Listwy przypodłogowe MDF – wady i zalety

MDF to rodzaj płyty pilśniowej wykonanej z włókien drzewnych o średniej wielkości. Gęstość objętościowa tego materiału sprawia, że charakteryzuje się on dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Właśnie znaczna twardość i wytrzymałość oraz fakt, że łatwo jest kształtować uzyskany komponent sprawiają, że wykorzystuje się go nie tylko w meblarstwie, ale także podczas produkcji listew przypodłogowych. Jakie wady i zalety mają cokoły wykonane z MDF?

Po co montuje się listwy przypodłogowe?

listwy przypodłogowe

Zanim przeanalizujemy MDF pod względem jego wad i zalet, warto zastanowić się, dlaczego w pomieszczeniach montuje się listwy przypodłogowe. Oprócz tego, że mają ładnie wyglądać odgrywają niezwykle istotną rolę ochronną i konstrukcyjną. Większość podłóg drewnianych, niezależnie od tego, czy decydujemy się na panele, deski czy niewielkie deszczułki, wykonuje się jako tzw. podłogi pływające. Oznacza to, że układana na posadzce warstwa wykończeniowa nie ma bezpośredniego połączenia z konstrukcją budynku. Wykonanie dylatacji – zarówno poziomej na styku paneli z posadzką, jak i pionowej przy ścianach – sprawia, że wykończenie lepiej pracuje. Unikamy w ten sposób nieestetycznych odkształceń i wybrzuszania się desek. Niestety wadą tego rozwiązania są nieestetyczne szczeliny (zwane dylatacją) pojawiające się przy przegrodach.

Listwy przypodłogowe mają za zadanie ukrycie dylatacji przy jednoczesnej poprawie estetyki całego wykończenia. Oprócz tego tworzą cokół, którego zadaniem jest ochrona dolnych fragmentów ściany przed uszkodzeniami mechanicznymi. Mogą one powstać np. podczas odkurzania, zamiatania lub przestawiania mebli. Czasami pod listwami ukrywa się także przewody elektryczne od różnego rodzaju urządzeń lub przedłużaczy. Rozwiązanie to pozwala na zachowanie większego porządku w pomieszczeniach.

Zalety listew przypodłogowych z MDF

Listwy przypodłogowe MDF mają bardzo wiele zalet. Przede wszystkim wyróżniają się dobrymi parametrami mechanicznymi. Cokoły wykonane z tego materiału są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Trudno jest je zarysować, a nawet po uderzeniu na powierzchni nie pojawiają się zarysowania. Łatwość nadawania kształtu płytom MDF to również cecha wykorzystywana przez producentów listew przypodłogowych. Po pierwsze maszyny są w stanie nadać fragmentom materiału dowolny kształt, a po drugie mogą bardzo precyzyjnie wyszlifować powierzchnię elementów. Dzięki temu gotowe produkty wyróżniają się nieszablonową estetyką, która jest doceniana nie tylko przez inwestorów, ale także architektów wnętrz.

listwy przypodłogowe do zadań specjalnych

Szeroki wybór wzorów, kształtów i wielkości listw przypodłogowych MDF sprawia, że można je stosować właściwie bez ograniczeń. Dużą zaletą jest także to, że producenci wprowadzają na rynek produkty o specjalnych właściwościach. Jedną z propozycji są listwy odporne na wilgoć, które można bez obaw montować w łazienkach, kuchniach i garażach. Oprócz tego coraz większym zainteresowaniem cieszą się cokoły elastyczne. Atutem listew jest także ich łatwy montaż – bez problemu można je precyzyjnie przyciąć wykorzystując klasyczne urządzenia do obróbki drewna.

Wady listew MDF

Jak większość materiałów wykończeniowych, listwy przypodłogowe MDF mają także swoje wady. Ze względu na to, że są to elementy wykonane z włókien drewnianych nie są wodoodporne. Tylko niektóre produkty posiadają specjalne zabezpieczenie przeciwwilgociowe, dlatego, jeśli szukamy idealnego rozwiązania do łazienki czy garażu należy zwrócić szczególną uwagę na informację umieszczoną przez producenta na opakowaniu lub w opisie wyrobu.

Listwy wykończeniowe MDF mają znacznie więcej zalet niż wad. Właśnie dlatego wybierane są przez szerokie grono osób wykonujących remont, nie tylko mieszkania, ale także przestrzeni biurowej, hotelowej czy rekreacyjnej. Jeżeli szukamy solidnych i jednocześnie jak najbardziej naturalnych produktów, listwy MDF z pewnością spełnią nasze oczekiwania.