Listwy kolorowe zamiast białych – kiedy warto je zamówić?
Standardowa listwa przypodłogowa MDF jest biała. Kolor ten utożsamiamy z wieloma stylami wnętrz, np. klasycznym lub skandynawskim. Białe listwy przypodłogowe sprawdzą się w przypadku większości aranżacji, jednak czasem warto wprowadzić do pomieszczeń element, który je ożywi – dzięki temu wnętrze będzie ciekawsze. Nie musi to być radykalny efekt, ponieważ do dyspozycji są również listwy o stonowanych odcieniach. Wybór barwy jest w zasadzie dowolny, gdyż malujący cokoły producenci korzystają z pełnej palety NCS lub RAL, stosując półmatowe wykończenie. Czy warto zamówić kolorowe listwy i jeśli tak, to kiedy?
Listwy przypodłogowe barwione na życzenie klienta
Zamawianie kolorowych listew u producenta stanowi rozwiązanie, któremu nie można odmówić wygody. Pierwszym krokiem jest znalezienie palety RAL lub NCS i wybranie w niej właściwego odcienia. Następnie wystarczy wysłać zanotowany kod – o zapisie np. RAL 3020 lub S 0580-Y70R – do producenta, który przygotuje listwy o barwie, na jaką się zdecydowaliśmy.
Zamówienie kolorowych cokołów wiąże się z dłuższym terminem realizacji. Białe listwy MDF można otrzymać od ręki, dlatego jeśli wykończenie pomieszczeń nie może czekać, najlepiej zdecydować się na to tradycyjne rozwiązanie. Warto pamiętać także o tym, że kolorowe cokoły nie podlegają zwrotom z powodu kolorystyki. Wynika to z faktu, że producent nie może magazynować lub odsprzedawać kolorowych cokołów – to produkt wykonywany na życzenie klienta, trudno więc znaleźć innego kupca.
Kiedy warto zamówić kolorowe listwy przypodłogowe?
Niestety – składając niewielkie zamówienie często nie można wybrać kolorowych listew przypodłogowych. Jest to podyktowane faktem, że przygotowanie farby w odpowiednim odcieniu zabiera czas i kosztuje, dlatego producenci nie podejmują się malowania tylko kilku sztuk. Z tego też względu zamówienia średniej wielkości podlegają dodatkowej dopłacie za malowanie. Kupowanie kolorowych cokołów jest najbardziej opłacalne w przypadku ich większych ilości – np. powyżej 70-80 sztuk. Cena wynosi wtedy tyle, ile płaci się za białe listwy przypodłogowe. W innym przypadku kwotę należną za lakierowanie listew poznajemy dopiero po skontaktowaniu się ze sklepem, co uniemożliwia wcześniejsze rozpisanie dokładnego kosztorysu wykończenia.
Z tego względu kolorowe cokoły są najczęściej wybierane np. przez deweloperów budowlanych. Inwestorzy korzystają z usług dekoratorów wnętrz, którzy wykonują cały projekt. Projektanci mają za sobą lata doświadczenia, dzięki czemu doskonale wiedzą, jaką barwę wybrać. Dekoratorzy zamawiają duże ilości kolorowych listew, które pasują do wybranego stylu pomieszczenia. Barwne cokoły doskonale sprawdzają się w przypadku obszernych biur lub obiektów hotelowych, których właściciel zdecydował się na zachowanie spójności wykończenia.
Malowanie cokołów – przed lub po montażu
Nie każdy jednak potrafi zdecydować się na odpowiedni kolor tak szybko jak doświadczony dekorator. Początkujący aranżer musi ujrzeć przynajmniej częściowo wykończone pomieszczenie, aby wybrać właściwą barwę. Na szczęście cokoły można przemalować nawet po montażu. Oczywiście wygodniej jest zrobić to wcześniej, ale taka możliwość jest dodatkową zaletą zamawiania białych listew.
Jak już wspomnieliśmy, cokoły można malować samodzielnie. Istnieje kilka zalet tego rozwiązania – między innymi pozwala ono na uzyskanie koloru, którego nie ma w paletach RAL lub NCS. Dzięki temu można też skorzystać z odmiennych środków, np. ekologicznej farby, takiej jak emulsja kazeinowa, którą wykonuje się z naturalnych pigmentów i białka mleka. Zaletą samodzielnego malowania jest też pewność uzyskania właściwej barwy, ponieważ internetowe zdjęcia, na których podziwiamy kolorowe listwy przypodłogowe, nie zawsze oddają realny odcień cokołu. Nie musi się to wiązać ze źle wykonaną fotografią, po prosto mało kto posiada wykalibrowany ekran, na którym widoczny jest rzeczywisty kolor listwy. Wzornik wierniej oddaje barwę – na szczęście wiele sklepów oferuje wypożyczenia próbnika, co pomaga właściwie wybrać odcień.