Jak przycinać listwy przypodłogowe?

Montaż listew to zadanie wymagające zarówno precyzji, jak i umiejętności manualnych. Nie wystarczy jedynie wybranie odpowiedniego koloru, wzoru czy wysokości samej listwy, a następnie przyklejenie tego drewnopodobnego materiału do ścian, by można było mówić o skończonej aranżacji. To proces samego dopasowywania ich do ścian w taki sposób, aby całość prezentowała się schludnie, estetycznie i bez żadnych defektów, wymaga największej uwagi i skupienia od osoby wykonującej tę pracę. Do najważniejszych kwestii należy przycinanie listew. W jaki jednak sposób się za to zabrać, by każdy kawałek idealnie pasował do drugiego? Na to pytanie odpowiemy właśnie w tym wpisie.

O czym należy pamiętać?

listwa przypodłogowa flex

Przede wszystkim, zanim jeszcze rozpoczną się pracę nad samym montażem listew przypodłogowych do ścian, należy zwrócić uwagę na fakt, jakie tworzywo zostało użyte do ich produkcji. Innego traktowania wymagają bowiem listwy typu flex, dopasowujące się do różnych powierzchni, nawet tych zaokrąglonych, a innego te twarde, drewniane bądź drewnopodobne. Kluczowe w trakcie przycinania listew są tak naprawdę dwie sprawy – odpowiedni sprzęt oraz zwracanie uwagi na odpowiedni kąt cięcia. Jeśli mowa o narzędziach, to do wykonania cięcia w listwach przypodłogowych najlepiej sprawdza się ostro zakończona piła, zarówno ta ręczna, jak i zautomatyzowana. Wybór zależy od preferencji użytkowania, ponieważ obydwie metody przyniosą takie same rezultaty – przecięcie listwy. Z kolei większej uwagi wymaga poprawne przycięcie listew przypodłogowych pod kątem. Nie ma sytuacji, kiedy idealnie da się wymierzyć długość danego fragmentu, który ma być przymocowany na łączeniu ściany z podłogą. Zawsze konieczne będzie dopasowanie długości i skrócenie listwy na dany wymiar. O ile w przypadku łączenia listew na ścianie przycięcie nie będzie problematyczne (wystarczy wykonać cięcie w linii prostej), o tyle na rogach sprawa nieco się komplikuje. Wymagana jest wtedy precyzja i odpowiednie ułożenie piły pod konkretnym kątem. Tylko taki sposób jest w stanie zagwarantować estetyczne dopasowanie do siebie przyciętych listew przypodłogowych. Co zatem może okazać się pomocne w przypadku cięcia listew pod kątem?

Przydatne akcesoria w przycinaniu listew

przycinanie listwy przypodłogowej

Z pomocą przychodzi rozwiązanie w postaci tzw. skrzynki uciosowej. To niewielkich rozmiarów skrzynia ze specjalnymi nacięciami na brzegach, pozwalającymi wprowadzić piłę i przyciąć znajdującą się we wnętrzu skrzyni listwę. Drewniane korytko umożliwi idealne cięcie pod kątem 45°, dzięki czemu drewnopodobne listwy MDF dopasowane względem siebie będą idealnie składać się w całość. Z wykorzystaniem takiej formy pomocy, kanty na ścianach z listwami zyskają na eleganckim, a przede wszystkim schludnym wyglądzie.

Oprócz standardowych pił ręcznych na rynku istnieją także specjalistyczne piły, inaczej zwane „ukośnicami”. Służą one do bezpośredniego wykonywania cięcia ręcznego bez konieczności korzystania ze skrzynek uciosowych. Listwę montuje się między specjalne szczeliny i przycina pod konkretnym kątem. Przycinanie listew za pomocą piły ręcznej bądź ukośnicy nie jest jednak zadaniem, którego podejmie się każdy, dlatego też spora część osób może skłaniać się raczej ku metodzie wykorzystującej automatyczne narzędzia. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę, że aby osiągnąć gładkie cięcie, należy użyć specjalnych tarcz, pozwalających osiągnąć precyzyjne wykonanie pracy. Dzięki nim będzie zagwarantowane udane przecięcie, pod właściwym kątem, dodatkowo bez zbędnych defektów w postaci nierówności na powierzchni listew.

Aby mieć pewność, że listwa przypodłogowa będzie odpowiednio przycięta i połączy się z drugim jej kawałkiem w estetyczny sposób, należy wziąć pod uwagę wyżej wymienione kwestie. Niezależnie od wyboru metody cięcia (a więc od narzędzia, którym zostanie ono wykonane), efekt będzie taki sam, jeśli praca przebiegnie zgodnie z zamierzonym kątem przecięcia listew. To właśnie nachylenie stanowi najważniejszy element w całym procesie zarówno cięcia, jak i finalnego montażu listew.