Modernizm – sztukateria w aranżacjach awangardowych
Chociaż moderniści nie wypracowali jednolitego stylu – celem każdego z nich była odkrywczość – łatwo określić pewne cechy wyróżniające ten innowacyjny prąd. Rozwijający się przez większą część XX wieku modernizm stawiał na funkcjonalność, dlatego projektanci ograniczyli ilość dekoracji, co przełożyło się na prostotę wnętrz. Misternie rzeźbione kanapy i krzesła poprzedzającego epokę historyzmu zastąpiono gładkimi meblami o ciekawych, opływowych kształtach. Zamiast wielu eklektycznie dobranych ozdób postawiono na nieliczne i spójne dekoracje, które emanowały prostą geometrią oraz pastelową barwą. W aranżacjach modernistycznych nie zabrakło też sztukaterii, którą wybierano z myślą o danym nurcie sztuki współczesnej. Do najważniejszych prądów modernizmu zalicza się między innymi secesję, minimalizm i futuryzm. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, w którym opowiemy o nich szerzej oraz podpowiemy, jak dobrać listwy przypodłogowe.
Secesyjne wzornictwo i pastelowa kolorystyka
Secesja, zwana we Francji art nouveau, to styl w sztuce wyróżniający się falistą linią, której płynność dodaje wnętrzu łagodności. Kluczem do subtelnych aranżacji są też pastelowe kolory, na przykład liliowy, seledynowy czy brzoskwiniowy. Wyraźny akcent stanowi natomiast ornamentacja, abstrakcyjna lub roślinna, często inspirowana sztuką orientalną, przeważnie japońską. Secesyjne meble z ciemnego drewna warto oświetlić bogato zdobionymi lampami, które wywołują prawdziwą grę świateł padających na ornamenty. Pozostała część aranżacji powinna być subtelna i nie wyróżniać się nadmiarem dekoracji, dlatego do wnętrz secesyjnych najlepiej dobrać prostą lub delikatnie giętą sztukaterię. Najważniejszy jest brak ostrych kantów i pastelowy lub biały kolor, który dodatkowo optycznie powiększy pomieszczenie.
Minimalizm – listwy przypodłogowe w najprostszej odmianie
Minimaliści dążą do ograniczenia środków ekspresji – wystarczy prosta bryła, gładka powierzchnia i odwoływanie się do podstawowych kształtów, takich jak okrąg czy prostokąt. Prostota przekłada się również na kolorystykę, ponieważ to czerń, biel i szarość grają pierwsze skrzypce, natomiast inne barwy są wykorzystywane wyłącznie symbolicznie. Zawsze jednak żywy kolor stanowi silny akcent, ponieważ wnętrze jest praktycznie pozbawione dekoracji. Z pewnych elementów nie warto jednak rezygnować – listwa przypodłogowa nie tylko zakryje szczelinę dylatacyjną, ale też wyraźnie oddzieli ścianę od podłogi. U dołu płyt z betonu architektonicznego lub jednolicie malowanej powierzchni najlepiej sprawdzi się całkowicie gładki cokół. Prostokątny kształt listwy doskonale pasuje do aranżacji minimalistycznej, w której nie może zabraknąć prostych form geometrycznych.
Futurystyczne podejście do sztukaterii
Do modernizmu zaliczany jest również futuryzm, którego założeniem było – jak sama nazwa wskazuje – patrzenie tylko ku nowemu. Futuryści odrzucili całe dziedzictwo kulturowe, a ich inspiracją stały się nowoczesne maszyny, w tym samochody, których dynamizm miała oddawać sztuka. Dawniejsi artyści związani z tym nurtem stawiali na żywe kolory i ukośne kreski, jednak współczesne wnętrza futurystyczne bardziej przypominają wnętrza statków kosmicznych przedstawiane w filmach science-fiction – dominują w nich opływowe kształty, biała barwa i ledowe oświetlenie. Ciekawym pomysłem jest zamontowanie paneli LED na listwach przypodłogowych, dzięki czemu uzyskuje się efektowne podświetlenie ściany z obrazami o geometrycznych wzorach. Sztukateria we wnętrzach futurystycznych może mieć rzeźbienia, jeśli tylko znajdują się nad nią puste przestrzenie lub równoległe do cokołów linie widoczne na obrazach, firankach czy szafkach. W przeciwnym wypadku najlepiej postawić na gładkie listwy przypodłogowe o białej barwie, czyli znakomity wybór do każdego wnętrza.
Po modernizmie przyszedł czas na postmodernistyczne wnętrza, w których królowały kunsztowne dekoracje i niezwykle żywe barwy. Gdy skończyła się epoka twórców poszukujących zawsze czegoś nowego, powodzenie zdobyli projektanci komponujący aranżację z kontrastujących ze sobą elementów. U dołu kolorowej tapety z najróżniejszymi wzorami znalazły się więc frezowane cokoły o barwie białej lub innej, pasującej do dowolnej części aranżacji.