Jak uzyskać w swoim domu toskański klimat?
Toskania to region administracyjny w środkowych Włoszech, położony w Apeninach Północnych. Obejmuje piękne obszary nad Morzem Liguryjskim oraz Tyrreńskim. Na przestrzeni wieków znajdowała się pod panowaniem między innymi Imperium Rzymskiego oraz Bizancjum. Kraina ta słynie z malowniczych krajobrazów, sztuki, wielu zabytków, a także wspaniałej kuchni włoskiej.
Kolorystyka oraz materiały charakterystyczne dla stylu toskańskiego
Toskania kojarzona jest ze słonecznym pejzażem, dlatego styl ten oparty jest przede wszystkim na ciepłej palecie barw. Królują w nim odcienie: żółci, beżu, pomarańczy, złamanej czerwieni oraz oliwkowej zieleni. Poza tym styl toskański bazuje na ciemnym oraz dość masywnym drewnie. Wnętrza włoskich domów miały za zadanie chłodzić oraz osłaniać jego mieszkańców przed upałem, dlatego też powszechnie stosowana jest w nich terakota oraz kamień. Dopełnieniem toskańskiej aranżacji są elementy dekoracyjne wykonane z metalu. Przykładem mogą być metalowe lampiony, które wizualnie ochłodzą wnętrze, a poza tym stanowią modny dodatek salonowy.
Wystrój pomieszczeń w stylu toskańskim
Meble, przywodzące na myśl piękną Toskanię, powinny być wykonane z drewna. Cechują się one solidnością, natomiast wykończone są metalowymi uchwytami, a także rzeźbionymi detalami (np. charakterystyczne dla tego stylu są skręcone nogi stołowe). Do pomieszczeń często wprowadza się także cegłę. Ułożona na ścianie wraz z otaczającymi ją żółtymi dekoracjami, przypomni domownikom toskański zachód słońca. W salonie zaś nie może zabraknąć dużego stołu z litego drewna, przykrytego lnianym bądź koronkowym obrusem oraz wygodnej kanapy. Żyrandol nad stołem powinien być wykonany z kutego żelaza. Przechodząc do kuchni urządzonej w stylu toskańskim, preferowane jest, aby zawierała ona marmurowe bądź kamienne elementy. Bielone, kuchenne ściany, doskonale będą współgrały z zielonymi roślinami doniczkowymi, które stanowią obowiązkowy element zarówno wizualny, jak i zapachowy toskańskiego wystroju. Ponadto do aranżacji pasują też: ozdobne butelki, durszlaki, rondle czy też drewniane deski. Natomiast w umeblowaniu łazienki ważne jest, aby pamiętać o metalowych półeczkach, regałach oraz dużym lustrze. Namiastką stylu toskańskiego w łazience będzie również pomalowanie ścian w jasnych oraz stonowanych kolorach, które stanowią idealne podłoże do różnorodnych dodatków.
Jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu jest sypialnia. Łóżko w sypialni à la Toskania powinno być kute z żelaza lub wykonane z solidnego materiału drzewnego. Przykryte może być lnianą narzutą, na której znajdują się obleczone naturalnymi materiałami poduszki (np. lniane, bawełniane). Pokój sypialniany powinien być także naturalnie oświetlony, dlatego polecane są duże okna bez zasłon, aby wpadało przez nie jak najwięcej promieni słonecznych. Pomieszczenia w stylu włoskim są przede wszystkim proste, ciepłe oraz przytulne.
Podłogi w stylu włoskim – jaką wybrać?
Częstym wyborem w Toskanii jest podłoga kamienna. Ma to również swoje wytłumaczenie: Toskańczykom zależało, aby podłoga znajdująca się na zewnątrz ich posesji wręcz przenikała do jej wnętrza. Innym rozwiązaniem podłogowym, równie często spotykanym we Włoszech, jest zastosowanie terakotowych płytek. Dają one pożądane w Toskanii uczucie chłodu. Natomiast w polskich wnętrzach, stylizowanych na ten styl, spełniają one głównie funkcję ozdobną. Dekorację podłogową stanowią rozmaite dywany, najczęściej o kwiecistym wzorze. Pasujące do podłogi w stylu toskańskim, listwy przypodłogowe mogą być całkowicie gładkie, lakierowane lub o delikatnym wzorze. Ich kształt powinien być dopasowany do całej reszty toskańskiej aranżacji, a więc opierający się na klasyce oraz prostocie.
Kolorystycznym motywem przewodnim w kuchni oraz łazience jest biel, dlatego w tym wypadku najlepiej sprawdzą się białe listwy z MDF wilgocioodpornego, które dodatkowo ochronią pomieszczenie przed nadmierną wilgocią. Poza tym jasne oraz gładkie listwy przypodłogowe to doskonałe rozwiązanie do wnętrz z dużą ilością dodatków. Świetnie będą one wyglądały na przykład w salonie pod charakterystyczną dla stylu toskańskiego ceglaną ścianą.
Toskania to słoneczna włoska kraina, dlatego domowe wnętrza w tym stylu powinny przywodzić jego domownikom same pozytywne wspomnienia, związane np. z błogostanem czy wakacyjnym urlopem. Uzyskanie toskańskiego klimatu w swoim domu jest możliwe dzięki zastosowaniu się do wyżej opisanych reguł. Domy z toskańską duszą to postawienie na przytulność, rodzinne ciepło oraz sielskość!