Materiał na ścianie a montaż listew. Czy tworzywo ma znaczenie?
Listwy przypodłogowe niezaprzeczalnie są potrzebnym elementem w niejednym pomieszczeniu. Sprawiają, że wydaje się ono dopracowane pod każdym względem, a do tego chronią zarówno ściany, jak i podłogi przed uszkodzeniami oraz zanieczyszczeniami. Jednakże rodzaj wykończenia ścian może się różnić. Do czynienia mamy w końcu z tymi klasycznymi tynkowymi, gresowymi, drewnianymi, ceglanymi czy tymi pokrytymi tapetami. Wszystkie te elementy mają znaczenie w kontekście montażu listew przypodłogowych. Dzisiaj przyjrzymy się właśnie temu zagadnieniu!
Z tego wpisu dowiesz się, jak połączyć listwy przypodłogowe ze ścianą:
- z kartongipsu – pomalowaną na jednolity kolor za pomocą farby,
- z tapetą – poznasz kolejność wykonywania czynności,
- z glazurą – dowiesz się, na jaki typ listew warto zwrócić uwagę.
Montaż listew a typ wykończenia ścian
-
Ściany gipsowe
W przypadku ścian gipsowych sprawa jest niezwykle ułatwiona, gdyż są one gładkie, a więc nie posiadają żadnych wystających elementów. Montaż listew przypodłogowych do płyt gipsowych, czyli na jednolitej powierzchni, może odbywać się z uwzględnieniem wszystkich metod, a wybór zależy od preferencji oraz efektu, jaki chcemy osiągnąć. Można zdecydować się na przytwierdzenie listew przypodłogowych na klej, kotwy bądź szyny przykręcane do ścian. Poza tym dobrze sprawdzi się pianka montażowa, jednak trzeba uwzględnić jej właściwości – „puchnie” ona podczas wiązania, stąd konieczne jest przestrzeganie odpowiednich proporcji względem wysokości listew. Ten typ montażu polecamy osobom doświadczonym.
W przypadku tego rodzaju ścian warto najpierw pomalować powierzchnię na jednolity kolor za pomocą farby (jej rodzaj zależy od preferencji), a dopiero następnie zamontować listwy przypodłogowe. Oszczędzi to konieczność ewentualnego czyszczenia ich z farb czy podkładów przypadkowo naniesionych na powierzchnię sztukaterii podczas malowania.
-
Ściany z tapetą
Ściana, na której będzie położona tapeta, wymaga nieco innego traktowania niż wcześniej wspomniane rozwiązanie. O ile montaż listew przypodłogowych do płyt gipsowych najlepiej wykonać po tynkowaniu i malowaniu, o tyle gdy w grę będzie wchodzić tapetowanie, korzystniejszą opcją jest kolejność: najpierw listwy, następnie tapeta. Dlaczego? Oto kilka powodów:
- listwy przypodłogowe nie zawsze idealnie pasują do ścian i niekiedy wymagają akrylowania. W związku z tym pojawia się konieczność ingerencji w wierzchnią część listew i konieczność przecierania ich z nadmiaru akrylu;
- akryl źle wpływa na tapetę, mogąc tworzyć uszkodzenia w jej strukturze. Może powodować także jej odklejanie się od powierzchni ściany;
- nie wszystkie tapety nadają się do czyszczenia tradycyjnymi środkami, dlatego w przypadku montażu na nich listew mamy utrudnione zadanie, kiedy klej bądź akryl przedostaną się na jej powierzchnię.
Kiedy więc zdecydujemy się na tapetowanie, warto najpierw zamontować listwy, a dopiero później przyklejać do ściany ozdobne pasy. Poza tym taka kolejność będzie ułatwieniem przy każdym następnym remoncie – nie trzeba będzie zdejmować całej sztukaterii, by zmienić tapetę. Wystarczy zerwać ją ze ścian, a następnie położyć nową.
Listwy przypodłogowe zamontowane w jadalni przy ścianach z tapetą
-
Ściany z glazurą
Ściany glazurowe najczęściej można spotkać w pomieszczeniach, jakimi są kuchnia czy łazienka. Do tych wnętrz również świetnie wpasują się listwy przypodłogowe! W tym przypadku warto pamiętać o sposobie montażu, aby mieć pewność, że sztukateria idealnie połączy się z glazurą. Najlepiej sprawdzi się klej montażowy o odpowiedniej mocy wiązania. Montaż ozdobnych listew do glazury dzięki niemu nie będzie skomplikowany oraz nie będzie wymagał ingerencji w ich strukturę w przypadku glazury położonej od sufitu aż po podłogę. Kolejność, jaka jest polecana w przypadku montażu sztukaterii na ścianie glazurowej, to: najpierw glazura, później listwy. Najlepiej jest, gdy granica glazury idealnie kończy się nad listwami przypodłogowymi. To od naszych preferencji zależy, jakiego rodzaju listwy wykorzystamy. Do glazury z powodzeniem sprawdzą się zarówno te MDF, jak i polistyrenowe, jednak warto brać pod uwagę ich wodoodporność, zwłaszcza w przypadku montażu w łazience.
Jak widać, listwy przypodłogowe mogą być zamontowane niezależnie od tworzywa, jakie znajduje się na ścianie, jednak trzeba uwzględniać typ mocowania. W każdym przypadku dobrze jest skorzystać z fachowej pomocy, zwłaszcza kiedy nie czujemy się pewnie w tego typu remontach. Oczywiście trzeba również stawiać na profesjonalne komponenty, czyli sprawdzone listwy przypodłogowe. Wyłącznie takie zakupicie w naszym sklepie. Czas nadać wnętrzu wyjątkowy charakter, a sztukateria, którą proponujemy, zdecydowanie to ułatwi!