Jak zamontować listwy przypodłogowe przy schodach?
Choć elementy wykończenia wnętrza, do jakich bez wątpienia zaliczają się listwy przypodłogowe, zazwyczaj kojarzą się z finalną aranżacją pokoju, a więc salonu, sypialni czy jadalni, to jednak można wykorzystywać je również w innych częściach domu lub mieszkania. Przecież nic nie stoi na przeszkodzie, by zadbać o bezpieczeństwo oraz estetykę podłogi m.in. w łazience, na korytarzu czy jego części… a więc na schodach w domu! Jednak o czym trzeba pamiętać, decydując się na wykończenie takiej przestrzeni właśnie za pomocą listew? Dziś podpowiemy, co zrobić, aby aranżacja przebiegła pomyślnie i prezentowała się jak najlepiej!
O czym należy pamiętać?
Największą trudnością, jaką można napotkać w trakcie wykańczania klatki schodowej w domu (bądź w piętrowym mieszkaniu), jest ograniczony dostęp do miejsc, w których ma się znaleźć sztukateria. O ile w przypadku montażu listew przypodłogowych w pokoju zadanie to jest zdecydowanie ułatwione, ponieważ do zakrycia łączeń ścian z podłogą potrzebne są wtedy listwy zdecydowanie dłuższe, o tyle właśnie w przypadku schodów, pojawia się problem w postaci konieczności dokładnego wymierzenia fragmentów listew. Należy więc:
- zmierzyć długość korytarza – przede wszystkim listwy muszą być jednolite, aby całość aranżacji pasowała do siebie w 100%. Po zmierzeniu długości korytarza mamy ogląd na to, ile będziemy potrzebowali listew dłuższych (na ściany), a ile krótszych (jako dekoracja przy kolejnych stopniach schodów);
- zmierzyć wysokość stopni – to niezbędny etap, będący podstawą całego procesu aranżacyjnego. W końcu listwy mają stanowić ozdobę właśnie stopni. Po dokonaniu pomiaru można przystępować do przycinania listew.
Przycinanie oraz montaż listew
Aby listwy przypodłogowe, które mają znaleźć się na klatce schodowej w domu, były odpowiednio przycięte (najważniejszy jest tu właściwy kąt cięcia), należy korzystać wyłącznie z przeznaczonych do tego celu profesjonalnych narzędzi. Wspominaliśmy w jednym z naszych wpisów, w jaki sposób przycinać listwy, dlatego dziś jedynie przypomnimy podstawowe akcesoria. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie do przycięcia listew specjalistycznej maszynki w postaci gilotyny bądź skrzynki uciosowej. Tego rodzaju narzędzia pozwalają na precyzyjne przycięcie listew dokładnie w tym miejscu, w którym jest to potrzebne. Co ważne, linia cięcia jest płynna, a krawędzie tym samym nie posiadają żadnych uszkodzeń (zwłaszcza, jeśli przecinamy listwy MDF). Tylko takie urządzenia są w stanie zagwarantować, że efekt będzie prezentował się jak należy. Istotną rolę pełni także sposób montażu. W przypadku, kiedy listwy przypodłogowe będą widoczne w każdym calu, a więc nie zostaną zasłonięte meblami czy ozdobnymi, długimi firankami sięgającymi aż do podłogi, warto postawić na trwałe i wręcz niewidoczne gołym okiem łączenie listew. W tym celu najlepiej wybrać odpowiedni klej, który pozwoli na solidne przyczepienie listew do ścian, a jednocześnie zapewni niezauważalne łączenie sztukaterii między sobą. Ostatnim krokiem jest wybranie zakończeń listew, które można umieścić m.in. na ostatnim stopniu, aby cała aranżacja była dopełniona w 100%.
Dodatkowe oświetlenie schodów
To, co z pewnością ucieszy miłośników jak największej ilości lamp w domu, to możliwość zamontowania okablowania pod listwami na schodach, dzięki czemu po zmroku klatka schodowa będzie w subtelny sposób oświetlona. Przełoży się to na niesamowicie klimatyczną przestrzeń, a jednocześnie sprawi, że nawet w nocy schody będą mogły być odpowiednio podświetlone. Taki zabieg w szczególności polecany jest osobom, które posiadają małe dzieci – zapewnienie im dodatkowego oświetlenia wpłynie z pewnością na ich bezpieczeństwo.
A zatem… nie takie straszne listwy na schodach, jak mogłoby się wydawać! Wystarczą dobre pomiary, specjalistyczne narzędzia oraz odpowiednie spoiwo, a w mgnieniu oka – i to własnoręcznie – powstać może estetycznie prezentująca się klatka schodowa również w Waszym domu. Nie możemy doczekać się, aż wykorzystacie ten pomysł w trakcie wykańczania swojego zacisza domowego.