Listwy przypodłogowe w aranżacjach ze złotem

Złote dekoracje, kiedyś dostępne tylko dla nielicznych, są dziś powszechnie stosowane nawet w najmniejszych mieszkaniach. Zaletą barwy drogocennego kruszcu jest wszechstronność – w zależności od sposobu użycia złoto może dodawać elegancji, ekstrawaganckości lub być skromnym, lecz ciekawym kontrapunktem dla reszty wystroju. Kolor kojarzony z władzą i bogactwem znacznie uatrakcyjnia wnętrze, sprawiając, że staje się ono ciekawsze. Warto wspomnieć także o tym, że złoto odbija światło niczym lustro, optycznie powiększając pomieszczenie, dzięki czemu sprawdzi się nawet w ciasnych wnętrzach. Aby efekt był subtelny i nie przyćmił pozostałej części aranżacji, należy odpowiednio dobrać inne elementy wystroju, w tym listwy przypodłogowe, które będą tonować mocny akcent złota.

Białe listwy przypodłogowe w stylu nowojorskim

salon z elementami złotymi

Styl nowojorski powstał z przemieszania różnych kultur – kształtujący go projektanci czerpali inspiracje między innymi z aranżacji klasycznych, etno czy orientalnych. Eklektyzm, z którego znane są apartamenty Wielkiego Jabłka, cechuje się mocno zróżnicowaną kolorystyką, w której jednak jedna barwa dominuje nad innymi. Uzupełnieniem szarych, beżowych czy różowych mebli i ozdób mogą być złote detale, które dodadzą wnętrzu eleganckiego charakteru przywodzącego na myśl luksus. Cudownie prezentują się one na białym tle – mogą błyszczeć i przyciągać wzrok. Biel powinna być domeną wysokich i wzorzystych listew przypodłogowych o eleganckim frezowaniu. Warto zaznaczyć, że sztukateria we wnętrzach nowojorskich jest nieodzowna i stanowi znaczący element wystroju – oprócz przykrycia szczelin dylatacyjnych, ciekawym pomysłem jest umieszczenie białych listew również na łączeniu ścian z sufitem.

Art Déco – biała lub czarna sztukateria

sypialnia z elementami złotymi

Rozpowszechniony w dwudziestoleciu międzywojennym styl Art Déco był odpowiedzią na secesję, której wielu projektantów zarzucało zbytnią swobodę, a także brak dyscypliny przestrzennej i dbałości o wykończenie przedmiotów użytkowych. Jej zaprzeczeniem miały być geometryczne formy oraz ekskluzywne zdobienia, na przykład meble z hebanu czy złote żyrandole i nogi krzeseł. W tym kolorze zawrzeć można także listwy przypodłogowe, jednak lepszym rozwiązaniem często okazują się białe cokoły – są uniwersalne i świetnie rozjaśniają wnętrze. Innym pomysłem, choć optycznie pomniejszającym przestrzeń, jest czarna sztukateria, w przypadku której do wyboru są dwie opcje. Stonowana czerń w odcieniu RAL 9004 stworzy fantastyczną parę z kolorem złotym, który błyszczy na tapetach, statuetkach lub elementach mebli. Pod uwagę można wziąć też mocniejszy kolor RAL 9005 – cokoły nasycone czernią wyznaczą wyraźną granicę między ścianą a podłogą.

Cokoły w stylu Eco

Styl Eco jest bardzo współczesnym pomysłem na ciekawą aranżację wnętrza – powstał na fali dbałości o przyrodę, czemu towarzyszy pozbywanie się nadmiaru sztucznych tworzyw. Właśnie z tego powodu dekoracje charakterystyczne dla nurtu ekologicznego wykonuje się z naturalnych materiałów, takich jak drewno czy wiklina. Znamienne dla stylu Eco są elementy wykorzystane na nowo – stare skrzynki stają się donicami na kwiaty, a stolik po babci zyskuje drugie życie po przemalowaniu farbą kazeinową. Złoto w aranżacjach Eco występuje jako element kontrastujący, błyszczący na tle drewna i tapet z motywami roślinnymi. Barwy drogocennego kruszcu szukać można na wewnętrznej stronie abażurów czy na ramach obrazów. Do brązów, złoceń i zieleni znakomicie pasują gładkie i białe listwy przypodłogowe, które rozjaśnią wnętrze, dając poczucie, że światła jest wystarczająco dużo dla wypełniających pomieszczenie roślin. Ewentualnie można zastanowić się nad szarymi cokołami lub brązowymi modelami, które imitują drewno.

Niezależnie od tego, jaki styl wybierzemy, doskonałym rozwiązaniem zawsze będą białe listwy przypodłogowe, które optycznie powiększą pomieszczenie, pasując do nawet najbardziej zróżnicowanej mieszanki kolorów. Złoto – pojawiające się na żyrandolach, ramach luster czy biurkowych dekoracjach – jest charakterystyczne także dla innych aranżacji, na przykład Parisian Chic. Wystrój ten cechuje się wyjątkową elegancją, dlatego nie może zabraknąć w nim białej lub pastelowej sztukaterii, która wspaniale wkomponuje się we fiolety i róże. Innym przykładem jest odmiana stylu skandynawskiego Scandi Chic, w której do złotych świeczników czy ramek warto dobrać białe lub szare listwy przypodłogowe o delikatnym wzorze.