Jaką podłogę wybrać do mieszkania ze zwierzętami domowymi?

Rozważania związane z doborem odpowiedniej podłogi do mieszkania potrafią trwać latami. Kiedy w końcu dojdzie do porozumienia i osiągnięty zostanie konsensus, okazuje się, że już w ciągu jednego dnia decyzja może diametralnie się zmienić. A to za sprawką kolejnego, z pozoru małomównego członka debaty — zwierzęcia domowego. O ile złota rybka, wąż czy papuga nie wpłyną znacząco na dobór podłóg, o tyle pies lub kot już owszem. Nasi milusińscy z reguły nie przepadają za zbyt delikatnymi materiałami, o czym właściciele mogą przekonać się po powrocie z pracy do domu. Tyczy się to także podłóg.

Dlaczego wybór podłogi jest tak ważny?

kot na kafelkach

Trwałość — nie da się ukryć, że zdolny i bardzo uparty pupil będzie w stanie zniszczyć każdą podłogę. Są jednak materiały, które wyjątkowo solidnie chronią powierzchnię przed przetarciami i porysowaniem (np. od pazurów).

Alergie — nie należy zwracać uwagi wyłącznie na trwałość podłóg, ale też na reakcje alergiczne, jakie mogą powodować. W końcu zwierzęta linieją, pozostawiają ślinę, a nawet przenoszą różne drobnoustroje ze spacerów. Wszystko to skumulowane na podłodze może wywołać objawy szczególnie nieprzyjemne dla dzieci.

Czyszczenie — nie można dać się zwieść niewinnemu spojrzeniu naszego pupila. Świadomie czy też nie, potrafi on w ciągu kilku minut spowodować większy bałagan niż uczestnicy domowych imprez. Warto więc wybrać podłogę, do której nie będzie przywierał brud, a w razie konieczności, łatwo będzie pozbyć się sierści, błota czy przyniesionego piasku.

Śliskość — nie chcemy raczej zatruć życia naszemu zwierzęciu i sprawić, że poczuje się jak na lodowisku. Zbyt śliska podłoga może sprawić, że łapy pupila zaczną się rozjeżdżać, a każda próba biegu może przypominać sceny z bajek. To szczególnie niebezpieczne dla stawów i oczywiście dla całego ciała, tym bardziej jeśli zwierzę nieszczęśliwie upadnie.

Jaki rodzaj podłóg będzie odpowiedni dla zwierząt?

Przy wyborze podłóg należy zwrócić szczególną uwagę na ich klasę ścieralności. W przypadku paneli i drewnianych desek oznaczana jest ona symbolami od AC1 do AC5 — od najmniej odpornej do najbardziej. Istotny może być też sam gatunek drewna czy sposób zabezpieczenia i zakonserwowania parkietu. Co ciekawego mamy do wyboru na rynku?

Panele laminowane — mogą okazać się najlepszym wyborem, jeśli chodzi o odporność na zniszczenia. Oczywiście poleca się sięgać po modele AC5, jednak nie należą one do najtańszych. Na szczęście A4 czy A3 również będą pełniły swoją rolę. Będą one też łatwe w czyszczeniu.

Panele LVT — to dość nowoczesne rozwiązanie, a zarazem najbezpieczniejsze dla alergików. Materiał jest wysoce odporny na uszkodzenia, odpowiednio miękki i dość dobrze tłumi dźwięki. Panele są wodoodporne, a ponadto mogą mieć antypoślizgową strukturę, co jest dobrym wyborem, kiedy nie chcemy zrobić zwierzęciu domowej bieżni.

pies na legowisku

Wykładziny dywanowe — są bardzo miękkie, łagodzą wszelkie zadrapania, maksymalnie tłumią hałas, a do tego są wygodne do leżenia dla zwierzęcia. Ich problem polega jednak na tym, że dość trudno się je czyści i trzeba robić to w miarę często. Mogą zalegać w nich szkodliwe drobnoustroje.

Podłogi drewniane — dębowe, czy inne trwałe podłogi są bardzo wytrzymałe i stylowo wyglądają. Ich jednoczesną wadą i zaletą jest chłonięcie wody. Drewno zachowuje w pomieszczeniu odpowiednią wilgotność, jednak mycie takiego parkietu jest dość utrudnione. Nie można bowiem używać do tego wody, gdyż podłoga się uszkodzi. Niewłaściwie zakonserwowana może zniszczyć się od pazurów.

Płytki i gres podłogowy — z pewnością ułatwią sprzątanie, a do tego się nie zarysują. Podobnie jak w przypadku paneli, tu również trzeba zwrócić uwagę na klasę ścieralności, ale też na to, by były antypoślizgowe. Wadą tych podłóg jest fakt, że są chłodne i dość twarde — pupil może nabić sobie niejednego guza po upadku z kanapy.

Listwy przypodłogowe MDF — dlaczego także warto je założyć?

Oprócz samych paneli warto pomyśleć też o listwach przypodłogowych. Stanowią one bowiem dobrą ochronę przed zabrudzeniem ścian, które w wielu przypadkach jest znacznie trudniej umyć niż podłogę czy właśnie listwy. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której np. pies lub kot, będą drapały w ścianę przy drzwiach, kiedy chcą wyjść. Listwy przypodłogowe MDF zabezpieczą ją przed pazurami. Ich dodatkowym zastosowaniem jest też możliwość schowania kabli i przewodów, którymi zwierzęta wprost uwielbiają się bawić, testować ich smak i o nie potykać.

Listwy w większości przypadków stanowią dobre połączenie z panelami, dlatego jednocześnie chronią i wyglądają elegancko. Dobrze jest wybrać nieco wyższe listwy, żeby zmniejszyć ryzyko zabrudzeń i podrapań, ale też uchronić ścianę przed uderzeniami miotły, mopa bądź odkurzacza. Dobór kolorów pozostaje do dyspozycji kupujących, dlatego że można je szybko umyć i nie pozostaną żadne ślady. Można zatem wybrać listwy przypodłogowe MDF białe, szare lub dowolne inne jasne. Co ciekawe, są one też wilgocioodporne, dlatego niestraszne jest im częste czyszczenie, które będzie nieuniknione jeśli ma się zwierzaka.

Uwzględnienie zwierzęcia domowego przy wyborze podłóg i listew wykończeniowych to bardzo dobra i mądra decyzja. Nie tylko z tego powodu, by nasz pupil się nie męczył, ale też dlatego, żeby właścicielom nie puszczały nerwy po wielokrotnym sprzątaniu w ciągu jednego dnia. Jest to też spora oszczędność pieniędzy oraz duży plus dla estetyki wnętrz. Zaleca się jednak przyjrzeć bliżej wadom i zaletom każdego z rodzajów podłogi i dostosować ją do własnych potrzeb. Koniecznie nie można zapomnieć o zamontowaniu listew przypodłogowych!