Jakie listwy wybrać do wykończenia kominka?

Pięknie urządzony salon zachęca do spędzania w nim wolnego czasu. Nic więc dziwnego w tym, że coraz większa ilość osób stawia na dekoracyjne elementy w tego typu pomieszczeniu, które mają wpływ na ogólny wygląd całej przestrzeni. Na rynku aranżacyjnym są jednak produkty, które mogą być wykorzystywane wyłącznie w domach, a nie w mieszkaniach – należą do nich m.in. kominki wbudowane w ścianę. Te zarówno ozdobne, jak i funkcjonalne elementy wyposażenia prezentują się niezwykle efektownie, jednak warto wziąć pod uwagę, że wymagają one zastosowania odpowiednich segmentów, zwłaszcza jeśli chodzi o ich wykończenie.

Różne style kominków w domach

kominek

Kominek nie zawsze prezentuje się tak samo w każdym domu – tak naprawdę ile stylów dekoracyjnych, tyle możliwości w zakresie jego wyglądu. Wyróżnić można jednak dwa dominujące trendy – nowoczesny i tradycyjny. Czym charakteryzują się kominki utrzymane w tych konkretnych stylach i jakie elementy należy do nich dobierać? Wyróżnić można:

– nowoczesną elegancję – w przypadku współczesnych form aranżacji kominki to sprzęty o industrialnej prezencji, wbudowane we fragment ściany bądź znajdujące się w osobno wydzielonym pionie. Charakteryzują się one przykuwającym wzrok designem, ale jednocześnie prostotą i minimalizmem. Podstawę zabudowy kominka w nowoczesnym stylu zazwyczaj tworzy beton architektoniczny (w postaci wielkich płyt zamocowanych na ścianie), a także szkło (odporne na wysoką temperaturę) oprawione w czarną, matową i cienką ramę. Aby nieco urozmaicić prosty wygląd całej kompozycji, niektóre osoby decydują się umieścić kominek nie w centralnej, a w narożnej części ściany bądź kolumny. Taki zabieg wpływa na lepszy efekt wizualny całej przestrzeni;

– ponadczasową tradycję – do tego stylu należą kominki, jakie są znane miłośnikom aranżacji wnętrz od lat, a więc wykończone za pomocą czerwonych cegieł, ze zdobionymi ramami szyb i innymi dekoracyjnymi elementami, np. gzymsami. Tego rodzaju kominki często wykorzystuje się w pomieszczeniach utrzymanych w stylu rustykalnym. Są one wbudowane w ścianę i umiejscowione w jak najniższym jej punkcie – znajdują się więc blisko podłogi bądź nawet niemalże z nią graniczą. Właśnie w przypadku posiadania tradycyjnego kominka należy mieć świadomość, że wymaga on zastosowania odpowiednich elementów wykończeniowych. Oczywiście, ze względów bezpieczeństwa, palenisko kominka nie może znajdować się bezpośrednio na łączeniu kominka z podłogą. Aby zapewnić odpowiednie warunki, należy wykonać betonową wylewkę podłogową oraz postument na wysokości mniej więcej piętnastu centymetrów. Zachowując taką odległość paleniska od podłogi, nie ma najmniejszych obaw o uszkodzenie innych elementów dekoracyjnych.

Listwy przypodłogowe a kominek – jakie wybrać?

Każdy, kto chce cieszyć się tradycyjnym kominkiem w swoim salonie, musi brać pod uwagę komponenty wchodzące w skład jego wykończenia – a więc nie tylko materiał, jakim zostanie on obudowany, ale także rodzaj posadzki czy listwy wykończeniowe. Najlepiej w tym celu wykorzystać białe listwy przypodłogowe wyprodukowane z płyty MDF – są one odporne na działanie czynników zewnętrznych, a dzięki zastosowaniu odpowiedniego rodzaju spoiwa do ich montażu nie będą odpadać pod wpływem podwyższonej w okolicy paleniska temperatury. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać także listwy wykonane z polistyrenu, jednak mogą one nie prezentować się tak dobrze, jak ich drewnopodobne odpowiedniki.

listwa przypodłogowa mdf

Ciepło generowane przez kominek determinuje wykorzystanie trwałych elementów wykończeniowych, a odpowiedniej jakości i dobrze przymocowane listwy będą w stanie zapobiec nieestetycznej prezencji całego kominka. Jaki więc klej wykorzystać do sztukaterii znajdującej się w jego pobliżu? Najlepiej zdecydować się na jak najmocniejsze spoiwo (należy do nich m.in. klej Mardom Extra Fix), które pozostanie niewrażliwe na działanie wysokiej temperatury. Zapewni ono zespolenie listwy ze ścianą na długi czas aż do momentu demontażu (np. w celu zmiany aranżacji).

Tradycyjny kominek w salonie to rozwiązanie, które przypadnie do gustu każdemu domownikowi. Nie tylko zapewni on dodatkową dawkę ogrzewania, ale także będzie elementem tworzącym kącik do relaksu. Ponadczasowe propozycje nigdy nie wychodzą z mody – dlatego warto je wykorzystywać nawet jeśli nie są aktualnie na topie.