Listwy przypodłogowe a szafy do zabudowy
Funkcjonalne aranżacje zyskują na popularności, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę potrzebę zagospodarowania niewielkiej powierzchni. Wtedy każdy metr, a nawet centymetr, wydaje się być na wagę złota. Nic więc dziwnego w tym, że coraz więcej osób stawia na praktyczne umeblowanie przestrzeni – wykorzystując w tym celu szafy do zabudowy. Pozwalają bowiem one na praktyczne przechowywanie wszystkich niezbędnych rzeczy, a jednocześnie tworzą spójną aranżację w pokoju. Warto jednak wziąć pod uwagę kilka czynników, które determinują wykorzystanie bądź zrezygnowanie z niektórych elementów dekoracyjnych w pomieszczeniu urządzonym z wykorzystaniem tego typu szafek. Dziś podpowiemy, jak połączyć tego typu umeblowanie z listwami przypodłogowymi.
Zanim jednak przejdziemy do tematu listew, przyjrzyjmy się konkretnym pomieszczeniom w domu/mieszkaniu, w których najlepiej wykorzystać meble „skrojone na wymiar”. Są to m.in.:
- kuchnia – zwłaszcza jeśli zależy nam na bardzo praktycznej przestrzeni do gotowania, a jednocześnie spożywania posiłków. Wybór mebli do zabudowy ułatwia zachowanie spójności aranżacyjnej, szczególnie gdy zdecydujemy się zabudować również sprzęty AGD, takie jak lodówka czy zmywarka. Wadą zastosowania takich mebli w kuchni w niedużym mieszkaniu może być jednak zbyt mała powierzchnia robocza blatu. W tym przypadku należy zdecydować – czy niewielka przestrzeń wystarczy do przygotowywania posiłków, czy jednak należy wyposażyć się w dodatkowy element, np. w postaci wolnostojącej wyspy;
- garderoba – prawdziwy raj aranżacyjny i miejsce idealne do wykorzystania mebli do zabudowy. Duża, przestronna szafa oraz liczne półki z powodzeniem sprawdzą się w celu przechowywania sporej ilości ubrań przeznaczonych na każdy sezon (zarówno wiosenno-letnich, jak i jesienno-zimowych);
- korytarz – przestrzeń idealna w niewielkich mieszkaniach, w których to w konkretnych pokojach pozostaje niewiele miejsca do zagospodarowania w celu przechowywania rzeczy. Wystarczy umiejętna aranżacja przedpokoju i właśnie zastosowanie szafy do zabudowy, aby móc cieszyć się funkcjonalnym umeblowaniem, które zapewni odpowiednią ilość miejsca na ubrania bądź dodatki.
Listwy przypodłogowe – montować czy nie?
Powróćmy teraz do wątku listew wykończeniowych przypodłogowych – jak wiadomo, są one niezwykle istotne w końcowej aranżacji wnętrza, a więc na finalnym etapie. Bez sztukaterii pokój nie prezentuje się w należyty sposób, a do tego sprawia wrażenie niedopracowanego. O ile w przypadku otwartej przestrzeni łatwo jest przymocować drewnopodobne listwy do ścian i podłóg, o tyle jeśli zdecydowaliśmy się na zabudowane, niestandardowe szafy, pojawiać się mogą pewne komplikacje. Głównym problemem jest odpowiedź na pytanie – czy w przestrzeni za nimi należy montować listwy, czy też całkowicie z nich zrezygnować?
Kwestia ta jest niesamowicie skomplikowana – listwy przypodłogowe musząą bowiem znaleźć się blisko styku ścian z szafami, ale niekoniecznie za nimi. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę odpowiedni odstęp między frontami a ścianą, w taki sposób, aby z powodzeniem przykleić tam listwę maskującą. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać listwy przypodłogowe w nieco inny sposób – a więc stworzyć z nich aranżację dookoła szafy wnękowej, zapewniając jednolity wygląd z tymi znajdującymi się w odpowiednim miejscu, a więc na łączeniu pozostałych ścian z podłogą. Można także zdecydować się na frezowanie boku szafy, które będzie odpowiadało frezowaniu na listwach i w ten sposób wykorzystać sztukaterię jedynie po bokach szaf, a nie w całości wnęki. Warto jednak mieć świadomość, że wysokość cokołu musi przewyższać listwę.
Projektowanie wnętrza to niezwykle skomplikowany proces, zwłaszcza jeśli bierze się pod uwagę nie tylko estetykę, ale głównie funkcjonalność. Obecne trendy, a także możliwości na rynku aranżacyjnym pozwalają na stworzenie dokładnie takiej przestrzeni, jaka będzie odpowiadać domownikom w 100%, jednak należy odpowiednio zaplanować cały proces wykończeniowy. Listwy przypodłogowe, jak widać, mogą iść w parze z meblami do zabudowy, choć nie całkowicie, a częściowo – umiejętna aranżacja sztukaterii to klucz do pięknie prezentującego się wnętrza na lata!