Listwy przypodłogowe – funkcjonalność i estetyka w jednym?

Nowe budownictwo rządzi się swoimi prawami, a opcje, jakie są w nim wykorzystywane, stanowią często wysoce funkcjonalne rozwiązania. Jednym z nich jest ogrzewanie podłogowe. To udogodnienie, które służy zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, choć nie tylko, bowiem z pewnością znaleźliby się zwolennicy korzystania z tej opcji przez cały rok. O ile musi być ono uwzględnione jeszcze na etapie projektu pomieszczenia, o tyle elementy wykończeniowe, takie jak podłogi oraz dopasowane do nich listwy przypodłogowe to często kwestie poruszane dopiero na ostatnim etapie aranżacji wnętrz. Warto jednak odpowiednio wcześniej zastanowić się nad pewnymi aspektami – do jednych z nich należy właśnie wybór listew. Dziś postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy nie stanowią one żadnej przeszkody, jeśli w pomieszczeniu znajduje się ogrzewanie podłogowe. Czy listwy to połączenie funkcjonalności z estetyką? Czas rozwiać wszelkie wątpliwości.

Jakie listwy przypodłogowe można wykorzystać?

jasne pomieszczenie z białą listwą przypodłogową

Skoro mowa o ogrzewaniu i podłodze – warto zaznaczyć, że nieestetyczne łączenia jej ze ścianami dobrze jest zamaskować, wykorzystując w tym celu sztukaterię. Ma to szczególne znaczenie, kiedy na posadzce znajdują się płytki. W szczelinach między nimi a ścianą mogą gromadzić się zanieczyszczenia, a całe wnętrze będzie po prostu wyglądało nieestetycznie.

Jaki rodzaj listew do podłogi, pod którą znajduje się ogrzewanie, będzie najlepszy? Listwy przypodłogowe MDF – to rozwiązanie, które jest niesamowicie trwałe, efektowne, a przy tym nie wpłynie negatywnie na przewodzenie ciepła. Mimo iż sztukateria bezpośrednio nie ma styku z ogrzewaną podłogą na całej powierzchni, to jej dolna krawędź jest już narażona na działanie wysokiej temperatury. Istotna w tym przypadku jest wysokość – im listwy będą wyższe, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że ogrzewanie podłogowe będzie mieć na nią niekorzystny wpływ. Ponadto drewnopodobna sztukateria jest łatwa w montażu, jak i w demontażu, a to szczególnie istotne, kiedy zajdzie potrzeba umożliwienia swobodnego dostępu do całego systemu ogrzewania podłogowego na wypadek usterki. Można zdecydować się także na listwy MDF wilgocioodporne, które będą stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed powstawaniem defektów związanych z działaniem ciepła, np. przed wypaczeniem się od dołu. Podsumowując, dlaczego listwy przypodłogowe wykonane z płyty MDF sprawdzą się idealnie do wnętrz? Przede wszystkim trudno je uszkodzić, a to ich największa zaleta. Jeśli chodzi o kolor, warto postawić na klasykę, czyli białą wersję sztukaterii. Nie tylko prezentuje się ona schludnie, ale też odcień ten pasuje do większości stylów, w jakich są urządzone pomieszczenia. Białe listwy przypodłogowe MDF będą zatem świetnym wyborem.

Listwy i ogrzewanie podłogowe

Wiemy już, że sztukateria może być połączona z ogrzewaniem podłogowym. Ale dlaczego tak wiele osób chętnie się na nie decyduje? Przemawiają za tym przede wszystkim względy praktyczne – pomieszczenie staje się dzięki niemu łatwiejsze do ogrzewania. Pod uwagę należy jednak wziąć typ posadzki, który nie ulegnie zniszczeniu pod wpływem wysokiej temperatury. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem będą kafle – nie są one izolatorem, jak np. drewno, dzięki temu odczucie ciepła jest zdecydowanie większe. Ponadto istotna jest również sztukateria, która musi pasować do typu podłogi pod względem wizualnym. Listwy przypodłogowe świetnie łączą się zarówno z drewnianymi panelami, jak i z kaflami. Właśnie dlatego mogą być z powodzeniem zamontowane tam, gdzie występuje tego typu posadzka.

listwa przypodłogowa biała frezowana Odessa

Listwy i ogrzewanie podłogowe to połączenie idealne również ze względu na brak konieczności montażu grzejników – często bywa tak, że rury ogrzewające pomieszczenie mogą utrudniać aranżację. Dlatego jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe, listwy mogą być zamontowane bez ograniczeń. To przepis na funkcjonalne i estetyczne wnętrze!

Jak widać – praktyczne może iść w parze z estetycznym. Wystarczy wziąć pod uwagę odpowiedni rodzaj materiałów, zarówno tych, z których będzie wykonana podłoga, jak i uwzględnić tworzywo listew przypodłogowych. Obecnie dostępne możliwości technologiczne to ukłon w stronę funkcjonalności w pomieszczeniach – dlatego nie dziwi fakt, że ogrzewanie podłogowe jest tak chętnie wybieraną opcją w nowo powstałych domach czy apartamentach. Listwy przypodłogowe MDF będą idealnie z nim współgrały, a to następna zaleta i korzyść przemawiająca za ich zastosowaniem w pomieszczeniu.