Południowy klimat, czyli wnętrze w stylu śródziemnomorskim

Styl śródziemnomorski jest bardzo różnorodny, ponieważ łączy charakterystyczne elementy kultur wielu krajów leżących w basenie Morza Śródziemnego, przykładowo Hiszpanii czy Turcji. Zastosowany w domowym wnętrzu przywodzi na myśl cudowne, wakacyjne chwile, spędzone w gronie najbliższych.

5 podstawowych zasad, którymi warto się kierować

wnętrze w stylu śródziemnomorskim-greckim

Po pierwsze, chcąc wprowadzić ten styl w swoim mieszkaniu, należy pamiętać, że biel to podstawowa barwa wykorzystywana w śródziemnomorskich aranżacjach. To właśnie na ten kolor najczęściej wybarwia się meble (stoły, krzesła, komody). Ponadto biały optycznie powiększa przestrzeń i stanowi świetną bazę do kolorowych dodatków. Oprócz tego styl śródziemnomorski to kolory ziemi oraz morza, czyli błękity, szmaragdy i beże.

Styl śródziemnomorski w wystroju to również zabawa teksturą materiału. Jak najbardziej dopuszczalne jest tutaj łączenie różnych faktur. Przykład stanowi zestawienie dekoracyjnych kafelków na ścianach z podłogami z ciemnego, egzotycznego drewna. Ciekawym kontrastem kolorystycznym będzie zastosowanie do brązowego czy nawet czarnego parkietu jasnych wykończeń. Białe listwy MDF są niezwykle odporne na uszkodzenia, a poza tym doskonale pasują do każdego rodzaju wnętrza, więc idealnie sprawdzą się w stylu śródziemnomorskim, który stanowi przecież kulturowo-wnętrzarską mieszankę. Listwy przypodłogowe MDF to postawienie na najwyższą jakość oraz trwałość. Warto dodać, że listwy te występują również w wersji wilgocioodpornej, przeznaczonej do stosowania w miejscach, w których to panuje duża wilgotność powietrza. Można je wtedy wykorzystać nawet w łazience

Trzecią regułą, którą należy kierować się podczas urządzania wnętrz w stylu śródziemnomorskim, jest postawienie na drewniane meble wykonywane ręcznie. Świetnie sprawdzą się tutaj solidne szafy oraz stylowe komody, które przywodzą skojarzenia posiadłości hiszpańskich czy też włoskich. Niektóre meble zdobione są wytwornymi ornamentami oraz rzeźbieniami. Sercem domów wzorowanych na tych śródziemnomorskich jest kuchnia i to połączona z salonem. Stanowi ona miejsce towarzyskich spotkań oraz rodzinnych posiłków. Jeżeli chodzi o salon, to najważniejszy w nim jest stół, przykładowo wykonany z drewna dębowego. Krzesła wiklinowe najczęściej spotyka się w Grecji, natomiast meble z kutego żelaza zarezerwowane są dla aranżacji włoskich. Dodatkowo styl śródziemnomorski opiera się na założeniu, że im więcej mebli przeznaczonych do siedzenia, tym lepiej. Mowa tu o fotelach, krzesłach czy też sofach. W sypialni meble i dodatki są zredukowane do minimum. W wydaniu greckim panują w niej jasne kolory, a w hiszpańskim stawia się na soczyste barwy, takie jak: żółć, czerwień, fiolet, podobnie zresztą jak w sypialniach włoskich. Częstym rozwiązaniem do łazienek są ściany ozdobione kafelkami o lazurowej barwie.

wnętrze w stylu śródziemnomorskim-hiszpańskim

Zastosowane dodatki mają od razu budzić skojarzenia związane z kulturą danego kraju śródziemnomorskiego. Sprawdzą się tu m.in. wiklinowe kosze, gliniane wazony lub obrazy z marynistycznymi motywami. Preferowane jest rękodzieło. Dodatkowo kolorowe mozaiki oraz dywany świetnie będą prezentowały się we wnętrzach stylizowanych na te marokańskie bądź hiszpańskie. Natomiast metalowe świeczniki i dekoracje z kutego żelaza doskonale wpiszą się w styl włoskich dodatków. Często wybiera się również akcesoria w różnych odcieniach niebieskiego, odzwierciedlające zmienne kolory morza.

W stylu śródziemnomorskim należy postawić na światło. Istotne jest dobre nasłonecznienie pomieszczeń, dlatego najlepiej, aby znajdowały się w nich duże okna. Jeżeli jest ich zbyt mało, warto postawić wtedy na jasne zasłony, przykładowo z lnu. Ponadto źródeł światła powinno być kilka, ponieważ klimat słonecznego południa nie zawsze jest możliwy w Polsce.

Wnętrza śródziemnomorskie bazują na jasnych odcieniach, rękodziełach oraz drewnianym meblach. Zastosowanie tego stylu w swoim domu, sprawia, że staje się on niezwykle przytulny. Ma on przywodzić na myśl beztroskie wakacje spędzone na słonecznym południu. Charakteryzuje się licznymi wpływami różnych kultur, dzięki czemu jest niebanalny, a także wyjątkowy.