. Po uprzednim odkurzeniu listew warto przemyć je, aby usunąć m.in. plamy powstałe w wyniku przypadkowego rozlania się napoju. Co więcej, do czyszczenia listew na mokro można użyć delikatnego detergentu, który pozwoli na uzyskanie jeszcze lepszych efektów i pozbycie się wszystkich zanieczyszczeń.
Krok 3) Renowacja – raz na rok
Listwy przypodłogowe MDF można z powodzeniem odnawiać, sprawiając, że nawet z upływem czasu będą prezentowały się jak nowe. Wystarczy użyć w tym celu farb w kolorze sztukaterii (oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by nadać im zupełnie nową barwę, jednak taka czynność to już nie sama renowacja, a prawdziwa metamorfoza). Proces malowania listew może wydawać się na pierwszy rzut oka skomplikowany, dlatego przedstawiamy instrukcję:
- przed rozpoczęciem prac należy zabezpieczyć ściany, np. taśmą malarską, aby nie doprowadzić do sytuacji, w której farba bądź lakier zabrudzą powierzchnię ścian. Mogłoby to spowodować trwałe uszkodzenia;
- na wstępie warto zeszlifować wierzchnią warstwę lakieru (niezależnie od tego, czy jest on błyszczący, czy matowy – tematykę tę poruszaliśmy w jednym z naszych wpisów). Aby tego dokonać, nie trzeba sięgać po specjalistyczne narzędzia, ponieważ wystarczy zwykły papier ścierny, który dodatkowo zapewni nam precyzję – łatwo nim bowiem manewrować nawet w trudno dostępnych miejscach. Dzięki niemu uzyskamy gładką powierzchnię listew, która będzie gotowa do dalszych czynności;
- po zeszlifowaniu można przystąpić do ostatecznych prac – a więc do malowania. W tym celu najlepiej używać narzędzi w postaci precyzyjnych pędzli oraz niewielkiego wałka malarskiego. Tego typu akcesoria zapewnią przede wszystkim dokładność w malowaniu. Do przeprowadzenia renowacji warto używać farby przeznaczonej do drewna i materiałów drewnopodobnych, która zapewni odpowiednie krycie przy niewielkiej ilości warstw.
Odświeżanie listew przypodłogowych oraz ich pielęgnacja powinny być wykonywane regularnie – tylko tak jesteśmy w stanie zagwarantować trwałość sztukaterii, a także zapewnić jej nienaganny wygląd. W końcu chcemy cieszyć się z prezencji naszej przestrzeni nie tylko bezpośrednio po remoncie. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą wam w przeprowadzeniu renowacji elementów we wnętrzach waszych pomieszczeń.