Odbarwianie się listew – czy to realne zagrożenie?

Jakiś czas temu poruszaliśmy tematykę czarnych listew przypodłogowych. We wpisie przedstawiliśmy ich charakterystykę, a także inspiracje aranżacyjne, w których pełniły one główną rolę. Dziś jednak przyjrzymy się nieco innemu zagadnieniu – odbarwieniu. Czy pielęgnacja ma na to wpływ? Czy kolor ma jakiekolwiek znaczenie w kwestii procesu odbarwiania się sztukaterii? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym blogu. Odkrywanie kolejnych tajników wnętrzarskich czas zacząć!

Kolor listew a działanie promieniowania UV

promienie słoneczne padające na białą listwę przypodłogową

Zadajmy sobie pytanie – czy listwy, niezależnie od koloru, ulegają procesowi niszczenia pod wpływem promieniowania UV? Jak powszechnie wiadomo, ciemne odcienie dużo bardziej przyciągają słońce niż jaśniejsze – które z kolei „odbijają” promienie. Co więc w przypadku listew zamontowanych w miejscach narażonych na ekspozycję słoneczną? Podpowiadamy: nie ma się czym martwić, jednak muszą być zachowane pewne normy, aby można było jak najdłużej cieszyć się z pięknie wyglądającej sztukaterii. Przede wszystkim powinna być ona wykonana z jak najlepszych materiałów, np. z płyty MDF, pokrytej odporną na czynniki zewnętrzne farbą, a także zabezpieczonej warstwą lakieru – tak przygotowana może być użytkowana przez długi czas, nawet w tym bardzo nasłonecznionym pomieszczeniu. Tyczy się to zarówno czarnej, jak i białej wersji, ponieważ ta jasna pod wpływem promieniowania może zżółknąć, z kolei ciemna – wyblaknąć. Jeżeli na etapie projektowania zwrócimy uwagę na to, jakie listwy wykorzystamy do wnętrza swojego pomieszczenia, nie trzeba martwić się o żadne odbarwienia. Jeśli jednak zauważymy, że po kilku latach listwy zarówno czarne, jak i białe nie prezentują się jak dawniej – nic nie stoi na przeszkodzie, by je odświeżyć, a więc odmalować.

Listwy a sprzątanie przestrzeni

Odbarwienia mogą również powstać wskutek braku pielęgnacji sztukaterii, zwłaszcza jeśli pozostawimy na jej powierzchni nieusunięte plamy. Zanieczyszczenia i osadzający się kurz na meblach oraz przedmiotach, które nie są użytkowane regularnie, to problemy dobrze znane każdemu domownikowi. Z tego powodu przynajmniej raz w tygodniu należy dokładnie wysprzątać wszystkie wnętrza, aby pozbyć się nagromadzonych zabrudzeń, tym samym eliminując bakterie i roztocza z naszego środowiska – w końcu w czystej przestrzeni żyje się nie tylko przyjemniej, ale przede wszystkim zdrowiej. Podczas sprzątania nie powinno się omijać sztukaterii, bowiem i na niej znajduje się kurz oraz inne nieczystości. Często listwy są pomijane trakcie porządków, a dzieje się tak m.in. za sprawą ich koloru – bowiem do najpopularniejszych elementów sztukaterii należą te w białym odcieniu, a na ich powierzchni może gołym okiem nie być widoczny kurz. Na listwach mogą pojawiać się także plamy np. po rozlanej wodzie z dodatkiem podłoża, jeśli w pobliżu sztukaterii znajdują się rośliny doniczkowe. Takie zabrudzenia, będąc nieusunięte, w konsekwencji doprowadzą do odbarwienia się listew. Dlatego lepiej zapobiegać niż… montować nową sztukaterię!

Pielęgnacja czarnych listew

nowoczesny salon z czarnymi listwami przypodłogowymi

Problem staje się jeszcze bardziej istotny, kiedy decydujemy się wykorzystać w naszej przestrzeni listwy w kolorze czarnym – bowiem widoczność zanieczyszczeń, a zwłaszcza kurzu na ich powierzchni, zwiększa się kilkukrotnie. W tym przypadku musimy liczyć się z koniecznością częstszych porządków aniżeli w przypadku białej sztukaterii – być może będzie się to wiązało z przecieraniem listew z kurzu co drugi bądź trzeci dzień, aby mieć pewność, że nie znajdują się na nich żadne niebezpieczne roztocza i zabrudzenia powodujące możliwość odbarwienia. Pielęgnacja czarnej sztukaterii nie różni się niczym od czyszczenia białej – oczywiście oprócz wspomnianej częstotliwości Jak ją przeprowadzić? Przypominamy.

  • Krok 1) Usunąć z powierzchni listew kurz – za pomocą miotełki, np. typu „papuga” lub miękkiej, koniecznie suchej, szmatki.
  • Krok 2) Użyć delikatnego detergentu, aby pozbyć się z listew nieco silniejszych zabrudzeń, np. zaschniętych plam po napojach.
  • Krok 3) Ponownie wytrzeć suchą (czystą) szmatką listwy. Gotowe!

Ważne! Pamiętaj o tym, że jeśli posiadasz czarne lakierowane listwy MDF, musisz używać środków, które w żaden sposób nie naruszają błyszczącej warstwy lakieru. W przeciwnym razie może dojść do pojawienia się nieestetycznych odbarwień.

Listwy przypodłogowe, zarówno te czarne, jak i białe, mogą wyglądać naprawdę stylowo, jeśli odpowiednio się o nie zadba. Kluczem do sukcesu jest bowiem regularna pielęgnacja oraz postawienie na produkty jak najwyższej jakości – czyli sztukaterię wykonaną z odpornych na uszkodzenia tworzyw, zabezpieczonych lakierem. Tylko one są w stanie zapewnić wieloletnią żywotność listew, a także ich estetyczny wygląd.