Listwy przypodłogowe w kuchni i jadalni

Kuchnia z jadalnią stanowi serce domowego ogniska, w którym spędzamy zarówno codzienne chwile, jak i wyjątkowe okazje – duże przyjęcia czy rocznicowe obiady w kameralnym gronie. Ze względu na częstość użytkowania tych pomieszczeń, ich elementy powinny być możliwie jak najłatwiejsze do wyczyszczenia z resztek jedzenia i napojów. Kuchenna podłoga wymaga regularnego mycia, dlatego warto zadbać o cokoły odporne nie tylko na zabrudzenia, ale również wodę. Istotne jest także dopasowanie do stylu pomieszczenia, na które wpływa kolorystyka, frezowanie oraz wymiary listew przypodłogowych.

Jakie listwy przypodłogowe wybrać do kuchni?

kuchniaDbając o funkcjonalność kuchni, powinniśmy mieć na uwadze przede wszystkim trójkąt roboczy, w ramach którego wyróżnia się lodówkę, strefę czystości i miejsce przygotowania posiłków – kuchenkę czy płytę indukcyjną. Nie należy jednak zapominać nawet o najdrobniejszych detalach, ponieważ one także rzutują na estetykę pomieszczenia. Wiele nowoczesnych kuchni nie jest już osobnym pomieszczeniem, a otwartą przestrzenią połączoną z salonem czy jadalnią. Choć dzięki temu miejsca przy przygotowywaniu posiłków wydaje się być więcej, nie zaszkodzi optycznie powiększyć kuchni za pomocą białych listew przypodłogowych.

Często spotykanym rozwiązaniem jest także wyspa kuchenna, na której znajduje się blat i zlewozmywak. Ze względu na taką organizację przestrzeni, listwy przypodłogowe znajdują się zwykle po przeciwległej stronie od głównej zabudowy meblowej. Pomimo znacznego oddalenia od najczęściej użytkowanych miejsc, cokoły również są narażone na zabrudzenia. Z tego powodu powinny być pokryte powłoką, którą można przetrzeć mokrą szmatką bez ryzyka naruszenia lakieru. Doskonale sprawdzają się emulsje poliuretanowe, odporne również na ścieranie, promienie UV czy czynniki chemiczne wykorzystywane w pielęgnacji kuchni. Oprócz samego lakieru ważny jest oczywiście także materiał, z jakiego wykonane są listwy przypodłogowe. Fantastycznym rozwiązaniem do kuchni jest zielona płyta MDF o wyższym zagęszczeniu włókien niż w standardowych modelach. Cecha ta sprawia, że cokół w mniejszym stopniu chłonie wodę. Ciekawą propozycją jest również polistyren – materiał lżejszy i bardziej elastyczny od MDF. Warto zwrócić uwagę także na obecność izolantu na dolnej krawędzi listwy przypodłogowej, ponieważ zmniejsza on chłonność powierzchni najbardziej narażonej na wodę.

Listwy przypodłogowe a styl kuchni i jadalni

jadalniaDobór listew przypodłogowych powinien być podyktowany także wystrojem pomieszczenia. Kuchnia z jadalnią w stylu klasycznym cechuje się stonowaną kolorystyką, drewnianymi meblami i spójnym wykończeniem. To powody, dla których warto wybrać wzorzyste listwy przypodłogowe, które dodadzą kuchni elegancji. Najlepiej zastanowić się nad białymi, wysokimi cokołami o dużej ilości frezów – wyraźne rzeźbienia stanowią ozdobę same w sobie.

Innym przykładem kuchennej aranżacji jest design skandynawski – podobnie jak w klasycznym dominuje w nim biel i naturalne materiały. Różnica polega jednak na obecności wielu czarnych detali kontrastujących z jasnymi ścianami czy meblami. Styl skandynawski występuje w kilku rodzajach, spośród których warto wyróżnić gustawiański, new nordic czy scandi chic. Uniwersalnym rozwiązaniem, bez względu na odmianę designu, okazują się listwy przypodłogowe białe – proste lub o niewielkiej liczbie wzorów. Ciekawą propozycją są też szare cokoły lub brązowe modele w odcieniu imitującym kolor drewna. Interesującym pomysłem jest też nawiązanie do wyrazistych ciemnych detali – czarny ćwierćwałek pomimo swoich niewielkich rozmiarów wyraźnie odznaczy się pod ścianą.

Biały kolor cokołów stanowi uniwersalny sposób na optyczne powiększenie kuchni – to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza w przypadku zamkniętych przestrzeni. Ze względu na częste użytkowanie pomieszczenia warto wybierać listwy przypodłogowe zabezpieczone przed wodą za pomocą poliuretanowego lakieru, izolantu na spodzie sztukaterii oraz wilgocioodpornego materiału, na przykład zielonej płyty MDF. W większości kuchni i jadalni fantastycznie sprawdzą się jasne modele o odpowiednio dobranej liczbie frezów – wzorów na listwach powinno być tym więcej, im mniej innych dekoracji jest w pomieszczeniu.