Jakie listwy przypodłogowe wybrać do mieszkania w kamienicy?

Rynek nieruchomości to nie tylko nowo wybudowane, nowoczesne bloki z przestronnymi apartamentami. Choć większa część osób, które dokonują zakupu nowego mieszkania, decyduje się na ten rodzaj budynków, to jednak nie stanowią one (bloki) większości. Dość popularne są też mieszkania w wieloletnich kamienicach – co ciekawe, tego typu przestrzeń nie musi od razu kojarzyć się z zaniedbanym, ciasnym i ciemnym miejscem. Obecnie kamienice to często wyremontowane budynki, zwłaszcza te znajdujące się w centrum miast. Warto jednak mieć na uwadze, że wykończenie mieszkania w kamienicy może wiązać się z kilkoma utrudnieniami.

Wady i zalety mieszkania w kamienicy

kamienica

Kamienice jako budynki mieszkalne istnieją od setek lat – nic dziwnego, ponieważ to właśnie one tworzyły niegdyś podstawę infrastruktury mieszkalnej miast. Obecnie na ich korzyść przemawiają raczej względy praktyczne, niż estetyczne. Możliwość mieszkania w centrum, szybkie połączenia komunikacyjne i widoki, zwłaszcza na wyższych kondygnacjach, to tylko niektóre z ich pozytywnych aspektów. Przewaga kamienic nad tradycyjnymi blokami to również korzyści metrażowe. Zazwyczaj mieszkania w tego typu budynkach są zdecydowanie większe oraz bardziej przestronne od tych w blokach, zdarza się też, że wysokość pomieszczeń przekracza standardowe wymiary (co może być zarówno atutem, jak i minusem). Należy jednak brać pod uwagę także utrudnienia, jakie wynikają zarówno z wieku, jak i z jakości wykonania kamienic.

Remont mieszkania w kamienicy – od czego zacząć?

Przede wszystkim do wykonania całkowitego remontu potrzebna jest zgoda właściciela budynku przekazana najemcy. Renowacja mieszkania w kamienicy może być przeprowadzona wyłącznie na podstawie pozwolenia budowlanego – jeśli tylko zostanie wydany taki dokument, można rozpoczynać remont. To, co zasługuje na podkreślenie to fakt, że wcześniej nie przykuwano tak wielkiej uwagi do projektów budynków użytkowych, dlatego też normą były wszelkiego rodzaju nierówności ścian. To właśnie one stanowią przeszkodę w aranżacji wnętrz. Kiedy przychodzi do finalnego wykończenia mieszkania w kamienicy, okazuje się, że ściany nie zawsze tworzą równą linię łączenia z podłogą. O ile w miejscu, gdzie będą postawione meble, defekt będzie zamaskowany, o tyle w widocznej przestrzeni nie będzie prezentować się to estetycznie.

Listwy przypodłogowe do kamienic – jakie wybrać?

listwa przypodłogowa flex

Z pomocą przychodzą jednak elastyczne listwy typu flex, dzięki którym można wykończyć mieszkanie w kamienicy. Listwy flex charakteryzują się większą odpornością na ich wyginanie, co przekłada się na jeszcze szerszy zakres ich wykorzystania w porównaniu do listew przypodłogowych wykonanych z tworzywa drewnopodobnego. Wysoka elastyczność powoduje, że listwa może być zamontowana nie tylko w miejscach z nierównościami, ale także w przestrzeniach o nietypowych kształtach, jak kolumny czy zaokrąglone ściany. Ten rodzaj listwy sprawdzi się zatem w przypadku powierzchni znacząco odbiegających od standardowych i prostopadłych ścian oraz podłóg.

Montaż listew flex na nierównych powierzchniach

Listwy flex montuje się do nierównych ścian za pomocą specjalnego kleju montażowego, który ułatwia przymocowanie tworzywa do powierzchni. Z kolei do połączenia ze sobą poszczególnych cokołów używa się kleju elastycznego, pozwalającego na dopasowanie fragmentów listew względem siebie. Właściwość tego kleju nie ma jednak wpływu na jego trwałość, dlatego bez obaw można stawiać na tego typu rozwiązania, ponieważ zapewniona jest taka sama jakość, jak w przypadku spoiwa do montażu listew drewnopodobnych.

Mieszkanie w kamienicy nie musi wiązać się z nieestetyczną przestrzenią, trudną do zaaranżowania. Branża wnętrzarska idzie do przodu, a marki proponują swoim klientom coraz to ciekawsze rozwiązania, dzięki którym remont przebiega sprawnie i bez żadnych komplikacji. Warto pamiętać więc o możliwościach, jakie mogą okazać się przydatne podczas aranżacji wnętrza w wieloletnim budynku. Zdecydowanie ułatwią one prace związane z maskowaniem występujących defektów, a dzięki temu będzie można cieszyć się z pięknie wyglądającego mieszkania na lata.